Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ այսօր 12 բուժառու տեղափոխվել է ՀՀ ԲԿ–ներ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով 12 անձ այսօր՝ մարտի 17-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: 10 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
Այս մասին տեղեկացնում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից:
«Արևիկ» բուժմիավորումում 7 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 194 հիվանդ։

ICRC facilitates transfer of 12 patients from Stepanakert to Yerevan
The International Committee of the Red Cross (ICRC) facilitated the transfer of 12 patients from blockaded Nagorno Karabakh/Artsakh to Armenia for treatment, the Ministry of Healthcare of Artsakh reported Friday.
STEPANAKERT,  MARCH 17 , ARTSAKHPRESS: "Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh with Armenia, 12 patients from the Republican Medical Center the Republic of Artsakh with serious diseases of the oncology and cardiovascular system have been transported today, on March 17, to specialized medical institutions of the Republic of Armenia with the mediation and escort of the International Committee of the Red Cross.
10 patients, who had been transferred to Armenia for medical treatment, returned to Artsakh together with an accompanying persons.
7 children remain in the neonatal and intensive care unit of the Arevik medical centre.
5 patients remain in the intensive care unit of the Republican Medical Centre, 1 of them in critical condition.
A total of 194 patients have been transported so far from Artsakh to Armenia with the mediation and support of the International Committee of the Red Cross," the ministry's statement reads.