ԼՂ-ում ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումներ չկան. Արման Եղոյանը հակադարձել է ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցչի մեղադրանքներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը իր ելույթում  կրկնել է ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կեղծ պնդումները, թե Հայաստանը հրաժարվում է իր զորքերն ամբողջությամբ դուրս բերել Լեռնային Ղարաբաղից, ինչպես նաև ականապատման աշխատանքներ է իրականացնում ԼՂ-ում:  Նա նաև պնդել է, թե հայկական կողմը հրաժարվում է տեղեկություններ տրամադրել հակամարտության ընթացքում անհետ կորած բազմաթիվ ադրբեջանցիների մասին:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արման Եղոյանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցչի կողմից հնչեցրած մեղադրանքներին:
Հարց - Պարոն Եղոյան, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում կազմակերպված դեբատների ժամանակ ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչի ելույթը, որում վերջինս հայկական կողմին մեղադրել է իր պարտավորությունները չկատարելու մեջ։
Պատասխան - ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչի անհիմն պնդումները Հայաստանի վերաբերյալ իրականության հետ որևէ աղերս չունեն։ Դրանք միջազգային հանրության առջև Ադրբեջանի ռազմատենչ, առավելապաշտական ու ապակառուցողական դիրքորոշումները և Լեռնային Ղարաբաղն արդեն 48 օր շրջափակման մեջ պահելու և Լեռնային Ղարաբաղի հայությանն էթնիկ զտումների ենթարկելու քաղաքականությունն «արդարացնելու» հերթական անհաջող փորձերն են։ Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչի բոլոր պնդումները հերքվում են հստակ փաստերով։ Այսպես, Հայաստանը դեռևս անցած տարի պաշտոնապես հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումներ չկան։ Այս պնդման իսկությունը ստուգելու համար ՀՀ վարչապետի կողմից անգամ առաջարկ է եղել միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղել Լեռնային Ղարաբաղ, ինչը մերժվել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից։ Տրամաբանությունը հուշում է, որ Ադրբեջանը պետք է համաձայներ այս առաջարկին, սակայն մերժումը ցույց է տալիս, որ այս ամենն Ադրբեջանի կողմից ընդամենը քարոզչական հնարք է։ Իհարկե, Լեռնային Ղարաբաղն ունի ինքնապաշտպանական զինված ուժեր, ինչի անհրաժեշտությունը հիմնավորվում է տեղի բնակչությանն Ադրբեջանի ագրեսիվ ու էթնիկ զտումների քաղաքականությունից պաշտպանելու համար։ Որպես բարի կամքի ու հումանիզմի դրսևորում՝ Հայաստանի Հանրապետությունը միակողմանիորեն Ադրբեջանին է փոխանցել ականապատ դաշտերի՝ իր ունեցած բոլոր քարտեզները։ Եվ սա այն դեպքում, երբ հայկական կողմը նման պարտավորություն չի ունեցել ինչպես եռակողմ հայտարարությունների, այնպես էլ՝ միջազգային իրավունքի շրջանակներում։ Ավելին, Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնել միջազգային գործընկերների հետ համագործակցաբար աջակցել փոխանցված քարտեզների վերծանելու գործընթացին։ Կարևոր հանգամանք է նաև այն, որ Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից շրջաններում ականներ տեղադրվել են դեռևս ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ընթացքում, հիմնականում Ադրբեջանի կողմից, և ականազերծման աշխատանքների համար համապատասխան միջազգային կառույցների մուտքն այդ տարածաշրջան խոչընդոտվել է հենց Ադրբեջանի կողմից:
Հարց - Բայց, այնուամենայնիվ, ադրբեջանցի պաշտոնյան իր ելույթում Հայաստանին մեղադրել է «ականային ահաբեկչություն» իրականացնելու մեջ։ Նույն պնդումները հնչել են նաև ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործի լսումների ժամանակ:
Պատասխան - Ադրբեջանի պնդումները, թե իբր ՀՀ-ն ներկայումս ականապատում է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում, նույնպես իրականությանը չեն համապատասխանում։ Հայաստանի Հանրապետությունն ականապատում իրականացրել է միայն ՀՀ ինքնիշխան տարածքում և դա արել է զուտ ինքնապաշտպանական նպատակներով, քանի որ Ադրբեջանի կողմից ռազմական ագրեսիայի է ենթարկվել 2021 թ. մայիսին, 2021 թ. նոյեմբերին և 2022 թ. սեպտեմբերին: Այն ականները, որոնք քարոզչական նպատակներով ի ցույց է դնում ադրբեջանական կողմը և հայտարարում, թե դրանք 2021 թ. արտադրության են ու Լաչինի միջանցքով Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ են տեղափոխվել վերջերս, իրականում Ադրբեջանի մոտ են հայտնվել 2021-2022 թթ. Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ իրականացված ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով օկուպացված ՀՀ տարածքից:
Հարց - Ինչպե՞ս կբնութագրեք Ադրբեջանի դիրքորոշումը սահմանազատման և սահմանագծման վերաբերյալ։
Պատասխան - Ադրբեջանը մի կողմից շարունակում է ասել, թե երկու երկրների միջև սահման գոյություն չունի, քանի որ այն սահմանազատված չէ, մյուս կողմից շարունակաբար բարձրացնում է 8 գյուղերի հարց։ Դրանով իսկ Ադրբեջանը, փաստորեն, անուղղակիորեն ինքն է ընդունում սահմանագծի գոյությունը։ Հարկ է նաև հիշեցնել, որ դեռևս 1990-ական թվականներից Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են գտնվում հայկական 4 գյուղերի մեծ մասը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության անկլավային Արծվաշեն գյուղը: Հայկական կողմը պատրաստ է քննարկել այս խնդիրը՝ Ալմաթիի հռչակագրով ճանաչված սահմանագծի առկայության և իրավական հիմքերի վրա։
Հարց – Չնայած Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու պատրաստակամության մասին Ադրբեջանից հնչող պարբերական հայտարարություններին՝ այդ երկրում պետական մակարդակով շարունակում են խրախուսել հայատյացությունը: Ինչպե՞ս կբնութագրեք սա:
Պատասխան - Ադրբեջանը շարունակում է ամենաբարձր մակարդակով խրախուսել հայատյացությունը ու ռասայական ատելությունը հայերի հանդեպ։ Դա հստակորեն արձանագրված է «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող գործի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021թ. դեկտեմբերի 7-ին կայացված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշման մեջ, որը Ադրբեջանը շարունակում է կոպտորեն խախտել։ Պաշտոնական Բաքուն 44-օրյա պատերազմի հետևանքով իր վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում իրականացնում է հայկական կրոնական ու պատմամշակութային ժառանգության կեղծման ու ոչնչացման ծրագրված քաղաքականություն, ինչը էթնիկ և կրոնական անհանդուրժողականության հերթական դրսևորումներից է: Միաժամանակ, Ադրբեջանը խոչընդոտում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գնահատման առաքելության այցը Լեռնային Ղարաբաղ։
Հարց - ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչը խոսում էր անհետ կորած ադրբեջանցիների մասին. այս առումով Հայաստանն ի՞նչ ասելիք ունի։
Պատասխան - Մինչ այժմ Ադրբեջանը պատանդառության մեջ է պահում հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, իսկ ղարաբաղյան առաջին և 44-օրյա պատերազմների հետևանքով հարյուրավոր անհետ կորածների և բռնի անհետացածների ճակատագրեր մնում են չպարզված։ Փաստագրված են նաև ինչպես 44-օրյա պատերազմի, այնպես էլ ՀՀ նկատմամբ իրականացված ագրեսիաների ընթացքում Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից իրականացված բազմաթիվ պատերազմական հանցագործությունները և ոճրագործությունները՝ հայ ռազմագերիների արտադատական սպանություններ, հայ զինծառայողների, այդ թվում` կանանց խոշտանգման և դիերի պղծման դեպքեր։ Սակայն մինչ այժմ որևէ մեկը պատասխանատվություն չի կրել մարդկության դեմ իրականացրած այս հանցագործությունների համար։ 2021 թ. մայիսին ու նոյեմբերին, ինչպես նաև 2022 թ․ սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի, մասնավորապես ՄԱԿ-ի կանոնանդրության ու 2020թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթների խախտմամբ Հայաստանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքները, այդ թվում ՀՀ 150 քառակուսի կիլոմետր տարածքի օկուպացիան մինչ այժմ վերացված չեն։
Հարց - Պարոն Եղոյան, ստեղծված իրավիճակում ի՞նչ պիտի անի միջազգային հանրությունը և ի՞նչ քայլեր եք ակնկալում Ադրբեջանից։
Պատասխան - Միջազգային հանրությունը իր հստակ հայտարարություններով և համապատասխան գործողություններով պետք է շարունակի գնահատական տալ Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությանը ու մոտեցումներին, որոնք մեծապես վտանգում են տարածաշրջանային անվտանգությունը, կայունությունը և խաղաղությունը։ Ադրբեջանը պետք է անհապաղ վերացնի Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, դադարեցնի իր ռազմատենչ ու հայատյաց քաղաքականությունը և, հրաժարվելով ուժի կամ ուժի սպառնալիքի քաղաքականությունից, անցնի խաղաղ բանակցությունների դաշտ:

Armenia does not have military units in Nagorno Karabakh – legislator debunks Azerbaijan’s accusations at UN
Arman Yeghoyan, the Chair of the Parliamentary Standing Committee on European Integration responded to the speech made by Permanent Representative of Azerbaijan to the United Nations Yashar Aliyev at the UN Security Council debates.
STEPANAKERT, JANUARY 31, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Yashar Aliyev repeated the Azerbaijani propaganda’s fake accusations against Armenia, such as “Armenia refuses to fully withdraw its troops from Nagorno Karabakh”, and is “laying landmines in Nagorno Karabakh”. Aliyev also falsely claimed that the Armenian side refuses to provide information on the Azerbaijanis missing in the conflict.
Member of Parliament Arman Yeghoyan denied the accusations in an interview to ARMENPRESS.
– Mr. Yeghoyan, how would you comment on Permanent Representative of Azerbaijan to the United Nations Yashar Aliyev’s speech at the UNSC debates, where he accused the Armenian side in not fulfilling its obligations?
– The groundless claims made by the Permanent Representative of Azerbaijan to the United Nations have nothing to do with reality. These are again unsuccessful attempts to “justify” Azerbaijan’s belligerent, maximalist and destructive positions and their blockade of Nagorno Karabakh for already 48 days, and the policy of subjecting the Armenians of Nagorno Karabakh to ethnic cleansing. All claims made by the Permanent Representative of Azerbaijan are debunked with facts. Armenia had officially announced earlier in 2022 that there are no units of the Armed Forces of the Republic of Armenia in Nagorno Karabakh. In order to verify this claim, the Prime Minister of Armenia had even proposed to send an international fact-finding mission to Nagorno Karabakh, which Azerbaijani President Aliyev himself rejected. It would be logical for Azerbaijan to have had agreed to this proposal, however their rejection shows that this all is simply a propaganda trick by Azerbaijan. Certainly, Nagorno Karabakh has self-defense armed forces, the necessity of which is substantiated for the protection of the local population from Azerbaijan’s aggressive and ethnic cleansing policy. As a sign of goodwill and humanism, the Republic of Armenia unilaterally conveyed to Azerbaijan the minefield maps which it possessed. And this happened in conditions when the Armenian side did not have such an obligation neither under the trilateral statements nor international law. Furthermore, Armenia expressed readiness to support, in cooperation with international partners, in the process of decrypting the maps which were conveyed. It is also an important fact that the landmines were laid in Nagorno Karabakh and adjacent regions as early as during the First Nagorno Karabakh War, mostly by Azerbaijan, and access of respective international organizations for de-mining works into the region was impeded by Azerbaijan itself.
– But nevertheless the Azerbaijani official spoke about what he described as “landmine terror” by Armenia in his speech. The same claims were made by Azerbaijan during the hearings of the Armenia v. Azerbaijan case at the International Court of Justice.
– Azerbaijan’s claims alleging that Armenia is now laying landmines in Nagorno Karabakh are also false. The Republic of Armenia has laid landmines only in the sovereign territory of the Republic of Armenia and has done so only with self-defense purposes because it was subjected to military aggression by Azerbaijan in May of 2021, in November of 2021 and in September of 2022. The landmines showcased by the Azerbaijani side for propaganda goals which the Azerbaijan side described to be manufactured in 2021 and to have been recently transported from Armenia to Nagorno Karabakh through the Lachin corridor have actually appeared in Azerbaijan’s possession from the occupied territory of the Republic of Armenia as a result of the Azerbaijani aggression against the Republic of Armenia in 2021-2022.
– How would you describe the position of Azerbaijan regarding delimitation and demarcation?
–On one hand Azerbaijan continues to say that no border exists between the two countries because it is not delimitated, and on the other hand it continuously raises the question of eight villages. By doing so, Azerbaijan itself is factually indirectly accepting the existence of a borderline. It is noteworthy that since the 1990s most part of four Armenian villages, as well as the enclave of Artsvashen village of the Republic of Armenia, are under the control of Azerbaijan. The Armenian side stands ready to discuss this issue based on the existence of the borderline recognized under the Almaty declaration and legal grounds.
– Despite regular statements made by Azerbaijan on its readiness to sign a peace treaty with Armenia, Azerbaijan continues its state-sanctioned promotion of Armenophobia. How would you describe this?
– Azerbaijan continues to promote on the highest level Armenophobia and racial hatred towards Armenians. This is clearly recorded in the 7 December 2021 UN International Court of Justice order on indicating provisional measures regarding the case examined within the framework of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination, which Azerbaijan continues to grossly violate.
Official Baku is carrying out a planned policy of falsifying and destroying Armenian religious and historical-cultural heritage in territories that have gone under its control as a result of the 44-Day War, which is another manifestation of ethnic and religious intolerance. At the same time, Azerbaijan is impeding a visit of the UNESCO assessment mission to Nagorno Karabakh.
– The Permanent Representative of Azerbaijan to the UN was speaking about missing Azerbaijanis. Does Armenia have anything to say in this regard?
– To this day Azerbaijan is keeping Armenian prisoners of war and civilians in captivity, and the fates of hundreds of missing and forced disappeared people as a result of the 44-Day War remain unclear. The numerous war crimes and atrocities committed by Azerbaijani Armed Forces during the 44-Day War and the aggression against the Republic of Armenia are documented – the extrajudicial executions of Armenian prisoners of war, torture of Armenian servicemembers, including women, and desecration of bodies. However, so far no one has been held to account for these crimes against humanity.
The consequences of the Azerbaijani aggression against Armenia’s sovereignty and territorial integrity, in May and November of 2021 and in September of 2022, in violation of international law, namely the UN Charter and the 2020 November 9 trilateral statement clauses, including the occupation of 150 square kilometers of Armenia aren’t eliminated to this day.
– Mr. Yeghoyan, what should the international community do in this situation and what actions do you expect from Azerbaijan?
– With its clear statements and respective actions the international community must continue giving an assessment to Azerbaijan’s destructive policy and approaches, which are greatly jeopardizing regional security, stability and peace. Azerbaijan must immediately lift the illegal blockade of Lachin corridor, end its belligerent and Armenophobic policy and move into the arena of peaceful negotiations by abandoning the policy of the use of force or the threat of force.