Արարատ Միրզոյանը Բելգիայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին
Հունվարի 23-ին աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Բելգիայի արտաքին գործերի նախարար Հաջա Լահբիբի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արարատ Միրզոյանն ու Հաջա Լահբիբը կարևորել են նույն օրը ԵՄ խորհրդի կողմից Հայաստանում քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայելու որոշման ընդունումը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի առավելապաշտական ու ոչ կառուցողական մոտեցումները մեծապես խոչընդոտում են տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հաստատմանը։
Նախարար Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները։
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-Բելգիա երկկողմ համագործակցության խորացման և ընդլայնման հնարավորությունները։ Կարևորվել է առևտրաշրջանառության ծավալների ընդլայնումը, գործարար շփումների ակտիվացումը։

На встрече с министром иностранных дел Бельгии Арарат Мирзоян представил ситуацию, создавшуюся в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 23 января в Брюсселе встретился с министром иностранных дел Бельгии Хаджой Лахбиби.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 января, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщили в МИД РА.
Арарат Мирзоян и Хаджа Лахбиби отметили важность принятия решения Совета ЕС о размещении в Армении гражданской наблюдательной миссии.
Министр иностранных дел РА представил ситуацию, создавшуюся в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, и процесса урегулирования армяно-азербайджанских отношений. Было подчеркнуто, что максималистские и неконструктивные подходы Азербайджана мешают установлению безопасности и стабильности в регионе.
Министр Мирзоян представил своему коллеге последние события в процессе нормализации армяно-турецких отношений.
Стороны обсудили возможности углубления и расширения армяно-бельгийского двустороннего сотрудничества. Акцент был сделан на расширении объема товарооборота и активизации деловых контактов.