Գներն անհիմն բարձրացրած տնտեսվարողները պատասխանատվության ենթարկվելուց բացի կզրկվեն նաև մատակարարումից
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է Արցախի Հանրապետության հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության վարչության պետ Հրաչ Ավթանդիլյանը:
«Առավել բարձր և արհեստական բարձրացված գներով իրացման դեպքում՝ նման վարքագիծ դրսևորած սուբյեկտները, բացի օրենքով սահմանված կարգով պատասխանատվության ենթարկվելուց, զրկվելու են նաև ապրանքների հետագա մատակարարումներից»,-մանրամասնել է նա՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղու արգելափակումից հետո Հանձնաժողովն ամենօրյա ռեժիմով շարունակում է դիտանցումներ իրականացնել Ստեփանակերտի առևտրային օբյեկտներում՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով գնային յուրաքանչյուր փոփոխություն:
Վարչության պետի խոսքով՝ կառույցի և Օպերատիվ շտաբի թեժ գծերի միջոցով օպերատիվ արձագանքում են քաղաքացիներից ստացված բոլոր բողոքներին և իրականացնում ուսումնասիրություններ, որոնց արդյունքների վերաբերյալ տրամադրվում են պարզաբանումներ:
Բացի այդ, տնտեսավարող սուբյեկտների հետ տարվում են բացատրական աշխատանքներ՝ արհեստական գների բարձրացումներից խուսափելու համար:
«Առևտրային օբյեկտների կողմից իրացվող ոչ բոլոր ապրանքատեսակներն են ձեռք բերվում Արցախի Հանրապետության գյուղաջակցության հիմնադրամի կողմից սահմանված կարգով, և հետևաբար հնարավոր չէ լիարժեք վերահսկել գնագոյացման մեխանիզմները»,-ասաց Հ. Ավթանդիլյանը՝ հորդորելով առևտրային օբյեկտներին զերծ մնալ ապրանքատեսակները շրջափակմանը նախորդած ժամանակահատվածի համեմատ ընդգծված բարձր գներով և առանց հիմնավոր փաստաթղթղերի ձեռքբերումից և իրացումից :
Ըստ մեր զրուցակցի՝ շրջվարչակազմերի աշխատակիցների կողմից դիտանցումներ են իրականացվում նաև Մարտակերտի, Ասկերանի և Մարտունու շրջաններում: Արձանագրված թերացումներն ու խնդիրները համապատասխան կարգի համաձայն, հաշվառվում են:
ԱՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող հանձնաժողովը քաղաքացիներին հորդորում է անբարեխիղճ երևույթների ականատես լինելու դեպքում անմիջապես ահազանգել թեժ գիծ՝ 047-95-95-55:

Помимо привлечения к ответственности, хозяйствующие субъекты, необоснованно поднявшие цены, также будут лишены поставок
СТЕПАНАКЕРТ, 7 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщил начальник отдела защиты экономической конкуренции Комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Республики Арцах Грач Автандилян.
«В случае реализации по самым высоким и искусственно завышенным ценам субъекты, проявившие такое поведение, помимо привлечения к ответственности в соответствии с законом, также будут лишены дальнейших поставок товаров», — уточнил он, добавив, что после блокирования Азербайджаном межгосударственной магистрали Степанакерт-Горис Комиссия продолжает проводить ежедневные проверки торговых объектов Степанакерта, уделяя внимание каждому изменению цен.
По словам начальника комиссии, по горячим линиям структуры и Оперативного штаба оперативно реагируют на все поступающие от граждан обращения и проводят исследования, результаты которых уточняются.
Кроме того, проводится разъяснительная работа с хозяйствующими субъектами во избежание искусственного повышения цен.
«Не все виды продукции, реализуемой торговыми объектами, закупаются в порядке, установленном Фондом поддержки села Республики Арцах, в связи с чем полностью контролировать механизмы ценообразования не представляется возможным», - сказал Г. Автандилян, призвав торговые объекты воздержаться от приобретения и продажи продукции по заметно более высоким ценам, чем до блокады, и без подтверждающих документов.
По словам нашего собеседника, сотрудники районных администраций также проводят проверки в Мартакертском, Аскеранском и Мартунском районах. Зафиксированные недостатки и проблемы учитываются в соответствующем порядке.
Комиссия по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Республики Арцах призывает граждан в случае наблюдения недобросовестных явлений сразу звонить на горячую линию: 047-95-95-55.