Հանրապետությունում անցած տարի ավելի քան 288 մլրդ դրամի համախառն ներքին արդյունք է արտադրվել
Արցախի Հանրապետությունում 2022 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին արտադրվել է 288,8 միլիարդ դրամի համախառն ներքին արդյունք:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ մարտի 14-ին հայտնել է Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը՝ անցած տարվա սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշների ամփոփման ընթացքում:
«Համախառն ներքին արդունքի հավելաճի տեմպը կազմել է 112,2 տոկոս՝ ՀՆԱ ինդեքս դեֆիլյատորի 103,2 տոկոս ցուցանիշի պարագայում: Համեմատության համար ասեմ, որ նախորդ տարի արտադրված համախառն ներքին արդյունքը կազմել է 249,4 միլիարդ դրամ (հավելաճի տեմպը 87.3 տոկոս, ինդեքս դեֆիլյատորը 105,5 տոկոս ցուցանիշի պարագայում): Նախորդ տարի մենք ունեցել ենք տնտեսական անկում՝ շուրջ 12,7 տոկոս»,-ասել է Մ.
Մինասյանը՝ հավելելով, որ անցած տարվա համախառն ներքին արդյունքի հավելաճի տեմպի 9,6 տոկոսային կետն ապահովել է արդյունաբերությունը՝ ներառյալ էներգետիկան, 2,7 տոկոսային կետը՝ առևտրի և ծառայությունների ոլորտը, իսկ 1,4 տոկոսային կետը՝ գյուղատնտեսությունը:

В прошлом году в Республике произведен валовой внутренний продукт на сумму более 288 млрд драмов
СТЕПАНАКЕРТ, 15 марта, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", об этом сегодня, 14 марта, заявила председатель Национальной статистической службы Мануш Минасян в ходе подведения социально-экономических показателей за прошлый год.
«Темп роста валового внутреннего продукта составил 112,2 процента по сравнению с 103,2 процента индекса-дефлятора ВВП. Для сравнения, произведенный в прошлом году валовой внутренний продукт составил 249,4 млрд драмов (темп роста 87,3 процента, в случае индекса-дефилатора 105,5 процента). В прошлом году у нас был экономический спад примерно на 12,7 процента", - сказала М. Минасян, добавив, что 9,6 процентных пункта прошлогоднего темпа роста валового внутреннего продукта обеспечила промышленность, в том числе энергетика, 2,7 процентных пункта - торговля и услуги, 1,4 процентных пункта - сельское хозяйство.