Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը ձեռնարկել քայլեր՝ վերջ դնելու Ադրբեջանի ահաբեկչական և ցեղասպան քաղաքականությանը. ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել ԱՀ ոստիկանության աշխատակիցների վրա ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի հարձակման կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱԳ նախարարության հայտարարության  մեջ նշված է.
«Մարտի 5-ին, ժամը 10:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի դիվերսիոն խումբը հատել է շփման գիծը և հարձակվել Արցախի ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության հերթապահ ավտոմեքենայի վրա: Հարձակման արդյունքում ոստիկանության երեք աշխատակից սպանվել է, մեկը՝ վիրավորվել: Ոստիկանների սպանության նախնական հանգամանքների վերլուծությունը թույլ է տալիս ադրբեջանական կողմի գործողությունները որակել որպես պատերազմական գործողություն:
Ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի ներթափանցումն Արցախի տարածք և հարձակումն Արցախի ոստիկանության աշխատակիցների վրա 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության հերթական աղաղակող խախտում է և ցույց է տալիս լարվածության աճ հրահրելու ադրբեջանական կողմի ձգտումը:
Ավելի վաղ՝ մարտի 2-ին և մարտի 2-ի լույս 3-ի գիշերը, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի, Մարտակերտի և Մարտունու շրջանների օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները նույնպես խախտել էին 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարը։ Հատկանշական է, որ այդ հարձակումներն իրագործվել են Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև Լաչինի միջանցքի բացման վերաբերյալ մարտի 1-ին կայացած շփումներից անմիջապես հետո: Իր գործողություններով Բաքուն բացահայտ կերպով ցուցադրում է բանակցությունների՝ որպես որևէ հարցի լուծում գտնելու միջոցի ժխտում:
Արցախի ժողովրդի համար դիտավորյալ անտանելի կենսապայմաններ ստեղծելու նպատակով ավելի քան 80 օր շարունակվող շրջափակման ֆոնին իրավիճակի կտրուկ սրումը, որը հանգեցրել է զոհերի, հերթական անգամ վկայում է Ադրբեջանի իրական նպատակների և Արցախի էթնիկ զտումն ավարտին հասցնելու մտադրության մասին:
Ակնհայտ է, որ միջազգային հանրության՝ Ադրբեջանի միջազգային-հակաիրավական գործողությունների կանխմանն ուղղված համարժեք միջոցներ չձեռնարկելը այդ երկրի իշխանությունների կողմից ընկալվել է որպես նոր ոճրագործություններ կատարելու քարտ-բլանշ:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանն ընդհանրապես և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում ներգրավված կողմերին՝ մասնավորապես, վերանայել իրենց մոտեցումները և ձեռնարկել գործուն ու միջազգային իրավունքի նորմերից բխող քայլեր՝ վերջ դնելու Ադրբեջանի ահաբեկչական և ցեղասպան քաղաքականությանը»:

We call on the international community to take effective measures to stop the terrorist and genocidal policy of Azerbaijan. Artsakh MFA
Artsakh Ministry of Foreign Affairs has issued a statement on the attack of Azerbaijani sabotage group on Police Officers of the Republic of Artsakh.
STEPANAKERT,  MARCH 5, ARTSAKHPRESS: ''The infiltration of the Azerbaijani sabotage group into the territory of Artsakh and the attack on Artsakh police officers is another flagrant violation of the Trilateral Statement of 9 November 2020, which indicates that the Azerbaijani side is seeking to initiate an escalation of tension. Earlier, on 2 and on the night of 2 to 3 March, units of the Azerbaijani armed forces stationed in the occupied territories of the Askeran, Martakert and Martuni regions of the Republic of Artsakh also violated the ceasefire established by the Trilateral Statement of 9 November 2020.
On 5 March, at about 10:00 am, a sabotage group of the Azerbaijani armed forces crossed the line of contact and attacked a vehicle of the Passport and Visa Department of the Police of the Republic of Artsakh. As a result of this attack, three unarmed police officers were killed and another was wounded. A preliminary analysis of the circumstances of the killing of police officers allows to regard the actions of the Azerbaijani side as a war crime.
It should be noted that these attacks were carried out immediately after the talks on unblocking the Lachin Corridor held between representatives of Artsakh and Azerbaijan on 1 March. Through its actions, Baku openly demonstrates its rejection of negotiations as a means of finding solutions to any issues.
Against the background of the more than 80-day blockade of Artsakh, aimed at deliberately creating unbearable living conditions for its people, a serious escalation of the situation, resulting in casualties, once again demonstrates the true objectives of Azerbaijan and its intention to complete the ethnic cleansing of Artsakh. Apparently, the lack of adequate measures on the part of the international community aimed at stopping the internationally wrongful acts of Azerbaijan was perceived by the authorities of this country as a carte blanche to commit new atrocities.
We once again call on the international community as a whole and the parties involved in the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict in particular to reconsider their approaches and take effective measures under international law to stop the terrorist and genocidal policy of Azerbaijan,'' reads the statement.