Պարենամթերքի համաչափ բաշխման համար առաջիկայում վաճառքի և ձեռքբերման հատուկ կարգ կսահմանվի
Սննդամթերքը բնակչությանն համաչափ բաշխելու նպատակով Արցախի Հանրապետության Օպերատիվ շտաբի և Բնակարանային հարցերի կոմիտեի կողմից մշակվում է հատուկ կարգ վաճառքի և ձեռքբերման համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է ԱՀ Բնակարանային հարցերի կոմիտեի նախագահ Արմեն Մանգասարյանը։
«Նպատակն է ունեցած սննդամթերքի պաշարը համաչափ, հավասարաչափ բաշխելը։ Քանի որ շուկայում արդեն նկատվում են հերթեր, մարդիկ իրենց համար նախատեսված պաշարից ավելի շատ են ձեռք բերում, այդ իսկ պատճառով այդ կարգը մշակվում է, և արդեն հունվարի 20-ից քաղաքացիները խանութներից կարող են ձեռք բերել հինգ ապրանքատեսակ բացառապես հատուկ կտրոնների միջոցով՝ մակարոնեղեն, հնդկաձավար, բրինձ, շաքարավազ և ձեթ։ Կտրոնները թղթից են՝ լամինացված։ Դրանք լինելու են երկու տեսակի։ Ամսական մեկ լիտր ձեթի համար կլինի կտրոն, որը նախատեսված է մեկ շնչի համար անկախ տարիքից: Մնացած չորս ապրանքատեսականին շնչի համար նախատեսված է մեկ կիլոգրամ, բայց տրամադրվելու է քաղաքացիներին կես կիլոգրամներով։ Այսինքն՝ քաղաքացին մոտենալու է և ստանա երկու կտրոն, որոնց վրա հստակ ամսաթիվ է լինելու նշած։ Օրինակ առաջին կես կիլոգրամը կարող է օգտագործել հունվարի 20-ից մինչև փետրվարի 5-ը, երկրորդ կտրոնով արդեն փետրվարի 6-ից մինչև փետրվարի 20-ը, որպեսզի քաղաքացիներն այդ պաշարը խանութներից միանգամից ձեռք չբերեն»,-մանրամասնել է Ա. Մանգասարյանը։
Նրա խոսքով՝ այսօրվանից արդեն սկսել են համայնքներում փաստացի բնակվող բնակիչների ցուցակագրումը։ Ցանկը էլեկտրոնային տարբերակով տրամադրվում է շրջվարչակազմերին, որոնք էլ հավաքագրում են և ուղարկում Բնակարանային հարցերի կոմիտեին։
«Գործընթացի իրականացման համար հատուկ էլեկտրոնային ծրագիր է մշակվում, որը մոտ օրերս պատրաստ կլինի։ Համայնքներից հավաքագրված տեղեկությունները կմուտքագրենք այդ համակարգ, որից հետո Ստեփանակերտում և շրջկենտրոններում կբացվեն հատուկ կետեր։ Մայրաքաղաքում կլինի շուրջ 20 կետ, շրջկենտրոններում՝ 2-ական։ Քաղաքացիներն իրենց անձնագրերով կամ ընտանիքի մեկ անդամը մյուսների անձնագրերով (ոչ պատճեններով) կմոտենա սպասարկման կետ, կտրամադրի օպերատորին, որի կողմից տվյալները մուտքագրելուց հետո ստացական է տպվելու, որտեղ հստակ նշված է լինելու այն անձանց անունները, ում համար տվյալ քաղաքացին մոտեցել է՝ ստանալու կտրոնները և ապրանքատեսակներն իրենց քանակով։
Այդ ստացականով կմոտենա մյուս երկու օպերատորներին, որոնց կողմից կստորագրվի ստացականն ու կտրամադրվեն կտրոններ»,-ներկայացրել է Ա. Մանգասարյանը՝ հավելելով, որ եթե տվյալ անձի տվյալները շրջաններում արդեն մուտքագրված լինի, ապա ծրագիրը թույլ չի տա կրկին օգտվել։
Նրա խոսքով՝ կտրոնները քաղաքացիներին կտրամադրվեն հունվարի 17-ին կամ 18-ին, բայց նրանք կարող են օգտագործել հունվարի 20-ի առավոտյան։ Հունվարի 20-ին խանութներին հստակ ապրանքատեսականի կմատակարարվի։
Գյուղաբնակներն ապրանքատեսակները կարող են ձեռք բերել ինչպես իրենց բնակավայրի, այնպես էլ ցանկացած խանութից։ Բնակիչներն իրենց կտրոնները կստանան տեղում՝ համայնքապետի միջոցով. յուրաքանչյուր ընտանիք կստորագրի ու կստանա իր կտրոնը։
Ըստ Արմեն Մանգասարյանի՝ այն անձինք, որոնք ունեն օտարերկրյա քաղաքացիություն, անձնագրեր և փաստացի գտնվում են Արցախի Հանրապետությունում, նույնպես կստանան այդ կտրոնը։
«Եթե հետագայում այլ ապրանքատեսակների դեպքում ևս նկատվի նման խնդիր, ապա դրանց ցանկը կարող ենք փոփոխել»,-եզրափակել է Ա. Մանգասարյանը։

В ближайшее время будет установлен особый порядок купли-продажи для пропорционального распределения продовольственных товаров
В целях пропорционального распределения продовольствия населению Оперативный штаб Республики Арцах и Комитет по жилищным вопросам разрабатывают специальный порядок купли-продажи.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 января, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщил председатель комитета по жилищным вопросам Республики Арцах Армен Мангасарян.
«Цель состоит в том, чтобы распределить запасы продовольствия пропорционально и равным образом. Так как на рынке уже стоят очереди, люди покупают больше, чем есть в наличии, поэтому порядок отрабатывается, и уже с 20 января горожане могут покупать в магазинах пять видов продукции исключительно по специальным талонам: макароны, гречку , рис, сахар и масло. Талоны сделаны из бумаги, ламинированы. Они будут двух видов. Будет талон на один литр масла в месяц на человека независимо от возраста. На оставшиеся четыре вида продуктов запланирован один килограмм на человека, но гражданам они будут предоставляться по полкилограмма. Другими словами, гражданин подойдет и получит два талона, на которых будет отмечена четкая дата. Например, первые полкилограмма можно использовать с 20 января по 5 февраля, а второй талон уже с 6 по 20 февраля, чтобы граждане сразу не покупали этот запас в магазинах», — уточнил А. Мангасарян.
По его словам, с сегодняшнего дня уже начали вести учет жителей, фактически проживающих в общинах. Список предоставляется в электронном виде районным администрациям, которые собирают и направляют его в Комитет по жилищным вопросам.
«Для реализации процесса разрабатывается специальная электронная программа, которая будет готова в ближайшие дни. В эту систему мы будем вносить собранную от общин информацию, после чего в Степанакерте и районных центрах будут открыты специальные пункты. В столице будет около 20 точек, по 2 точки в районных центрах. Граждане со своими паспортами или один член семьи с паспортами других членов (не копиями) подойдут к пункту обслуживания, предоставят оператору, которым после ввода данных будет распечатана квитанция, где будут четко указаны имена лиц, к которым данный гражданин обращался для получения талонов и продукции в их количестве.
С этой квитанцией он подойдет к двум другим операторам, которые подпишут квитанцию ​​и дадут талоны», — представил А. Мангасарян, добавив, что если данные данного лица уже были внесены в районы, то повторно использовать их программа не позволит.
По его словам, талоны гражданам выдадут 17 или 18 января, но воспользоваться ими они смогут утром 20 января. 20 января в магазины будет поступать определенный ассортимент товаров.
Сельские жители могут покупать продукты как по месту жительства, так и в любом магазине. Жители получат свои талоны на месте через главу общины - каждая семья подпишет и получит свой талон.
По словам Армена Мангасаряна, талон ​​получат и те лица, которые имеют иностранное гражданство, паспорта и фактически находятся в Республике Арцах.
«Если аналогичная проблема будет замечена в случае с другими видами продукции в будущем, мы можем изменить их перечень», — заключил А. Мангасарян.