Դա հայերի հայրենիքն է, և ոչ ոք իրավունք չունի արգելափակել Լաչինի միջանցքը. Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարար
Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի նախարար Ժան Ասելբորնը հայտարարեց, որ ոչ ոք իրավունք չունի շրջափակել Լաչինի միջանցքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախարարն այս մասին ասաց Երևանում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումից հետո համատեղ ասուլիսում:
«Անկեղծ ասած, ես կարծում եմ, որ աշխարհում կա մեծ ուժ, որը պետք է ցույց տա, որ ոչ միայն խաղաղապահներն են Լաչինի միջանցքում ներկա, այլ նաև իրենք պետք է գործեն: Մենք, որպես ԵՄ, փորձում ենք դերակատարում ունենալ այն մակարդակով, որ կարող ենք»,-ասաց Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարը:
Նա նշեց՝ իրենք, այսպես ասած, կարող են կոչ անել Ռուսաստանին կենտրոնանալ տեղի ունեցողի վրա, ավելի քան 100 հազար մարդ մեկուսացած է ԼՂ-ում: Տարեցները, երեխաները չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տներ, և դա անընդունելի է այս դարում:
«Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ դա հայերի հայրենիքն է, և ոչ ոք իրավունք չունի արգելափակել Լաչինի միջանցքը: Եվ ես հույս ունեմ, որ նրանք, ովքեր միջամտելու միջոցներ ունեն, դա կանեն հնարավորինս արդյունավետ»,-ասաց նախարարը:

Это Родина армян, и никто не имеет права блокировать Лачинский коридор: министр иностранных дел Люксембурга
На совместной пресс-конференции после встречи с министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном в Ереване, министр иностранных дел Люксембурга Жан Ассельборн заявил, что никто не имеет права блокировать Лачинский коридор.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 февраля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. «Честно говоря, я думаю, что в мире есть большая сила, которая должна показать, что миротворцы должны не только присутствовать в Лачинском коридоре, но и должны действовать. Мы, как ЕС, пытаемся играть роль на том уровне, на котором мы можем», - заявил министр иностранных дел Люксембурга.
Он заметил, что они могут призвать Россию сосредоточиться на происходящем, в Нагорном Карабахе блокированы более 100 000 человек. Пожилые люди, дети не могут вернуться в свои дома, а это недопустимо в этом возрасте.
«Это Родина армян, и никто не имеет права блокировать Лачинский коридор. И я надеюсь, что те, у кого есть возможности для вмешательства, сделают это максимально эффективно», - сказал министр.