Թուրքիայի նախագահի խոսնակը հայտարարել է, որ Թուրքիա-Սիրիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Իրանի մասնակցությունը նպաստավոր է
Թուրքիայի նախագահի Խոսնակ Իբրահիմ Քալընը հայտարարել է, որ Իրանի ներկայությունը Թուրքիայի, Սիրիայի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև ընթացող բանակցություններում նպաստավոր է Սիրիայի հակամարտության կարգավորման համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին Քալընը ասել է TRT հեռուստաալիքով հեռարձակված մամուլի ասուլիսում։
«Ինչպես հայտարարել է մեր նախագահը, մենք ողջունում ենք Իրանի ներգրավվածությունը գործընթացում: Իրանը կարևոր դերակատար է սիրիական հարցում, և նրանց ներկայությունը բանակցություններում, Ռուսաստանի աջակցությամբ, կարող է նպաստել հակամարտության կարգավորմանը և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը», - ասել է Քալընը:
Քալընը հայտնել է, որ հաջորդ հանդիպման օրն ու վայրը դեռ որոշված ​​չեն, և որ երկու երկրների արտգործնախարարները բանակցություններ են վարում, և մոտ ապագայում կարող է հանդիպում կայանալ։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Եգիպտոսի արտգործնախարար Սամեհ Շուքրիի հետ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը կարծում է, որ Իրանը պետք է ընդգրկվի Թուրքիա-Սիրիա հարաբերությունների կարգավորման ապագա բանակցություններում։

Пресс-секретарь президента Турции заявил, что участие Ирана будет способствовать урегулированию сирийского конфликта
Пресс-секретарь президента Турции Ибрагим Калын заявил, что участие Ирана в переговорах между Турцией, Сирией и Российской Федерацией будет способствовать урегулированию сирийского конфликта.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 февраля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом Калын сказал на пресс-конференции, транслировавшейся по телеканалу ТРТ.
«Как заявил наш президент, мы приветствуем участие Ирана в этом процессе. Иран является важным игроком в сирийском вопросе, и его присутствие на переговорах при посредничестве России может способствовать урегулированию конфликта и установлению мира в регионе», - сказал Калын.
Он сообщил, что дата и место следующей встречи еще не определены, министры иностранных дел двух стран ведут переговоры, и встреча может состояться в ближайшее время.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции после встречи с министром иностранных дел Египта Самехом Шукри заявил, что Россия считает, что Иран должен быть включен в переговоры по урегулированию турецко-сирийских отношений.