ԱՄՆ-ի պետքարտուղարությունը Ռուսաստանին կոչ է արել համագործակցել ՌՀՍՊ-ի հարցում
ԱՄՆ-ի պետքարտուղարությունում Ռուսաստանի հետ կառուցողական աշխատանքի պատրաստակամություն են հայտնում Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների պայմանագրի (ՌՀՍՊ) կատարման համար, չնայած Մոսկվայի կողմից տեսչական ստուգումների արգելափակմանը, հաղորդում են ամերիկյան ԶԼՄ-ները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին տեղեկանում ենք «Интерфакс» գործակալությունից:
«ԱՄՆ-ը պատրաստ Է Ռուսաստանի հետ կառուցողաբար աշխատել ՌՀՍՊ-ի ամբողջական իրականացման համար», - ասվում է Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքական գերատեսչության հայտարարության մեջ, որից մեջբերումներ են անում ԶԼՄ-ները: Նշվում է, որ, Վաշինգտոնի կարծիքով, ՌՀՍՊ-ի իրականացումը բխում Է ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության շահերից, այն սահմանափակում է Ռուսաստանի ռազմավարական միջուկային ուժերը և Վաշինգտոնին պատկերացում է տալիս այդ ուժերի մասին։
ԱՄՆ-ը, ինչպես նշվում է հայտարարության մեջ, Ռուսաստանին կոչ է անում «թույլ տալ տեսչական ստուգումներ անցկացնել իր տարածքումե և ՌՀՍՊ-ին նվիրված ռուս-ամերիկյան համատեղ երկկողմ հանձնաժողովի նիստ անցկացնել։ Հայտարարության մեջ նշվում է, որ, ըստ Վաշինգտոնի, ոչինչ չի խանգարում Ռուսաստանի Դաշնությունից տեսուչներին՝ ստուգումներ անցկացնել ԱՄՆ-ում։ Ավելի վաղ The Wall Street Journal-ը, հղում անելով պետքարտուղարությանը, հաղորդել էր, որ Ռուսաստանը խախտել է ՌՀՍՊ-ն, երբ դուրս է բերել իր օբյեկտները տեսչական գործունեությունից և մերժել ծառացած խնդիրները լուծելու նպատակով հանդիպում անցկացնելու Վաշինգտոնի խնդրանքը:
2022 թ. օգոստոսին Ռուսաստանը ծանուցել Էր Միացյալ Նահանգներին, որ ժամանակավորապես դուրս է բերում իր օբյեկտները ՌՀՍ-3-ի շրջանակներում տեսչական գործունեությունից։ ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ նշվում էր, որ «նման գործողությունները նախատեսված են ՌՀՍ-ի մասին պայմանագրի արձանագրության հինգերորդ գլխի I բաժնի 5-րդ կետով»:
«Դրանք կարող են ձեռնարկվել բացառիկ դեպքերում և պայմանագրին չհակասող նպատակներով: Այժմ Ռուսաստանի Դաշնությունը ստիպված է այդ միջոցին դիմել Վաշինգտոնի համառ ցանկության հետևանքով` ինքնակամ հասնելու տեսչական գործունեության վերսկսմանն այն պայմաններով, որոնք հաշվի չեն առնում առկա իրողությունները, ԱՄՆ-ի համար ստեղծում են միակողմանի առավելություններ և, փաստորեն, Ռուսաստանի Դաշնությանը զրկում են ԱՄՆ-ի տարածքում տեսչական ստուգումներ իրականացնելու իրավունքից», - ասվում Է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։ 2020 թ. մարտին ԱՄՆ-ը և ՌԴ-ն ստուգումներն օբյեկտներում դադարեցրել Էին COVID-19-ի համավարակի պատճառով։ ՌՀՍՊ-ն կամ ՌՀՍ-3-ը համաձայնագիր է Ռուսաստանի Դաշնության և Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական միջուկային զենքի զինանոցների փոխադարձ կրճատման վերաբերյալ։

Госдеп США призвал Россию к сотрудничеству по ДСНВ
В Госдепе США выражают готовность к конструктивной работе с Россией для выполнения Договора о стратегических наступательных вооружениях (ДСНВ), несмотря на блокировку инспекций со стороны Москвы.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 февраля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Передают американские СМИ.
"США остаются готовыми конструктивно работать с Россией для полного осуществления ДСНВ", - говорится в заявлении американского внешнеполитического ведомства, выдержки из которого приводят СМИ.
Отмечается, что, по мнению Вашингтона, выполнение ДСНВ остается в интересах национальной безопасности США, оно ограничивает стратегические ядерные силы России и дает Вашингтону представления об этих силах, сообщает INTERFAX.RU.
США, как отмечается в заявлении, призывают Россию "дать разрешение на проведение инспекций на своей территории" и провести заседание совместной российско-американской двухсторонней комиссии по ДСНВ.
В заявлении отмечается, что, по утверждению Вашингтона, ничего не мешает инспекторам из РФ проводить инспекции в США.
Ранее The Wall Street Journal со ссылкой на госдеп сообщил, что Россия нарушила ДСНВ, когда вывела свои объекты из-под инспекционной деятельности и отклонила просьбы Вашингтона провести встречу с целью решения возникших проблем.
Россия в августе 2022 года уведомила США о том, что временно выводит свои объекты из-под инспекционной деятельности в рамках СНВ-3. В заявлении МИД РФ отмечалось, что "подобные действия предусмотрены пунктом 5 Раздела I Главы пятой Протокола к Договору о СНВ". "Они могут предприниматься в исключительных случаях и для целей, не противоречащих Договору. Российская Федерация вынуждена прибегнуть сейчас к этой мере вследствие упорного стремления Вашингтона явочным порядком добиться перезапуска инспекционной деятельности на условиях, которые не учитывают существующие реалии, создают для США односторонние преимущества и фактически лишают Российскую Федерацию права на осуществление инспекций на американской территории", - говорится в заявлении МИД РФ.
В марте 2020 года США и РФ приостановили инспекции на объектах из-за пандемии коронавируса COVID-19.
ДСНВ, или СНВ-3, - договор РФ и США о взаимном сокращении арсеналов развернутых стратегических ядерных вооружений.