Իսրայելի ոստիկանությունը Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքի հետ քննարկել է հայերի վրա հարձակումները
Իսրայելի ոստիկանությունը Երուսաղեմի հայոց պատրիարք Նուրղան արքեպիսկոպոս Մանուկյանի հետ քննարկել է ՀԱԵ պատրիարքարանի և հայերի վրա հարձակումները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է պատրիարքարանի մամլո դիվանի պատասխանատու Աղան սարկավագ Գոգչեանը։
«Հուվարի 30-ին, Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարան այցելեց Հին Քաղաքի ոստիկանության Քրիստոնյաների բաժնի պատասխանատու սպա Ալա Հարբը, որին ընկերակցում էր Շուբաշ Զահեռը և հանդիպում ունեցավ Երուսաղեմի հայ պատրիարք Ամեն. Տ. Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանի հետ»,- ասված է հայտարարությունում:
Նա ընդգծել է, որ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղելվերջին օրերին պատահած դեպքերին և դրանց կանխարգելման համար ոստիկանության ձեռնարկած քայլերին: Ավելի վաղ Գոգչեանը հայտնել էր, որ Երուսաղեմում հրեա արմատականները հարձակվել են հայերի վրա և փորձել պոկել ՀԱԵ Երուսաղեմի պատրիարքարանի շենքի դրոշները։
«Երկու հրեա արմատականներ փորձել են խոչընդոտել երթևեկությունը հայկական եկեղեցու մոտ, այնուհետև հարվածել են աշխատանքից վերադարձող հայերի մեքենային»,- ասել էր նա։ Հունվարի 27-ին հրեա ծայրահեղականները սադրել էին Երուսաղեմի Taboon Wine Bar հայկական ռեստորանի աշխատակիցներին ու այցելուներին։
«Հրեա ծայրահեղականները փորձել էին հասնել «Լացի պատի» մոտ, նրանց չի հաջողվել անցնել գլխավոր ճանապարհով, իսկ հետո նրանք անցել են այն ճանապարհով, որտեղ գտնվում է հայկական ռեստորանը։
Այդ պահին ռեստորանում նստած էին հայեր, արաբներ և հրեաներ։ Ծայրահեղականները սադրիչ խոսքեր էին ասել ռեստորանի աշխատակիցների հասցեին, բղավել «մահ քրիստոնյաներին», «մահ արաբներին»։
Սկսվել էր ծեծկռտուք, աթոռներ էին նետել միմյանց վրա»,- պատմել էր Գոգչեանը։ Հունվարի 30-ին Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանը, մեկնաբանելով այս իրադարձությունները, հայտարարել էր, որ Հայաստանը մտահոգված է «Երուսաղեմի քրիստոնեական կրոնական հաստատությունների, այդ թվում՝ Հայոց պատրիարքարանի և Հին քաղաքի հայ բնակիչների դեմ ուղղված բռնության և վանդալիզմի ակտերով»։

Полиция Израиля обсудила с армянским патриархом Иерусалима атаки на армян
Израильские полицейские обсудили с армянским патриархом Иерусалима архиепископом Нурханом Манукяном атаки на патриархат ААЦ и армян.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 января, АРЦАХПРЕСС- Сообщил в Facebook глава пресс-канцелярии Патриархата дьякон Аган Гогчян. «30 января Иерусалимский армянский патриархат посетили начальник христианского отдела полиции Старого города Ала Харб в сопровождении офицера Шубаша Захера. Они встретились с армянским патриархом Иерусалима архиепископом Нурханом Манукяном», — написал священник.
Он отметил, что стороны обсудили произошедшие в последние дни инциденты и меры по их предупреждению.
Ранее Гогчян сообщал, что в Иерусалиме еврейские радикалы напали на армян и пытались сорвать флаги со здания Иерусалимского патриархата ААЦ. «Двое еврейских радикалов пытались препятствовать движению у армянского храма, затем ударили по машине армян, возвращавшихся с работы», — отметил он.
Еврейские экстремисты 27 января спровоцировали сотрудников и посетителей армянского ресторана Taboon Wine Bar в Иерусалиме. «Еврейские экстремисты пытались пройти к «Стене плача», им не удалось пройти по главной дороге, и тогда они прошли по дороге, где находится армянский ресторан. В этот момент в ресторане сидели армяне, арабы и евреи. Экстремисты говорили провокационные слова в адрес сотрудников ресторана, кричали «смерть христианам», «смерть арабам». Началась потасовка, они стали кидать друг в друга стулья», — сказал Гогчян.
Пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян 30 января, комментируя эти события, заявил об обеспокоенности Армении «актами насилия и вандализма, направленными против христианских религиозных учреждений в Иерусалиме, включая Армянский патриархат и армянских жителей Старого города».