Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդականն անդրադարձել է Ադրբեջանի ապատեղեկատվություններին
Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Նելլի Բաղդասարյանն ապատեղեկատվություն է որակել ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տարածած լուրերը, որոնք Արցախի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպումը փորձել են ներկայացնել որպես, այսպես կոչված, «նախնական քննարկումներ Ղարաբաղի շրջանի հայերի ռեինտրեգրացիայի մասին»։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի նախագահի խորհրդական Նելլի Բաղդասարյանը նշել, որ Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակն էր մանրամասներ հայտնել ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության միջնորդությամբ և մասնակցությամբ Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտոնական ներկայացուցիչների հանդիպման մասին, որի ընթացքում քննարկվել են հումանիտար և ենթակառուցվածքային բնույթի հարցեր: Հանդիպումից հետո ադրբեջանական ԶԼՄ-ները ակտիվորեն ապատեղեկատվություն են տարածում` այն ներկայացնելով որպես, այսպես կոչված, «նախնական քննարկումներ Ղարաբաղի շրջանի հայերի ռեինտրեգրացիայի մասին»:
«Արցախի Հանրապետության նախագահը փետրվարի 23-ի ուղերձում և մարտի 1-ի կառավարության նիստի ընթացքում հերթական անգամ բացառել է Ադրբեջանի հետ ինտեգրացիոն որևէ գործընթաց՝ հատկանշելով, որ Ադրբեջանի հետ քաղաքական երկխոսությունը հակամարտության կարգավորման նպատակով հնարավոր է միայն միջազգային միջնորդական ձևաչափի շրջանակներում»,- ընդգծել է մեր զրուցակիցը։
Խոսելով ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տարածած հաջորդ ապատեղեկատվության մասին, որի համաձայն՝ կողմերի պաշտոնական ներկայացուցիչների հաջորդ հանդիպումն իբր «կարող է տեղի ունենալ Գյանջայում կամ Աղդամում», ընդ որում՝ առանց ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մասնակցության, Արցախի նախագահի խորհրդականը շեշտել է, որ սա ևս չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո Արցախի Հանրապետության հումանիտար և ենթակառուցվածքային խնդիրների կարգավորման հետ կապված Ադրբեջանի եւ Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչների հաղորդակցությունները և հանդիպումները կազմակերպվում են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից սահմանված վայրում, նրանց միջնորդությամբ և մասնակցությամբ:

Советник президента Республики Арцах опровергла очередную азербайджанскую дезинформацию
Советник президента Арцаха Нелли Багдасарян назвала дезинформацией новости, распространенные азербайджанскими СМИ, которые попытались представить встречу представителей Республики Арцах и Азербайджана как так называемые «предварительные обсуждения о реинтеграции армян Карабахского региона».
СТЕПАНАКЕРТ, 1 марта, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арменпресс" советник президента Арцаха Нелли Багдасарян отметила, что пресс-секретарь президента Арцаха подробно рассказала о встрече официальных представителей Республики Арцах и Азербайджанской Республики при посредничестве и участии командования российского миротворческого контингента: были обсуждены гуманитарные и инфраструктурные вопросы. После встречи азербайджанские СМИ активно распространяют дезинформацию, представляя ее как так называемые «предварительные обсуждения о реинтеграции армян Карабахского региона».
«Президент Республики Арцах в своем обращении от 23 февраля и на заседании правительства 1 марта еще раз исключил любой интеграционный процесс с Азербайджаном, отметив, что политический диалог с Азербайджаном в целях урегулирования конфликта возможен только в рамках рамках международного посреднического формата», — подчеркнула Багдасарян.
Говоря об очередной дезинформации, распространенной азербайджанскими СМИ, согласно которой очередная встреча официальных представителей сторон «может состояться в Гяндже или Агдаме» и без участия российского миротворческого контингента, советник Арцаха президент подчеркнула, что это тоже не соответствует действительности, поскольку после Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года связи и встречи представителей Азербайджана и Республики Арцах, связанные с урегулированием гуманитарных и инфраструктурных проблем Республики Арцах, организуются в месте, определенном РМК, по их посредничеству и с их участием.