ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտը՝ Հալեպի ամրոցը, վնասվել է երկրաշարժից
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է Սիրիայի թանգարանների եւ տեսարժան վայրերի վարչության գլխավոր տնօրեն Համամ Սաադը, փոխանցում news.am-ը:
«Մենք տեղեկություններ ենք ստացել Հալեպի ամրոցի ճեղքերի մասին եւ մասնագետների խումբ ենք ուղարկել՝ տեղի զննման եւ վնասը գնահատելու համար»,- ասել է Սաադը։
7,4 մագնիտուդով երկրաշարժ է տեղի ունեցել Թուրքիայի Կահրամանմարաշ նահանգում, ժամը 04.17-ին, ավերածություններ են տեղի ունեցել մի շարք քաղաքներում։ Տեղեկացվել է նաեւ Սիրիայի մի քանի շրջաններում տեղի ունեցած ավերածությունների մասին, երկրաշարժը զգացվել է Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում։

Объект наследия ООН Цитадель Алеппо получила повреждения при землетрясении в Сирии
СТЕПАНАКЕРТ, 6 февраля, АРЦАХПРЕСС- Заявил РИА Новости генеральный директор департамента музеев и достопримечательностей Сирии Хаммам Саад.
«Мы получили сообщения о трещине в Цитадели Алеппо и направили группу специалистов для осмотра места и оценки ущерба», - сказал Саад.
Землетрясение магнитудой 7,4 произошло в 04.17 в турецкой провинции Кахраманмараш и привело к разрушениям в ряде городов. Также сообщалось о разрушениях в нескольких регионах Сирии, землетрясение ощутили и в столице Ливана Бейруте.