Իրենց հողի վրա արժանապատիվ ապրելու արցախցիների պայքարը նաև աշխարհի համար է կարևոր. Ռուբեն Վարդանյան
Հունվարի 24-ի երեկոյան  կազմակերպվել է Արցախի բարեկամների հեռավար  հավաք՝  «Արցախ. 44-օրյա շրջափակում» խորագրով, որին մասնակցել են հայտնի հասարակական-քաղաքական, մշակութային գործիչներ, խորհրդարանականներ,  իրավապաշտպաններ, հետազոտական-վերլուծական հայտնի կենտրոնների, միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների,  գործարար շրջանակների օտարերկրացի շուրջ 300 ներկայացուցիչներ` ավելի քան 40 երկրից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնում են Արցախի պետական նախարարի աշխատակազմից, միջոցառման նպատակն էր Արցախի  բարեկամներին ներկայացնել Ադրբեջանի կողմից 44 օր շարունակվող Արցախի ապօրինի շրջափակման հետևանքով  ստեղծված  իրավիճակը, օրեցօր խորացող  հումանիտար խնդիրները,  ահագնացող էներգետիկ ճգնաժամը, ինչպես նաև՝ հումանիտար և քաղաքական հիմնախնդիրների հաղթահարման միջոցներն ու մոտեցումները:
Որպես հիմնական  բանախոսներ հանդես են եկել Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը և  Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, մասնակիցների բազմաթիվ  հարցերին պատասխանել են նաև Արցախի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը, Ազգային ժողովի պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանը և պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը:
Պետնախարարը շնորհակալություն է  հայտնել Արցախի բարեկամներին՝ նշելով, որ արցախցիները գնահատում են բոլոր նրանց ջանքերը, ովքեր այս ծանր իրավիճակում  անտարբեր չեն իրենց խնդրին և իրենց կողքին են:
«Չնայած մենք ծանր իրավիճակում ենք, բայց ես լավատես եմ, որովհետև տեսնում եմ արցախցիների ոգին ու  կամքի ուժը, և  ինձ համար մեծ հպարտություն է այդ մարդկանց կողքին կանգնելը։ Մենք պատրաստ ենք  ամեն ինչով անցնելու, որովհետև արժանապատիվ ապրելու ձգտումը և սերը դեպի հայրենիքը մեծ ուժ է տալիս:  Արցախի և արցախցիների՝ իրենց հողի վրա արժանապատիվ ապրելու իրավունքի  պայքարը ոչ միայն հայերի, այլև աշխարհի համար է կարևոր, քանի որ այն արժանապատվությունը, արժեքները պահպանելու պայքար է»,- ասել է պետնախարարը:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ներկայացրել է  շրջափակման հետևանքով մարդու հիմնարար իրավունքների խախտումներն ու հումանիտար խնդիրները: Նա  նշել է, որ շրջափակումը միայն դատարկ ցուցափեղկերը չեն, դա մարդկանց մի շարք  հիմնարար իրավունքների՝ ազատ տեղաշարժի, առողջության, կրթության, պատշաճ սնվելու իրավունքների   խախտումներն են, տնտեսության  ու ենթակառուցվածքների քայքայումն է, բնակչության նկատմամբ հոգեբանական ճնշումներն են, Հայաստանից Արցախ վերադարձող երեխաների ահաբեկումն է:
«Ադրբեջանն իրականացնում է հատուկ հանցավոր քաղաքականություն, որը միտված է հայրենազրկելու Արցախում ապրող հայերին, ոչնչացնելու նրանց։ Իրավիճակը պահանջում է միջազգային հանրության հստակ արձագանքը։ Միջազգային հանրությունը, այո՛, պատասխանատվություն ունի պաշտպանելու մարդու իրավունքները։ Մարդու իրավունքն այլևս պետության հայեցողության հարց չէ: Որպես մարդու իրավունքների պաշտպան՝ օգտագործելով այս առիթը, ցանկանում եմ դիմել ձեզ և խնդրել, որ գործադրեք բոլոր ջանքերը, որ միջազգային հանրությունը ստանձնի իր պատասխանատվությունը և իրական քայլեր ձեռնարկի՝ զսպելու Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությունը»,- ասել է Գեղամ Ստեփանյանը։
Շարունակելով թեման՝ պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը նշել է, որ Արցախի ժողովուրդն ակնկալում է, որ միջազգային իրավունքով հաստատված նորմերը պաշտպանվեն նույն միջազգային իրավունքի պատասխանատուների, դերակատարների կողմից.
«Միջազգային հանրությունը պետք է ցույց տա, որ Ադրբեջանը բարձր գին է վճարելու հանցագործությունների համար։ Բոլոր երկրներից ակնկալում ենք, որ հանդես գան Արցախի մեկուսացման դեմ և Արցախի միջազգային ներգրավվածության ապահովման հարցը լուծեն: Այստեղ կրկին բոլոր երկրների, առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի համագործակցությունը շատ կարևոր է»:
Արցախի Հանրապետության արտգործնախարար Սերգեյ Ղազարյանը նկատել է, որ  տարիներ շարունակ Ադրբեջանի կողմից միջազգային  իրավունքի նորմերի ոտնահարումների, ագրեսիվ գործողությունների անպատժելիությունն է  հանգեցրել այսօրվա իրավիճակին:
«Մինչև Ադրբեջանը չպատժվի,  նման ցեղասպանական քաղաքականությունը շարունակելու է։ Պատժամիջոցներ պետք է կիրառվեն ոչ թե Ադրբեջանի ժողովրդի դեմ, այլ՝ կոնկրետ այն անձանց դեմ, ովքեր ներգրավված են քաղաքական որոշումների կայացման գործընթացում։ Մեր բոլորի, առաջին հերթին՝ մեր բարեկամների ջանքերը պետք է կենտրոնացած լինեն այս ուղղության վրա»,- ընդգծել է նա:
Պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանը նշել է, որ  այս անգամ ընտրելով բնապահպանական կեղծ օրակարգ՝ ադրբեջանցիները փորձել են այդպիսով աշխարհի համար «գրավիչ» թեմա գտնել՝ հաշվարկելով, որ դրա քողի տակ  կարող են լեգիտիմացնել իրենց այդ հանցագործությունը.
«Բայց նրանց  այդ հաշվարկները  չեն արդարացել: Այս 44 օրվա ընթացքում մեր ժողովուրդը ցույց տվեց իր կամքը, որ պատրաստ է այս պայքարին»:
Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչներն Արցախի բարեկամներին կոչ են արել  շարունակել  միջազգային հարթակներում իրենց ջանքերը՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության, կայուն անվտանգության երաշխավորման միջազգային մեխանիզմների բարելավման, ցամաքային բնականոն հաղորդակցության վերականգնման, օդային հումանիտար միջանցքի բացման, ինչպես նաև՝  Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունների դատապարտման և իշխանությունների դեմ պատժամիջոցների կիրառման ուղղությամբ։

Artsakh Armenians’ struggle to live with dignity on their land is also important for the world. Ruben Vardanyan
A remote assembly—entitled "Artsakh: 44-day blockade"—of the friends of Artsakh was held Tuesday evening.
STEPANAKERT, JANUARY 25, ARTSAKHPRESS: The event brought together well-known public, political and cultural figures, parliamentarians, human rights advocates, and about 300 foreign representatives of well-known research and analytical centers, international humanitarian organizations, and business circles from more than 40 countries.
The aim of the event was to informf the friends of Artsakh on the situation created by Azerbaijan's 44-day illegal blockade of Artsakh, the latter’s humanitarian problems that are deepening day by day, the worsening energy crisis, as well as the means and approaches to overcoming these humanitarian and political problems.
Artsakh State Minister Ruben Vardanyan and Human Rights Defender of Artsakh Gegham Stepanyan, were the keynote speakers. Also, Artsakh Minister of Foreign Affairs Sergey Ghazaryan, MP Davit Melkumyan, and Artak Beglaryan, advisor to the Minister of State, answered many questions of the participants.
The Minister of State thanked the friends of Artsakh, noting that the people of Artsakh appreciate the efforts of all those who are not indifferent to their problem and are by their side in this difficult situation.
"Although we are in a difficult situation, I am optimistic because I see the spirit and willpower of the people of Artsakh, and it is a great pride for me to stand with those people. We are ready to go through everything because the desire to live in dignity and love for the motherland gives great strength. The struggle for the right of Artsakh and the people of Artsakh to live in dignity on their land is important not only for Armenians, but also for the world, as it is a struggle to preserve dignity, values," said the Minister of State.
Gegham Stepanyan presented the violations of fundamental human rights and humanitarian problems as a result of the ongoing Azerbaijani blockade of Artsakh. He noted that the blockade is not only empty storefronts, it is the violation of a number of fundamental rights of people: freedom of movement, health care, education, proper nutrition, the destruction of the economy and infrastructure, the psychological pressure on the population, and the intimidation of children returning from Armenia to Artsakh.
"Azerbaijan implements a special criminal policy aimed at depatriating Armenians living in Artsakh, destroying them. The situation requires a clear response from the international community. Yes, the international community has a responsibility to protect human rights. Human rights are no longer a matter of the state's discretion," said Stepanyan. "As the human rights defender, I would like to use this opportunity to appeal to you and ask you to make all efforts so that the international community assumes its responsibility and takes real steps to curb Azerbaijan's criminal policy."
Continuing the topic, Artak Beglaryan, adviser to the Artsakh Minister of State, noted that the people of Artsakh expect the norms established by international law to be protected by the same international law officials and actors.
"The international community must show that Azerbaijan will pay a high price for crimes. We expect all countries to stand up against Artsakh's isolation and resolve the issue of ensuring Artsakh's international engagement. Here again, the cooperation of all countries—first of all, of the co-chairing countries of the OSCE Minsk Group: Russia, the USA, and France—is very important," Beglaryan said.
Artsakh FM Sergey Ghazaryan, in turn, noted that the impunity of violations of international law and aggressive actions by Azerbaijan for years have led to today's situation.
"Until Azerbaijan is punished, such genocidal policy will continue. Sanctions should be imposed not on the people of Azerbaijan, but specifically on those persons who are involved in the process of making political decisions. The efforts of all of us—first of all, of our friends—should be focused on this direction," he emphasized.
And MP Davit Melkumyan noted that this time choosing a fake environmental agenda, the Azerbaijanis have tried to find an "appealing" topic for the world, calculating that under its guise they can legitimize their crime.
"But their calculations have not justified. During these 44 days [of the Azerbaijani blockade of Artsakh], our people showed their will, that they are ready for this struggle," he said.
The representatives of Artsakh called on the Artsakh friends to continue their efforts on the international platforms to protect the rights of the people of Artsakh, to improve the international mechanisms for guaranteeing stable security, to restore normal land communication, to open an air humanitarian corridor to Artsakh, and to combat the criminal actions of Azerbaijan.