ՄԱԿ-ի մանդատակիրները սեպտեմբերյան ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի վայրագությունների հարցով նամակ են հղել այդ երկրի իշխանություններին
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի մանդատակիրները (անկախ փորձագետներ, հատուկ զեկուցողներ) 2023թ. հունվարի 27-ին հրապարակել են Ադրբեջանի իշխանություններին ուղղված նամակը, որի պատասխանն այդպես էլ չեն ստացել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ադրբեջանին դիմել են արտադատական և կամայական սպանությունների հարցերով, Ֆիզիկական և հոգևոր առողջության ամենաբարձր հասանելի չափանիշների  իրավունքի իրացման, Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի ու պատժի, Կանանց և աղջիկների դեմ բռնության, դրա պատճառների և հետևանքների վերացման հարցերով հատուկ զեկուցողները, ինչպես նաև Կանանց և աղջիկների դեմ խտրականության խնդիրներով զբաղվող աշխատանքային խումբը:
Վերոհիշյալ նամակը վերաբերում է 2022թ.-ի սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի ժամանակ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հայ ռազմագերիներին խոշտանգումների և այլ դաժան վերաբերմունքի ենթարկելու, հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց արտադատական սպանությունների, հայ զինծառայողների, այդ թվում՝ կանանց դիերի խեղման ու պղծման, ինչպես նաև պատշաճ բուժօգնություն չտրամադրելու հետևանքով հայ զինծառայողների մահվան դեպքերին։
ՄԱԿ-ի մանդատակիրները հրապարակել են այս հաղորդագրությունը, քանի որ Ադրբեջանին ուղղված իրենց հարցմանը սահմանված ժամկետում (60 oր) պատասխան չեն ստացել:
ՄԱԿ մանդատակիրները նշում են, որ կատարվածը կարող է որակվել որպես  պատերազմական հանցագործություն, քանի որ արձանագրվել են մարդու իրավունքների և միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտումներ, մասնավորապես, խոսքը գնում է 1949 թվականի Ժնևի կոնվենցիաների խախտման մասին: Նրանք հիշեցնում են, որ մարտական գործողությունների ընթացքում կամ դրա շրջանակում ռազմագերիների կամ քաղաքացիական անձանց սպանությունները, դիակների անարգանքը  խստիվ արգելված է միջազգային հումանիտար իրավունքի համաձայն և համարվում է պատերազմական հանցագործություն: Ադրբեջանը խախտում է նաև Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրի, Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների միջազգային դաշնագրի, Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի ու պատժի դեմ կոնվենցիայի, Կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիայի հիմնարար դրույթները:
Այսպիսով, Ադրբեջանը՝ լինելով մարդու իրավունքների վերաբերյալ ՄԱԿ-ի հիմնարար փաստաթղթերի անդամ, կոպտորեն խախտում է դրանք և չի համագործակցում ՄԱԿ մարդու իրավունքների ապահովումը վերահսկող այնպիսի կարևոր մարմինների հետ, ինչպիսիք են մանդատակիրները՝ հատուկ զեկուցողներն ու անկախ փորձագետները: Ադրբեջանը նաև հաշվի չի առնում ՄԱԿ-ի մարմինների կողմից իրեն տրված հանձնարարականները:
Հատկանշական է, որ փաստաթուղթը ստորագրած մարդու իրավունքների հարցերով ՄԱԿ մանդատակիրները խորը մտահոգություն են հայտնում ներկայացվող դեպքերի վերաբերյալ և Ադրբեջանին կոչ են անում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները դադարեցնելու նման խախտումները, կանխարգելելու դրանց կրկնությունը և ապահովելու ցանկացած անձի կամ անձանց պատժի կրումը, որոնք պատասխանատու են այս հանցագործությունների կատարման համար։
Հաղորդագրությունում նշվում է նաև, որ մանդատակիրները պատասխաններ չեն ստացել 2020թ.-ի նոյեմբերին կրակի դադարից հետո ռազմագերիների ազատ չարձակելու փաստական և իրավական պատճառների մասին։ Ադրբեջանը նաև չի պատասխանել, թե ինչ քայլեր է ձեռնարկում, որ բռնի անհետացածների հարազատները տեղեկատվություն ստանան նրանց ճակատագրի մասին։

Обладатели мандатов ООН направили письмо властям Азербайджана по поводу зверств его ВС в дни сентябрьской агрессии
Обладатели мандатов Совета ООН по правам человека (независимые эксперты, специальные докладчики) 27 января 2023 года опубликовали письмо, адресованное властям Азербайджана, на которое так и не получили ответа.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 января, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. К Азербайджану по вопросам внесудебных и произвольных расправ, реализации права на наивысшие доступные стандарты физического и психического здоровья, пыток и других жестоких, бесчеловечных и унижающих достоинство видов обращения и наказания, насилия в отношении женщин и девушек, их причин и последствий обратились специальные докладчики, а также члены рабочей группы по вопросам дискриминации в отношении женщин и девочек.
В указанном письме говорится о пытках и других видах жестокого обращения с армянскими военнопленными со стороны вооруженных сил Азербайджана в период военной агрессии, развязанной против Республики Армения 13 сентября 2022 года, внесудебных казнях армянских военнопленных и гражданских лиц, нанесении увечий и глумлении над телами погибших армянских военнослужащих, в том числе и женщин, о случаях гибели армянских военнослужащих в результате пыток и неоказания надлежащей медицинской помощи.
Это письмо было опубликовано мандатариями ООН, так как в указанный срок (60 дней) они не получили от Азербайджана ответа на свой запрос.
Мандатарии ООН заявляют, что произошедшее можно квалифицировать как военное преступление, так как были зафиксированы грубые нарушения прав человека и международного гуманитарного права, в частности, это нарушение Женевской конвенции 1949 года. Они напоминают, что убийство военнопленных или гражданских лиц во время или в рамках боевых действий, осквернение трупов строго запрещено международным гуманитарным правом и считается военным преступлением. Азербайджан также нарушает основные положения Международного пакта о гражданских и политических правах, Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах, Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания и Конвенции о ликвидации всех Формы дискриминации женщин.
Таким образом, Азербайджан, являясь участником основополагающих документов ООН по правам человека, грубо нарушает их и не сотрудничает с такими важными органами, которые следят за обеспечением прав человека ООН, такими как мандатарии, специальные докладчики и независимые эксперты. Азербайджан также не принимает во внимание указания, данные ему органами ООН.
Примечательно, что мандатарии ООН по вопросам прав человека, подписавшие этот документ, выражают глубокую обеспокоенность представленными случаями и призывают Азербайджан принять все необходимые меры для прекращения подобных нарушений, недопущения их повторения и обеспечения наказания любого лица или лиц, ответственных за совершение этих преступлений.
В сообщении также говорится, что мандатарии не получили ответов о фактических и правовых причинах отказа от освобождения военнопленных после прекращения огня в ноябре 2020 года. Азербайджан также не ответил, какие шаги он предпринимает для того, чтобы родные насильственно исчезнувших лиц получили информацию об их судьбе.