Շրջափակման հետևանքով Արցախում գործող գորգագործական ընկերությունում ավելի քան 40 աշխատակից պարապուրդի է մատնվել
Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով՝  «Արցախ Կարպետ»  գորգագործական ընկերության  45 աշխատակից հարկադիր պարապուրդի է մատնվել:
Շրջափակման հետևանքով Արցախում գործող  գորգագործական ընկերությունում  ավելի քան 40 աշխատակից պարապուրդի է  մատնվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց «Արցախ Կարպետ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Սևակ Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ շրջափակման պատճառով կանգնել են ինչպես հումքի, այնպես էլ պատրաստի արտադրանքը շուկա արտահանելու խնդիրների առջև, քանի որ իրացումը կատարվում է  Երևանում գործող խանութ-սրահի միջոցով:
«Հումքի խնդրով պայմանավորված՝ չենք  կարող  նոր աշխատանք սկսել, իսկ  ունեցածով  կարողացել ենք միայն ավարտին հասցնել կիսատ մնացած գորգերն ու կարպետները: Բոլոր աշխատողներն այժմ  հարկադրված պարապուրդի են մատնվել: Ընդ որում այս աշխատանքը նրանց հիմնական եկամտի աղբյուրն է: Աշխատանքից ոչ ոքի չենք ցանկանում հեռացնել, որովհետև խնդիրը նախ բարոյական նշանակություն ունի, իսկ բացի այդ, նաև մասնագետներ կորցնելու տեսանկյունից է կարևոր: Գորգ գործելու համար տարիներ շարունակ մենք  պատրաստել ենք աշխատակիցներին, ովքեր վարպետների հետ ուսուցման  տևական փուլեր են անցել»,-մանրամասնեց Սևակ Խաչատրյանը:
Ավելի վաղ, Արցախի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեն հայտնել էր, որ մեկնարկել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման սոցիալ-տնտեսական հետևանքների մեղմացման առաջին միջոցառման շրջանակում 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ի դրությամբ բացառապես Արցախի Հանրապետությունում մասնավոր հատվածի աջակցության ենթակա ոլորտներում գործունեություն իրականացնող՝ 2023 թվականի փետրվարի 1-ին նախորդող առնվազն 15 օրերին աշխատանքային և (կամ) քաղաքացիաիրավական պայմանագրերով չաշխատած անհատ ձեռնարկատերերին, այդ թվում՝ արտոնագրային վճար վճարող անհատ ձեռնարկատերերին ու ֆիզիկական անձանց միանվագ դրամական աջակցության տրամադրման նպատակով դիմումների ընդունումը:
Միանվագ դրամական աջակցությունը տրամադրվում է՝
ա) անհատ ձեռնարկատերերին (բացառությամբ արտոնագրային վճար վճարող անհատ ձեռնարկատերերի ու ֆիզիկական անձանց)՝ 136 000 ՀՀ դրամի չափով.

В результате блокады более 40 сотрудников ковроткацкой компании, действующей в Арцахе, остались без работы
В результате блокады Арцаха Азербайджаном 45 сотрудников ковроткацкой компании «Арцах Карпет» остались без работы.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом нам сообщил директор ООО «Арцах Карпет» Севак Хачатрян, добавив, что из-за блокады они столкнулись с проблемами экспорта как сырья, так и готовой продукции на рынок, так как продажа осуществляется через действующий в Ереване магазин.
"Из-за проблемы с сырьем мы не можем начать новую работу, а с тем, что у нас есть, мы смогли закончить только недоделанные ковры и карпеты. Сейчас всех рабочих были вынуждены уволить. Более того, эта работа является их основным источником дохода. Мы не хотим никого увольнять с работы, потому что проблема важна прежде всего морально, а кроме того, важна еще и с точки зрения потери специалистов. На протяжении многих лет мы обучаем сотрудников, прошедших длительные этапы обучения у мастеров по работе с коврами", - пояснил Севак Хачатрян.
Ранее Комитет государственных доходов Республики Арцах сообщил, что начал прием заявок на финансовую поддержку, первое мероприятие по смягчению социально-экономических последствий блокады Республики Арцах со стороны Азербайджана.
Единовременная материальная помощь предоставляется:
индивидуальным предпринимателям (кроме индивидуальных предпринимателей и физических лиц, уплачивающих патентные пошлины) в размере 136 000 драмов РА;
индивидуальным предпринимателям и физическим лицам, уплачивающим патентную пошлину в размере 68 000 драмов РА.