Գյուղատնտեսության նախարարն անդրադարձել է պարենային խնդիրների լուծմանն ու գարնանացանի կազմակերպման հնարավորությանը
Արցախի Հանրապետությունում այս պահի դրությամբ ցորենի և ալյուրի խնդիր չկա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցոում ասել է Արցախի Հանրապետության Գյուղատնտեսության նախարար Հրանտ Սաֆարյանը:
«Բավականին ապրանքատեսակներ արդեն խանութներում չկան: Բանջարեղենի և մրգի խանութները վաղուց փակված են: Այս պահին փորձում ենք պահուստային ֆոնդում եղած ապրանքները մատակարարների միջոցով տրամադրել խանութներին, պահպանվում է մատակարար-հիմնադրամ կապը: Ամեն կերպ փորձում ենք դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից:  Պետք է սահմանափակումներ լինեն, որպեսզի կարողանանք հավասար բաշխել պարենը մեր համաքաղաքացիներին»,-նշել է Հ. Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով՝ Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամում առկա են գարնանացանի, բանջարաբոստանային մշակության  համար նախատեսված սերմեր:
«Դրանք խանութներում արդեն կան: Պակասն անպայման կլրացնենք պահուստային ֆոնդից, ցանկերն արդեն վերցրել ենք: Փորձելու ենք ամեն կերպ կազմակերպել գարնանացանի աշխատանքները: Այս պահին ամենաբարդը դիզվառելիքի խնդիրն է: Չեմ կարող  հստակ ասել, թե պահուստային ֆոնդի շնորհիվ ինչքան աշխատանքներ կկարողանանք իրականացնել, բայց ամեն ինչ կանենք, որպեսզի ցանքսը հնարավորինս շատ կատարվի»,-հավաստիացրել է նախարարը:
Անդրադառնալով տեղական մսի  արտադրության հարցին՝ Հ. Սաֆարյանն հայտնել  է, որ կան որոշակի խնդիրներ տավարի մսի շուկայում:
«Խնդիրը պայմանավորված չէ նրանով, որ տավարի միս չկա, ուղղակի ճիշտ չէ անասունները մորթել այս ժամանակահատվածում, որը հետագայում մի ուրիշ խնդիր է առաջացնելու: Առկա է նաև անասնակերի պակաս, որի որոշակի մասը ներկրվում էր Հայաստանից: Այս պահին քիչ է նաև կաթը, որը սեզոնային բնույթ է կրում. գարնանը կաթնատվությունը կբարձրանա»,- եզրափակել է գերատեսչության ղեկավարը:

Министр сельского хозяйства коснулся решения продовольственных проблем и возможности организации весеннего сева
СТЕПАНАКЕРТ, 18 января, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил министр сельского хозяйства Республики Арцах Грант Сафарян.
«В магазинах уже не хватает продуктов. Овощные и фруктовые магазины давно закрыты. На данный момент мы пытаемся поставлять продукты из резервного фонда в магазины через поставщиков, связь между поставщиком и фондом сохраняется. Мы пытаемся всеми возможными способами выйти из создавшейся ситуации. Должны быть ограничения, чтобы можно было поровну раздавать продукты нашим согражданам», — сказал Г. сафарян.
По его словам, в Фонде поддержки села и сельского хозяйства есть семена для весеннего посева и выращивания овощей.
«Они уже есть в магазинах. Недостачу обязательно восполним из резервного фонда, уже взяли списки. Постараемся всемерно организовать весенние посевные работы. На данный момент самым сложным вопросом является дизельное топливо. Я не могу точно сказать, сколько работ мы сможем провести благодаря резервному фонду, но мы сделаем все, чтобы посевная работа была проведена как можно больше», — заверил министр.
Касаясь вопроса местного производства мяса, Г. Сафарян сказал, что на рынке говядины есть определенные проблемы.
«Проблема не в том, что нет говядины, просто не правильно забивать скот в этот период, что вызовет еще одну проблему в будущем. Также не хватает фуража, часть которого завозится из Армении. На данный момент также наблюдается дефицит молока, который носит сезонный характер. Весной удои повысятся», — заключил глава ведомства