ԼՂ-ն ի սկզբանե պատկանել է Հայաստանին և միշտ բնակեցված է եղել հիմնականում հայերով. Ջոֆրի Ռոբերտսոնի հոդվածը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՋոֆրի Ռոբերտսոնը հոդվածը սկսել է հետևյալ կերպ՝ Ռուսաստանը, Մեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան ու Չինաստանը կարող են կանգնեցնել ավտորիտար Ադրբեջանին, որը շրջափակել է Լեռնային Ղարաբաղը՝ 120 հազար բնակիչներին սովամահ անելու նպատակով:
Հոդվածագիրը շեշտել է, որ շրջափակումը մարդկության դեմ հանցագործություն է և հակասում է մի շարք պայմանագրերի, սակայն ադրբեջանցիները երկու ամիս է, ինչ շրջափակել են և դեռ շարունակում են շրջափակումը: Նշվում է, որ Լաչինի միջանցքը կենսական օղակ է՝ Ղարաբաղի հայերին ամեն օր 400 տոննա առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ հասցնելու, ինչպես նաև քաղաքացիների, դպրոցականների և շտապօգնության մեքենաների շարժի համար:
«Իհարկե,  դա ավելի արագ կլիներ օդային փոխադրման ճանապարհով, սակայն Ադրբեջանի կառավարությունը սպառնացել է խոցել ցանկացած մարդատար կամ բեռնատար ինքնաթիռ, որը կփորձի վայրէջք կատարել ԼՂ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում: Երկիրը Ադրբեջանի և պատմության գերին է. այն ի սկզբանե պատկանել է Հայաստանին և միշտ բնակեցված է եղել հիմնականում հայերով, որոնք հայտնի են իրենց վաղ քրիստոնեական եկեղեցիներով և յուրահատուկ գորգերով: 19-րդ դարում այն օկուպացվել է Ռուսաստանի կողմից, իսկ 1921 թվականին Ստալինը կամայականորեն և սխալ կերպով այս քրիստոնեական անկլավը ներառել է մահմեդական Ադրբեջանի կազմում՝ որպես անկախ շրջան։ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ԼՂ ժողովուրդը անկախություն է պահանջել և պատերազմ մղել դրան հասնելու համար»,-ասված է հոդվածում:
Ջոֆրի Ռոբերտսոնը նկատել է՝ հաղթանակից հետո հայերը հարաբերական խաղաղություն են ունեցել, մինչև 2020 թվականին Ադրբեջանը հարձակվել է: Նա նշել է նաև 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մասին:
«Համաձայնագիրը երաշխավորվեց Ռուսաստանի կողմից: ՌԴ-ն հատկացրեց 2000 «խաղաղապահի»՝ միջանցքը վերահսկելու , բայց նրանք ապացուցեցին, որ չեն կարող կամ գուցե չեն ցանկանում ցրել միջանցքը փակած ինքնակոչ «բնապահպան ակտիվիստներին», որոնց խրախուսում է Ադրբեջանի կառավարությունը, որն ընդհանրապես արգելում է ցույցերը և բանտարկում ցուցարարներին»,-նշված է հոդվածում:
Հոդվածագիրը նկատել է, որ  «ցուցարարներից» շատերը դաջվածքներ ունեն, որը ապացուցում է, որ դրանք «Գորշ գայլեր»-ի անդամ են: Շեշտվում է, որ «ցուցարարները» խրախուսվում են բռնապետ Իլհամ Ալիևի կողմից:  Հոդվածագիրը հիշեցնում է նաև դեկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցած ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստի ու անդամների պահանջի մասին:  Հոդվածում նշվում է, որ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը միայն ուշացումով է կապ հաստատել ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ և հորդորել ցրել ցույցը՝ հավելելով, որ Ուկրաինայի իրադարձություններից հետո ՌԴ-ն ազդեցությունը կորցրել է:

Нагорный Карабах изначально принадлежал Армении и всегда был населен в основном армянами: статья Джеффри Робертсона
Специалист по международному праву Джеффри Робертсон опубликовал в The Independent статью о блокаде азербайджанцами Лачинского коридора и подчеркнул, что Нагорный Карабах изначально принадлежал Армении и всегда был населен в основном армянами.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 февраля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Джеффри Робертсон начал статью так: “Россия, Великобритания, США, Франция и Китай могут остановить авторитарный Азербайджан, который взял в блокаду Нагорный Карабах, чтобы заморить голодом 120 тысяч жителей”.
Обозреватель подчеркнул, что блокада является преступлением против человечности и противоречит ряду договоренностей, но азербайджанцы уже два месяца продолжают блокаду. Отмечается, что Лачинский коридор является жизненно важным звеном для ежедневной доставки 400 тонн товаров первой необходимости армянам Карабаха, а также для передвижения граждан, школьников и машин скорой помощи.
«Конечно, авиатранспортом было бы быстрее, но правительство Азербайджана пригрозило сбить любой пассажирский или грузовой самолет, который попытается приземлиться в Степанакерте, столице Нагорного Карабаха. Страна является пленником Азербайджана и истории: она изначально принадлежала Армении и всегда была населена в основном армянами, известными своими раннехристианскими церквями и уникальными коврами. В 19 веке он был оккупирован Россией, а в 1921 году Сталин произвольно и ошибочно включил этот христианский анклав в качестве автономной области в составе мусульманского Азербайджана. После распада Советского Союза народ Нагорного Карабаха потребовал независимости и вел войну за ее достижение», - говорится в статье.
Джеффри Робертсон отмечает, что после победы армяне жили в относительном мире, пока Азербайджан не напал на них в 2020 году. Он также упомянул о трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года.
«Заявление было гарантировано Россией. Россия направила 2000 «миротворцев» для контроля за коридором, но они оказались не в состоянии или, возможно, не захотели разогнать самопровозглашенных «экоактивистов», блокирующих коридор, которых поощряет правительство Азербайджана, которое обычно запрещает демонстрации и заключает протестующих в тюрьму», - говорится в статье.
Обозреватель замечает, что у многих «митингующих» есть татуировки, доказывающие их принадлежность к «Серым волкам». Подчеркивается, что «митингующих» поощряет диктатор Ильхам Алиев. Автор статьи также напоминает о заседании Совета Безопасности ООН, состоявшемся 20 декабря, и требовании его членов. В статье упоминается, что министр иностранных дел России Сергей Лавров лишь с опозданием связался со своим азербайджанским коллегой и призвал их разогнать демонстрацию. Робертсон заключает, что Россия потеряла свое влияние после событий в Украине.