Ջիվան Ավետիսյանը բացահայտում է, թե ինչու Ադրբեջանն Արցախի մասին իրական ֆիլմեր չի կարող նկարահանել
Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանը Կաննի 67-րդ փառատոնի կինոշուկա կատարած այցը չափազանց արդյունավետ է համարում:
Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանը Կաննի 67-րդ փառատոնի կինոշուկա կատարած այցը չափազանց արդյունավետ է համարում: Իր այցի ընթացքում հայ ռեժիսորն այնտեղ ներկայացրել է արցախյան ազատամարտի մասին պատմող հայ- լիտվական համատեղ արտադրությամբ նկարահանված «Թևանիկ» ֆիլմը, ինչպես նաև իր նոր` «Վերջին բնակիչը» ֆիլմի նախագիծը: Վերջինս մասին Ջիվանը խոսել է կինոշուկայի թե հայկական և թե ռուսական տաղավարներում` առաջացնելով ադրբեջանական հերթական հիստերիան: Վերջին բնակիչը» ֆիլմի պատմում է Արցախ աշխարհի մասին: Կինոնկարի դեպքերը տեղի են ունենում 1988-1989 թվականներին:
«Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը հնարավորություն էր ընձեռել ինձ Կաննի կինոշուկայի հայկական տաղավարում ներկայացնել իմ նոր պատմությունը: Բացի այդ, ռուսական կողմը ևս թույլատրել էր իր տաղավարում մի քանի րոպե ներկայացնել նախագիծը: Նրանք ամեն տարի ընտրում են մի քանի նախագծեր, որոնց հեղինակներին հնարավորություն են տալիս մի քանի րոպեով հանդես գալ իրենց տաղավարում: Այս տարի նախագծերից մեկն էլ «Վերջին բնակիչն» էր: Որպես կանոն ռուսական տաղավարում ներկայացվելիք ֆիլմը պետք է ունենա ռուսական համարտադրող, սակայն ես չունեի, բայց նրանց դուր էր եկել պատմությունը և որոշել էին բացառության կարգով թույլ տալ այն ներկայացրել»,-«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանը:
«Վերջին բնակիչը» ֆիլմի կիզակետում դարձյալ Արցախն է: Դեպքերն ընթանում են Արցախի գյուղերից մեկում: Այն մի մարդու մասին պատմող դրամատիկ պատմություն է: Ներկայացնում է 1988-1989 թվականի դեպքերը` Սումգայիթի ողբերգությանը զուգահեռ, որը չնայած չկա ֆիլմում, բայց իր հետքն է թողել մարդկանց վրա: Կինոնկարի սցենարի հեղինակներն են Ծովինար Խաչատրյանը և Մասիս Բաղդասարյանը: Ջիվան Ավետիսյանի նոր ֆիլմում գլխավոր հերոսներին կմարմնավորեն հայտնի դերասաններ Թուրքիայից, Իրանից, Լիտվայից և Հայաստանից: Չորս գլխավոր հերոսների դերերում հանդես են գալիս տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ: Այն հավանաբար կնկարահանվի 2015 թվականի ընթացքում, այնուհետև հաջորդ տարի կներկայացվի հանրության դատին:
Ջիվանը խոստովանում է, որ փոքր-ինչ հուզված էր նախագիծը ներկայացնելիս: Սակայն ռեժիսորի հաջողությունը զայրացրել է հարևան երկրին: Ադրբեջանական vesti.az կայքում օրեր առաջ «Ռուսաստանը հայերին օգնել է Կաննում հակաադրբեջանական ֆիլմ ցուցադրել» վերնագրով հոդված հայտնվեց: Հոդվածի հեղինակն ընդգծում է, որ ոչ մի հեղինակավոր փառատոն անմասն չի մնում «ճարպիկ հայերի» ներկայությունից: Կայքն ընդգծում է, որ աղքատ հայերը միջոցներ չեն ունեցել առանձին տաղավար վարձելու համար (իրականում հայկական տաղավար եղել է) և խնդրել են օգնություն ռուսներից: Ռուսներն էլ, vesti.az-ի համոզմամբ, տեղյակ էլ չեն եղել, թե ինչի մասին է ֆիլմը: Սակայն Ջիվան Ավետիսյանը բացահայտոմ է ճշմարտությունը: «Ռուսներին անակնկալի չենք բերել, իրենք տեղյակ էին պատմության մասին և շատ էին հավանել այն: Երբ մենք գովազդի կարիք ենք ունենում, Ադրբեջանը ճիշտ ժամանակին հասնում է և գովազդում մեր ֆիլմերը: Նախորդ անգամ էլ այդպես եղավ, երբ իրենց կառավարությունը Լիտվային բողոքի նոտա էր հղել, դա նպաստեց, որ ավելի մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց հենց Լիտվայում: «Թևանիկ» ֆիլմն ավելի շատ հանդիսատես է ունեցել Ադրբեջանի սև PR- ի շնորհիվ, շնորհակալ ենք»,-ընդգծեց Ջիվան Ավետիսյանը:
Հայ ռեժիսորը դեմ է նաև կայքի այն կարծիքին, որ իր ֆիլմերում նա հայերին ներկայացնում է որպես աստծո գառներ, իսկ ադրբեջանցիներին՝ բարբարոսներ: Vesti.az-ի հեղինակը պնդում է, թե ադրբեջանցիները «իրական» ֆիլմեր պետք է նկարեն արցախյան կոնֆլիկտի մասին:
Ջիվան Ավետիսյանը վստահ է, որ Ադրբեջանն Արցախի մասին իրական ֆիլմեր չի կարող նկարահանել: «Դուք երեք պատճառով Արցախի մասին ֆիլմ չեք կարող նկարահանել: Նախ, եթե նկարեք Շուշիից Բաքու փախչող զորքի մասին, դժվար թե մարդիկ դիտեն: Երկրորդ` կինոն միայն գումարով չէ: Առաջին հերթին գաղափար է պետք: Երրորդ` ադեկվատ ազերիները` որպես դրական հերոսներ հենց իմ ֆիլմերում էլ կան, օրինակ` Ֆաթիմա խաթունը: Իսկ եթե դուք դրական հայ ունենաք ֆիլմում, Կաննի փոխարեն բանտում կհայտնվեք»,- դիմելով ադրբեջանցի հեղինակին` փաստում է Ավետիսյանը. «Ես անաչառ պատմություն եմ պատմում, թող իրենք էլ նույն անաչառությամբ պատմեն, պետք է որ կեղծեն և այդ կեղծ փաստերով ֆիլմը գուցե և հայտնվի Կաննում և եղանակ ստեղծի»:
Կաննի կինոփառատոնի շուկայում հայտնվելով` հայ ռեժիսորը հասկացավ, որ այնտեղ պետք է որոշակի գումար ունենաս, որպեսզի կարողանաս գովազդել քո արտադրանքը կամ էլ պետք է ճանաչված լինես: Եթե փառատոնային թերթում 5 հազար եվրոյով հայտարարություն է դրվում որևէ ֆիլմի մասին, ապա այն միանգամից դառնում է հայտնի: «Ստացվում է, որ անհավասար պայքարի մեջ ենք, ինչպես «Թևանիկի» պարագայում` Հայաստանում: Միջոցներ չունեինք այն գովազդելու համար , ափսոսում եմ»,-եզրափակեց Ավետիսյանը: Ջիվան Ավետիսյանի «Թևանիկը» մայիսի 6-ից հնարավոր է դիտել կինոթատրոններում: Ֆիլմը ներկայացնում է արցախյան ազատամարտի տարիները` մասնավորապես սկզբնական շրջանը,երբ պատերազմի վտանգն էր դեռ կախված մարդկանց գլխին, և մարդիկ ամբողջությամբպատերազմի մեջ չէին: Կինոնկարը պատմում է 14 տարեկան երեք պատանու մասին, ովքեր ևս, մեծահասակների պես, բնավ չեն պատկերացնում, թե ինչ է պատերազմը: Անկախ իրենց կամքից`նրանք պատերազմի դաժան դրոշմը կրում են իրենց վրա` տարբեր կերպ:

Дживан Аветисян объясняет, почему Азербайджан не может снимать реальные фильмы об Арцахе
Армянский режиссер Дживан Аветисян считает очень плодотворным свой визит на кинорынок 67-го Каннского кинофестиваля, где имел возможность представить совместный армяно-литовский фильм «Теваник» об Арцахском освободительном движении, а также свой новый проект «Последний житель».
О последнем Дживан Аветисян рассказывал как в армянском, так и в российском кинопавильонах, вызвав очередной приступ истерии азербайджанской стороны. Фильм “Последний житель “повествует об Арцахе, действие фильма разворачивается на фоне событий 1988-1989 года. «Национальный киноцентр Армении предоставил мне возможность представить в армянском павильоне Каннского кинорынка мою новую историю. Презентовать проект в течение нескольких минут в своем павильоне разрешила и российская сторона. Они каждый год выбирают проекты, авторы которых получают возможность провести презентацию в их павильоне. Одним из таких проектов в этом году стал «Последний житель».
Может быть, появится таким образом и возможность совместного кинопроизводства и новая картина станет совместным кинопродуктом», - сказал в беседе с корреспондентом Арменпресс Дживан Аветисян. Герои этого, как и предыдущего фильма «Теваник», тоже из Арцаха, действие происходит в одном из местных сел. «Это драматическая история жизни человека на фоне событий 1988-1989 года, в том числе и трагедии в Сумгаите. Хотя сами события не показываются, но мы видим, какой след они оставили на жителях этого села. «Это язык кино, который и диктует манеру изложения, призванную тронуть сердца зрителей», - считает режиссер. Авторы сценария – Цовинар Хачатрян и Масис Багдасарян. Дживан Аветисян уже подыскал артистов на роли. 4-х главных героев сыграют артисты из Турции, Ирана, Литвы и Армении. Фильм планируется отснять в 2015 году, а уже в следующем году представить его на суд общественности. Дживан Аветисян признается, что был очень взволнован, представляя проект своего нового фильма в Каннах. Однако, успехи армянского режиссера разозлили азербайджанскую сторону. На днях на азербайджанском сайте vesti.az появилась статья под названием «Россия помогла армянам показать антиазербайджанский фильм в Каннах»».
Автор статьи подчеркивает, что ни один престижный кинофестиваль не обходится без «ловких армян». Сайт пишет, что нищие армяне не имели средств, чтобы арендовать отдельный павильон (на самом деле, армянский павильон был, -ред.), и попросили помощи у русских. «На самом деле, русские сами предложили нам провести презентацию у них, поскольку им понравилась эта история. Когда мы нуждаемся в рекламе, Азербайджан всегда тут как тут и привлекает внимание к нашим фильмам. В прошлый раз дошло до того, что правительство Азербайджана направило ноту Литве и опять-таки волей-неволей привлекло еще больший интерес к этому фильму в Литве», - говорит Аветисян. Армянский режиссер возражает и против высказанной на сайте мысли, что он изображает армян как ангелочков, а азербайджанцев - как варваров.
Сайт Vesti.az в связи с этим пишет, что азербайджанцы должны снимать «реальные» фильмы об арцахском конфликте. Однако, Дживан Аветисян считает, что это им не удастся. «Вы не можете снять подобный фильм по трем причинам: если вы снимете эпизод о том, как ваше войско бежало из Шуши в Баку, то вряд ли кто-то будет это смотреть, во-вторых, чтобы снимать кино, деньги не главное, главное – идея и, наконец, третье - адекватные азербайджанцы, как позитивные герои, есть именно в моих фильмах, к примеру Фатима ханум, а если вы снимете фильм с положительным героем-армянином, то окажетесь в тюрьме, а не в Каннах», - вот ответ режиссера на все инсинуации в его адрес.