ԼՂ-ում ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումներ չկան. Արման Եղոյանը հակադարձել է ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցչի մեղադրանքներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը իր ելույթում  կրկնել է ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կեղծ պնդումները, թե Հայաստանը հրաժարվում է իր զորքերն ամբողջությամբ դուրս բերել Լեռնային Ղարաբաղից, ինչպես նաև ականապատման աշխատանքներ է իրականացնում ԼՂ-ում:  Նա նաև պնդել է, թե հայկական կողմը հրաժարվում է տեղեկություններ տրամադրել հակամարտության ընթացքում անհետ կորած բազմաթիվ ադրբեջանցիների մասին:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արման Եղոյանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցչի կողմից հնչեցրած մեղադրանքներին:
Հարց - Պարոն Եղոյան, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում կազմակերպված դեբատների ժամանակ ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչի ելույթը, որում վերջինս հայկական կողմին մեղադրել է իր պարտավորությունները չկատարելու մեջ։
Պատասխան - ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչի անհիմն պնդումները Հայաստանի վերաբերյալ իրականության հետ որևէ աղերս չունեն։ Դրանք միջազգային հանրության առջև Ադրբեջանի ռազմատենչ, առավելապաշտական ու ապակառուցողական դիրքորոշումները և Լեռնային Ղարաբաղն արդեն 48 օր շրջափակման մեջ պահելու և Լեռնային Ղարաբաղի հայությանն էթնիկ զտումների ենթարկելու քաղաքականությունն «արդարացնելու» հերթական անհաջող փորձերն են։ Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչի բոլոր պնդումները հերքվում են հստակ փաստերով։ Այսպես, Հայաստանը դեռևս անցած տարի պաշտոնապես հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումներ չկան։ Այս պնդման իսկությունը ստուգելու համար ՀՀ վարչապետի կողմից անգամ առաջարկ է եղել միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղել Լեռնային Ղարաբաղ, ինչը մերժվել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից։ Տրամաբանությունը հուշում է, որ Ադրբեջանը պետք է համաձայներ այս առաջարկին, սակայն մերժումը ցույց է տալիս, որ այս ամենն Ադրբեջանի կողմից ընդամենը քարոզչական հնարք է։ Իհարկե, Լեռնային Ղարաբաղն ունի ինքնապաշտպանական զինված ուժեր, ինչի անհրաժեշտությունը հիմնավորվում է տեղի բնակչությանն Ադրբեջանի ագրեսիվ ու էթնիկ զտումների քաղաքականությունից պաշտպանելու համար։ Որպես բարի կամքի ու հումանիզմի դրսևորում՝ Հայաստանի Հանրապետությունը միակողմանիորեն Ադրբեջանին է փոխանցել ականապատ դաշտերի՝ իր ունեցած բոլոր քարտեզները։ Եվ սա այն դեպքում, երբ հայկական կողմը նման պարտավորություն չի ունեցել ինչպես եռակողմ հայտարարությունների, այնպես էլ՝ միջազգային իրավունքի շրջանակներում։ Ավելին, Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնել միջազգային գործընկերների հետ համագործակցաբար աջակցել փոխանցված քարտեզների վերծանելու գործընթացին։ Կարևոր հանգամանք է նաև այն, որ Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից շրջաններում ականներ տեղադրվել են դեռևս ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ընթացքում, հիմնականում Ադրբեջանի կողմից, և ականազերծման աշխատանքների համար համապատասխան միջազգային կառույցների մուտքն այդ տարածաշրջան խոչընդոտվել է հենց Ադրբեջանի կողմից:
Հարց - Բայց, այնուամենայնիվ, ադրբեջանցի պաշտոնյան իր ելույթում Հայաստանին մեղադրել է «ականային ահաբեկչություն» իրականացնելու մեջ։ Նույն պնդումները հնչել են նաև ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործի լսումների ժամանակ:
Պատասխան - Ադրբեջանի պնդումները, թե իբր ՀՀ-ն ներկայումս ականապատում է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում, նույնպես իրականությանը չեն համապատասխանում։ Հայաստանի Հանրապետությունն ականապատում իրականացրել է միայն ՀՀ ինքնիշխան տարածքում և դա արել է զուտ ինքնապաշտպանական նպատակներով, քանի որ Ադրբեջանի կողմից ռազմական ագրեսիայի է ենթարկվել 2021 թ. մայիսին, 2021 թ. նոյեմբերին և 2022 թ. սեպտեմբերին: Այն ականները, որոնք քարոզչական նպատակներով ի ցույց է դնում ադրբեջանական կողմը և հայտարարում, թե դրանք 2021 թ. արտադրության են ու Լաչինի միջանցքով Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ են տեղափոխվել վերջերս, իրականում Ադրբեջանի մոտ են հայտնվել 2021-2022 թթ. Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ իրականացված ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով օկուպացված ՀՀ տարածքից:
Հարց - Ինչպե՞ս կբնութագրեք Ադրբեջանի դիրքորոշումը սահմանազատման և սահմանագծման վերաբերյալ։
Պատասխան - Ադրբեջանը մի կողմից շարունակում է ասել, թե երկու երկրների միջև սահման գոյություն չունի, քանի որ այն սահմանազատված չէ, մյուս կողմից շարունակաբար բարձրացնում է 8 գյուղերի հարց։ Դրանով իսկ Ադրբեջանը, փաստորեն, անուղղակիորեն ինքն է ընդունում սահմանագծի գոյությունը։ Հարկ է նաև հիշեցնել, որ դեռևս 1990-ական թվականներից Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են գտնվում հայկական 4 գյուղերի մեծ մասը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության անկլավային Արծվաշեն գյուղը: Հայկական կողմը պատրաստ է քննարկել այս խնդիրը՝ Ալմաթիի հռչակագրով ճանաչված սահմանագծի առկայության և իրավական հիմքերի վրա։
Հարց – Չնայած Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու պատրաստակամության մասին Ադրբեջանից հնչող պարբերական հայտարարություններին՝ այդ երկրում պետական մակարդակով շարունակում են խրախուսել հայատյացությունը: Ինչպե՞ս կբնութագրեք սա:
Պատասխան - Ադրբեջանը շարունակում է ամենաբարձր մակարդակով խրախուսել հայատյացությունը ու ռասայական ատելությունը հայերի հանդեպ։ Դա հստակորեն արձանագրված է «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող գործի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021թ. դեկտեմբերի 7-ին կայացված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշման մեջ, որը Ադրբեջանը շարունակում է կոպտորեն խախտել։ Պաշտոնական Բաքուն 44-օրյա պատերազմի հետևանքով իր վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում իրականացնում է հայկական կրոնական ու պատմամշակութային ժառանգության կեղծման ու ոչնչացման ծրագրված քաղաքականություն, ինչը էթնիկ և կրոնական անհանդուրժողականության հերթական դրսևորումներից է: Միաժամանակ, Ադրբեջանը խոչընդոտում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գնահատման առաքելության այցը Լեռնային Ղարաբաղ։
Հարց - ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչը խոսում էր անհետ կորած ադրբեջանցիների մասին. այս առումով Հայաստանն ի՞նչ ասելիք ունի։
Պատասխան - Մինչ այժմ Ադրբեջանը պատանդառության մեջ է պահում հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, իսկ ղարաբաղյան առաջին և 44-օրյա պատերազմների հետևանքով հարյուրավոր անհետ կորածների և բռնի անհետացածների ճակատագրեր մնում են չպարզված։ Փաստագրված են նաև ինչպես 44-օրյա պատերազմի, այնպես էլ ՀՀ նկատմամբ իրականացված ագրեսիաների ընթացքում Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից իրականացված բազմաթիվ պատերազմական հանցագործությունները և ոճրագործությունները՝ հայ ռազմագերիների արտադատական սպանություններ, հայ զինծառայողների, այդ թվում` կանանց խոշտանգման և դիերի պղծման դեպքեր։ Սակայն մինչ այժմ որևէ մեկը պատասխանատվություն չի կրել մարդկության դեմ իրականացրած այս հանցագործությունների համար։ 2021 թ. մայիսին ու նոյեմբերին, ինչպես նաև 2022 թ․ սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի, մասնավորապես ՄԱԿ-ի կանոնանդրության ու 2020թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթների խախտմամբ Հայաստանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքները, այդ թվում ՀՀ 150 քառակուսի կիլոմետր տարածքի օկուպացիան մինչ այժմ վերացված չեն։
Հարց - Պարոն Եղոյան, ստեղծված իրավիճակում ի՞նչ պիտի անի միջազգային հանրությունը և ի՞նչ քայլեր եք ակնկալում Ադրբեջանից։
Պատասխան - Միջազգային հանրությունը իր հստակ հայտարարություններով և համապատասխան գործողություններով պետք է շարունակի գնահատական տալ Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությանը ու մոտեցումներին, որոնք մեծապես վտանգում են տարածաշրջանային անվտանգությունը, կայունությունը և խաղաղությունը։ Ադրբեջանը պետք է անհապաղ վերացնի Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, դադարեցնի իր ռազմատենչ ու հայատյաց քաղաքականությունը և, հրաժարվելով ուժի կամ ուժի սպառնալիքի քաղաքականությունից, անցնի խաղաղ բանակցությունների դաշտ:

В НК нет частей Вооруженных сил Армении: Арман Егоян ответил на обвинения представителя Азербайджана в ООН
СТЕПАНАКЕРТ, 31 января, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. В своем выступлении представитель Азербайджана повторил лживые утверждения азербайджанской пропагандистской машины, что Армения отказывается полностью вывести свои войска из Нагорного Карабаха, а также проводит минирование территории Нагорного Карабаха. Он также заявил, что армянская сторона отказывается предоставлять информацию об азербайджанцах, пропавших без вести во время конфликта.
В интервью НС РА Арман Егоян коснулся обвинений, выдвинутых представителем Азербайджана в ООН.
Вопрос: Господин Егоян, как Вы прокомментируете выступление постпреда Азербайджана при ООН во время дебатов, организованных в Совете Безопасности ООН, в котором тот обвинил армянскую сторону в невыполнении взятых на себя обязательств?
Ответ: Безосновательные претензии постпреда Азербайджана при ООН в отношении Армении не имеют ничего общего с действительностью. Они представляют собой очередную безуспешную попытку оправдать воинственную, фанатичную и деструктивную позицию Азербайджана перед международным сообществом и политику удерживания Нагорного Карабаха в осаде в течение 48 дней и подвергания армян Нагорного Карабаха этнической чистке. Все претензии постпреда Азербайджана опровергаются явными фактами. Так, в прошлом году Армения официально заявила, что в Нагорном Карабахе нет подразделений Вооруженных сил РА. Для проверки достоверности этого утверждения премьер-министр Армении даже предложил направить в Нагорный Карабах международную миссию по установлению фактов, что было отвергнуто президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Логика подсказывает, что Азербайджан должен был согласиться на это предложение, но отказ показывает, что все это лишь пропагандистский ход Азербайджана. Безусловно, в Нагорном Карабахе есть Вооруженные силы самообороны, необходимость которых оправдана для защиты местного населения от агрессивной политики Азербайджана и политики этнических чисток. В качестве проявления доброй воли и гуманизма Республика Армения в одностороннем порядке передала Азербайджану все имеющиеся у нее карты минных полей. И это в том случае, что у армянской стороны не было такого обязательства как в рамках трехсторонних заявлений, так и в рамках международного права. Более того, Армения выразила готовность сотрудничать с международными партнерами для поддержки процесса расшифровки переданных карт. Немаловажен и тот факт, что мины в Нагорном Карабахе и соседних районах в ходе первой карабахской войны устанавливались, в основном, Азербайджаном, а входу соответствующих международных структур для проведения работ по разминированию в этот регион препятствовал сам Азербайджан.
Вопрос: Однако азербайджанский чиновник в своем выступлении обвинил Армению в осуществлении «минного терроризма». Такие же претензии прозвучали и на слушаниях по делу «Армения против Азербайджана» в Международном суде ООН
Ответ: Утверждения Азербайджана, что Армения в настоящее время минирует территорию Нагорного Карабаае, не соответствуют действительности. Республика Армения минировала площади только на суверенной территории Республики Армения и делала это исключительно в целях самообороны, поскольку в мае и в ноябре 2021 года также и в сентябре 2022 г. подверглась военной агрессии со стороны Азербайджана. Мины, о которых азербайджанская сторона говорит в пропагандистских целях и заявляет, что они произведены в 2021 году и недавно были перемещены из Армении в Нагорный Карабах через Лачинский коридор,  на самом деле появились у Азербайджана  с оккупированных территорий Армении во время нападений в 2021-2022 гг..
Вопрос: Как Вы охарактеризуете позицию Азербайджана по делимитации и демаркации?
Ответ: С одной стороны, Азербайджан продолжает говорить, что между двумя странами границы нет, потому что она не демаркирована, с другой стороны, постоянно поднимает вопрос о 8 селах. Тем самым Азербайджан, по сути, косвенно принимает существование самой границы. Также стоит напомнить, что с 1990-х годов под контролем Азербайджана находится большая часть из 4-х армянских сел, а также анклав Республики Армения село Арцвашен. Армянская сторона готова обсуждать этот вопрос, исходя из наличия признанной Алматинской декларацией границы и на правовых основаниях.
Вопрос: Несмотря на периодические заявления Азербайджана о готовности подписать мирный договор с Арменией, они на государственном уровне продолжают разжигать арменофобию. Как бы Вы это охарактеризуете?
Ответ: Азербайджан продолжает поощрять арменофобию и этническую ненависть к армянам на самом высоком уровне. Это четко зафиксировано Международным судом ООН в 2021 году по делу, рассмотренному в рамках международной конвенции «О ликвидации всех форм расовой дискриминации», в принятом 7 декабря решении о применении промежуточных мер, которое Азербайджан продолжает грубо игнорировать. Официальный Баку проводит планомерную политику фальсификации и уничтожения армянского религиозного и историко-культурного наследия на территориях, перешедших под его контроль в результате 44-дневной войны, что является очередным проявлением этнической и религиозной нетерпимости. В то же время Азербайджан препятствует визиту оценочной миссии ЮНЕСКО в Нагорный Карабах.
Вопрос: Постоянный представитель Азербайджана в ООН рассказал о пропавших без вести азербайджанцах. Что Армения может сказать по этому поводу?
Ответ: До сих пор Азербайджан содержит армянских военнопленных и мирных жителей в качестве заложников, а судьбы сотен пропавших без вести и насильственно исчезнувших в результате первой и 44-дневной карабахских войн остаются неизвестными. Также задокументированы многие военные преступления, совершенные Вооруженными силами Азербайджана в период 44-дневной войны и агрессии против Армении: внесудебные расправы над армянскими военнопленными, случаи пыток армянских военнослужащих, в том числе и женщин, надругательства над телами погибших. Однако до сих пор никто не был привлечен к ответственности за эти преступления против человечности, совершенные в мае и ноябре 2021 года  в сентябре 2022 года. В сентябре Азербайджан нарушил международное право, в частности Устав ООН и 2020 г. Последствия агрессии Азербайджана против суверенитета и территориальной целостности Армении, включая оккупацию 150 квадратных километров территории Армении в нарушение положений Трехсторонней декларации от 9 ноября, до сих пор не устранены.
Вопрос: Господин Егоян, что должно делать международное сообщество в сложившейся ситуации и каких шагов Вы ожидаете от Азербайджана?
Ответ: Международное сообщество своими четкими заявлениями и соответствующими действиями должно и впредь давать оценку деструктивной политике и подходам Азербайджана, которые создают большую угрозу региональной безопасности, стабильности и миру. Азербайджан должен немедленно снять незаконную блокаду Лачинского коридора, прекратить свою воинственную и армяноненавистническую политику и, отказавшись от политики силы или угрозы силой, выйти на поле мирных переговоров.