Հայկական բնակավայրերում ադրբեջանցիների ապօրինի բնակեցման ծրագրերը Եռակողմ հայտարարության դրույթների կոպիտ խախտում է. Սարո Սարյան
Հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչության իրավունքների վերականգնման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետով Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունները՝ դիմել ենք Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության առաջնորդներին, պահանջելով ճանաչել հայ փախստականների խախտված իրավունքների վերականգման անհետաձգելի հրամայականը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 մարտիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի հարցման ի պատասխան ասել է «ԼՂՀ փախստականների միավորում» ՀԿ-ի նախագահ Սարո Սարյանը մեկնաբանելով մի շարք կազմակերպությունների համատեղ հայտարարությունը, որով կոչ են անում 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ին ստորագրած Եռակողմ հայտարարության Կողմերին ապահովել բռնի տեղահանված քաղաքացիների անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձն իրենց պատմական հողեր և նախկին բնակավայրեր՝ համաձայն ստանձնած պարտավորությունների, մարդու և մարդասիրական իրավունքի:
«Մեր հայտարարության մեջ հստակ ուղերձ կա ուղղված նաև ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիին՝ քանի որ Ադրբեջանի իշխանությունները բազմիցս խախտել են եռակողմ համաձայնագրի դրույթները և ներկայումս իրականացնում են մեր բնակավայրերում ադրբեջանցիների ապօրինի բնակեցման ծրագրեր՝ խոչընդոտելով մեր վերադարձը և ապօրինաբար հափշտակելով մեզ պատկանող սեփականությունը: Մենք պահանջում ենք միջազգային հանրությունից պարտադրեն Ադրբեջանին վերջ տա ագրեսիվ ու հայատյաց քաղաքականությանը»,- ասել է մեր զրուցակիցը:
Ս. Սարյանի խոսքով՝ կարևոր է հայկական տարածքների դեօկուպացիան, հակառակ դեպքում անհնարին է դառնում հայերի վերադարձն իրենց բնօրրան:
«Ըստ այդմ կազմակաերպությունները ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիին դիմելով ակնակալում են ոչ միայն տեղահանված հայ բնակչության վերադարձի կազմակերպում, այլև վերադարձող անձանց անվտանգության ապահովման միջազգային արդյունավետ և կիրառելի երաշխիքների ներդրում»,- ասել է «ԼՂՀ փախստականների միավորում» ՀԿ-ի նախագահը:

СТЕПАНАКЕРТ, 20 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в ответ на запрос «Арцахпресс» заявил председатель общественной организации «Союз беженцев НКР» Саро Сарьян, комментируя совместное заявление ряда организаций, призывающее стороны Трехстороннего заявления от 9 ноября обеспечить безопасное и достойное возвращение насильственно перемещенных граждан на свои исторические земли и бывшие населенные пункты, согласно взятым на себя обязательствам, гуманитарному праву и правам человека.
«В нашем заявлении содержится четкий посыл, адресованный также Верховному комиссару ООН по делам беженцев Филиппо Гранди, поскольку власти Азербайджана неоднократно нарушали положения Трехстороннего соглашения и в настоящее время осуществляют программы по незаконному переселению азербайджанцев в наши населенные пункты, препятствуя нашему возвращению и незаконно расхищая принадлежащую нам собственность. Мы требуем от международного сообщества заставить Азербайджан прекратить агрессивную и армянофобскую политику», – сказал наш собеседник.
По словам Саро Сарьяна, необходима деоккупация армянских территорий, в противном случае возвращение армян на родину становится невозможным.
«Исходя из этого, обращаясь к Верховному комиссару ООН по делам беженцев Филиппо Гранди, мы ожидаем не только организации возвращения перемещенного армянского населения, но и внедрения эффективных и применимых международных гарантий обеспечения безопасности возвращающихся лиц», – сказал председатель общественной организации «Союз беженцев НКР».