Ստեփանակերտում վերսկսվել է   ազգագրական երգ ու պարի  «Տնջրե» համույթի գործունեությունը, որին զուգահեռ նաև  պարերի ուսուցումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց «Տնջրե» համույթի պարուսույց Մարիամ Անդրեասյանը պատմելով, որ «Տնջրե»-ն իր գործունեությունը սկսել էր 2013 թվականից, երբ Երևանից Սարգիս Պարսամյանը եկավ Արցախ՝  պարեր սովորեցնելու, դրանք հանրայնացնելու նպատակով։
«Համույթի  ունեցած ձեռքբերումներից էր մասնակցությունը ունենալով՝ «Գութան 2019» Հայաստանի ազգային-ավանդական երգի-պարի ամենամյա փառատոնին։
Հեպատերազմյան շրջանում «Տնջրե»-ն որոշ ժամանակով  դադարեցրել էր իր գործունեությունը։ Այժմ վերսկսել ենք»,- ներկայացրել է պարուսույցը։
Նրա խոսքով` տարիների ընթացքում  նաեւ որոշ խնդիրների են բախվել, հատկապես տղաներին ազգագրական պարերում ընդգրկելու առումով։
Պատերազմից հետո խնդիրը լուծվել է եւ արդեն 2023 թվականի հունվարին կազմակերպված հերթական  բաց դասից հետո խումբը վերսկսել է իր գործունեությունը։
Մեր զրուցակիցը նշեց, որ ներկայում ազգագրական երգ ու պարի համույթի նպատակը  նորեկների ուսուցումն է։ Այնուհետև նախատեսում են մասնակցել մշակութային միջոցառումների և ազգային պարերի հանրայնացմանը։

В Степанакерте возобновилась деятельность этнографического ансамбля песни и танца «Тнджре», наряду с обучением танцам.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщила хореограф ансамбля «Тнджре» Мариам Андреасян, отметив, что «Тнджре» начал свою деятельность в 2013 году, когда в Арцах приехал преподавать Саркис Парсамян из этнографического ансамбля «Карин» для обучения танцам и популяризации их.
«Одним из достижений группы стало участие в ежегодном армянском этнографическом фестивале песни и танца «Гутан 2019».
В послевоенный период ансамбль «Тнджре» на некоторое время прекратил свою деятельность. Сейчас мы возобновили ее», — представила хореограф.
По ее словам, с годами они тоже столкнулись с некоторыми проблемами, особенно в части включения мальчиков в этнографические танцы.
После войны проблема была решена и после очередного открытого занятия, организованного в январе 2023 года, группа возобновила свою деятельность.
Наша собеседница упомянула, что целью этнографического ансамбля песни и танца является обучение новичков. Затем они планируют участие в культурных мероприятиях и популяризацию национальных танцев.