Ադրբեջանական կողմի պնդումները, թե ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծված է և այլևս միջազգային օրակարգում չէ, իրականությանը չեն համապատասխանում. ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանություն է տարածել Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի պետ Հիքմեթ Հաջիևի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության, բանակցային գործընթացի և մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ հնչեցրած մտքերի վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարության մեկնաբանության մեջ ասված է.
«Ի պատասխան Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի պետ Հիքմեթ Հաջիևի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության, բանակցային գործընթացի և մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ հնչեցրած մտքերի՝ անհրաժեշտ ենք համարում նշել հետևյալը։
Ադրբեջանական կողմի պնդումները, թե ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծված է և այլևս միջազգային օրակարգում չէ, իրականությանը չեն համապատասխանում: Այն մասին, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծված չէ և կարիք ունի համապարփակ կարգավորման, բազմիցս հայտարարել են ինչպես առանձին պետությունների, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների, այնպես էլ մի շարք միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Փաստը, որ 2022 թ.-ի դեկտեմբերին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, որը կրում է միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման հիմնական պատասխանատվությունը, քննարկել է Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետ կապված իրավիճակը, հերքում է ադրբեջանական կողմի պնդումները, թե հակամարտության հարցը դուրս է եկել միջազգային օրակարգից։ Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի դեմ ուժի ապօրինի կիրառման արդյունքներն օրինականացնելու և այն որպես ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության լուծում ներկայացնելու պաշտոնական Բաքվի ձգտումը փորձ է վերադառնալու այն ժամանակաշրջան, երբ ռազմական ուժը գերակայում էր միջազգային իրավունքի նկատմամբ։
Համոզված ենք, որ հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը հնարավոր է հասնել միայն բանակցությունների միջոցով և միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների հիման վրա: Մերժելով պաշտոնական Ստեփանակերտի հետ երկխոսության միջազգային մեխանիզմը՝ Ադրբեջանը փորձում է խուսափել հնարավոր պայմանավորվածությունների իրականացումից։ Արցախի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության մեջ միջազգային հանրության ներգրավումը միակ ճանապարհն է՝ երաշխավորելու հակամարտության համապարփակ լուծումը։
Արցախյան կողմը կտրականապես մերժում է Ադրբեջանի փորձերը՝ խեղաթյուրելու հակամարտության էությունը և այն ներկայացնելու որպես ներքին խնդիր: Ավելի քան 90 օր տևող Արցախի շրջափակման ֆոնին, ակնհայտ է, որ այդպիսով Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում Արցախում ստեղծել անարգել էթնիկ զտումներ իրականացնելու պայմաններ՝ բացառելով միջազգային հանրության միջամտությունը։ Հենց այդ պատճառով է Ադրբեջանը դեմ հանդես գալիս միջազգային հանրության ներգրավմանը, այդ թվում՝ միջազգային առաքելություններ Արցախ ուղարկելուն, որպեսզի ոչինչ և ոչ ոք չկարողանա խոչընդոտել Արցախն էթնիկ զտման ենթարկելու իր հանցավոր ծրագրի իրականացմանը։
Միաժամանակ, ադրբեջանական կողմը շարունակում է կեղծ մեղադրանքներ հնչեցնել առ այն, թե Հայաստանն ամբողջությամբ դուրս չի բերել իր զինված ուժերը և շարունակում է զենք ու զինամեթերք մատակարարել Արցախ: Նման պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը և նպատակ են հետապնդում՝ արդարացնելու Լաչինի միջանցքի ավելի քան 90 օր շարունակվող արգելափակումը։
Ընդգծենք, որ Արցախի Հանրապետությունն ունի Պաշտպանության բանակ՝ կազմված տեղի բնակիչներից, որի առկայությունը չի հակասում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության որևէ դրույթի և հանդիսանում է Արցախի ժողովրդի անվտանգության հիմնական երաշխիքը։ Արցախի Պաշտպանության բանակի դեմ Ադրբեջանի արշավը պայմանավորված է նրանով, որ Բաքուն ձգտում է զրկել արցախահայությանը ինքնապաշտպանության և էթնիկ զտման հանցավոր ծրագրերին դիմակայելու հնարավորությունից։
Ադրբեջանի պնդումները, թե Լաչինի միջանցքը բաց է՝ կեղծիք են: Նշենք, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի լսումների ընթացքում Ադրբեջանը հնարավորություն ուներ ներկայացնելու իր բոլոր փաստարկները՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ, սակայն կողմերի փաստարկները մանրամասն ուսումնասիրելուց հետո, Արդարադատության միջազգային դատարանը պարտավորեցրեց Ադրբեջանին երաշխավորել անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով։ Վերստին հիշեցնում ենք, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներն իրավաբանորեն պարտադիր են»։

The statements by the Azerbaijani side that the Azerbaijan-Karabakh conflict has been resolved and is no longer on the international agenda are untrue, the Artsakh Ministry of Foreign Affairs said in a statement on March 15.
Azerbaijan seeks to create conditions for unhindered ethnic cleansing. Artsakh MFA
STEPANAKERT, MARCH 15 , ARTSAKHPRESS: Below is the full statement issued by the Artsakh MFA.
“In response to the statements made by Assistant to the President of Azerbaijan, Head of the Foreign Policy Department of the President's Office Hikmet Hajiyev regarding the Azerbaijan-Karabakh conflict, the negotiation process and a number of other issues, we consider it necessary to state the following:
The statements of the Azerbaijani side that the Azerbaijan-Karabakh conflict has been resolved and is no longer on the international agenda do not correspond to reality. The fact that the Azerbaijan-Karabakh conflict has not been resolved and needs a comprehensive settlement has been repeatedly stated by representatives of both individual States, including the OSCE Minsk Group co-chairing countries, and a number of international organisations.
The fact that the UN Security Council, which bears primary responsibility for maintaining international peace and security, in December 2022 discussed the situation related to the blocking of the Lachin Corridor, refutes the claims of the Azerbaijani side that the conflict is no longer on the international agenda. The desire of official Baku to legitimise the results of the illegal use of force against the Republic of Artsakh and its people and present it as a solution to the Azerbaijan-Karabakh conflict is an attempt to return to the times when military force prevailed over international law.
We are convinced that a comprehensive settlement of the conflict can only be achieved through negotiations, on the basis of the norms and principles of international law. Rejecting the international mechanism of dialogue with official Stepanakert, Azerbaijan is trying to avoid the implementation of possible agreements. Engagement of the international community in the dialogue between Artsakh and Azerbaijan is the only way to guarantee a comprehensive settlement of the conflict.
We strongly reject Azerbaijan's attempts to distort the essence of the conflict and present it as an internal issue. Against the backdrop of the 90-day blockade of Artsakh, it is obvious that in this way Azerbaijan seeks to create conditions for unhindered ethnic cleansing in Artsakh, excluding the intervention of the international community. This is why Azerbaijan is opposed to the involvement of the international community, including the sending of international missions to Artsakh, so that nothing and no one can prevent the implementation of their criminal plans to ethnically cleanse Artsakh.
At the same time, Azerbaijan continues to make false accusations claiming that Armenia has not fully withdrawn its armed forces and continues to supply arms and ammunition to Artsakh. Such statements do not correspond to reality and are intended to justify the blockade of Artsakh, which has been lasting for more than 90 days.
We emphasise that the Republic of Artsakh has a Defence Army made up of local residents, the presence of which does not contradict any provision of the Trilateral Statement of 9 November 2020, and remains the main guarantee of the security of the people of Artsakh. Azerbaijan's campaign against the Artsakh Defence Army is due to the fact that Baku seeks to deprive the Artsakh Armenians of the possibility of self-defence and resistance to Azerbaijan's criminal plans of ethnic cleansing.
Azerbaijan's claims that the Lachin Corridor is open are false. It should be noted that during the hearings of the International Court of Justice, Azerbaijan had the opportunity to present all its arguments regarding the situation related to the blocking of the Lachin Corridor. However, after a detailed examination of the arguments presented by the parties, the International Court of Justice ordered Azerbaijan to ensure the unimpeded movement along the Lachin Corridor. We recall once again that the decisions of the International Court of Justice are legally binding.”