Կշեռքի մի նժարին ժողովրդավարական արժեքներն են, մյուսին ՝ նավթն ու գազը. հենց այստեղ է, որ աշխարհը պետք է ընտրություն կատարի. Արթուր Թովմասյան
Կշեռքի մի նժարին դրված են ժողովրդավարական արժեքները, մյուսին ՝ նավթն ու գազը: Հենց այստեղ է, որ քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է ընտրություն կատարի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին նշել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը Արցախի շրջափակման 100-րդ օրվա կապակցությամբ տարածած հայտարարության մեջ:
«Քաղաքակիրթ աշխարհը 100 օր է՝ լուռ հետևում է փոքրիկ Արցախի շուրջ զարգացումներին:
Անտեսելով և արհամարհելով միջազգային հանրության բազմաթիվ հայտարարություններն ու ընդունած բանաձևերը, ինչպես նաև առանձին հեղինակավոր անձանց կոչերը և հատկապես ՝ Հաագայի արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շարունակում է փակ պահել կյանքի ճանապարհը:
Շրջափակման պատճառով երկու ժողովուրդների միջև ավելի է խորանում անվստահության մթնոլորտը:
Անկոտրում է արցախցու կամքը: Կա, արդյո̉ք, ապաշրջափակման տարբերակ: Կարծում եմ՝ այո:
Ուսումնասիրելով համաշխարհային փորձը՝ կարող ենք վկայակոչել պատժամիջոցների կիրառումը:
Կշեռքի մի նժարին դրված են ժողովրդավարական արժեքները, մյուսին ՝ նավթն ու գազը: Հենց այստեղ է, որ քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է ընտրություն կատարի:Եվ, եթե իրականում ժողովրդավարական արժեքները ավելի կարևոր լինեին մեծ խաղացողների համար, ապա շրջափակումը վաղուց վերացված կլիներ:
Արցախցիներն իրենց հանապազօրյա հացն են վաստակում: Թերևս ամենամեծ աշխատանքը՝ սկսած ծննդատան մանուկից մինչև զառամյալ ծերունի, հայ ազգի արժանապատվության պահպանումն է, որը կատարում ենք Աստծո օրհնությամբ և մեր համառության շնորհիվ:

СТЕПАНАКЕРТ, 21 марта, АРЦАХПРЕСС- Заявил Председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян в своем заявлении в связи со 100-дневной блокадой Арцаха.
"Игнорируя многочисленные заявления и резолюции, принятые международным сообществом, а также обращения отдельных авторитетных лиц и особенно решение Международного суда в Гааге, военно-политическое руководство Азербайджана продолжает удерживать дорогу жизни закрытой.
Из-за блокады углубляется атмосфера недоверия между двумя народами.
Воля арцахца непоколебима. Есть ли возможность разблокировать? Я думаю, что есть. Изучая мировой опыт, мы можем обратиться к применению санкций.
На один конец шкалы поставлены демократические ценности, на другой – нефть и газ. Здесь цивилизованному миру предстоит сделать выбор. И если бы демократические ценности были на самом деле важнее для крупных игроков, то блокаду  давно бы сняли.
Жители Арцаха зарабатывают на хлеб насущный. Пожалуй, самый большой труд, от младенца в роддоме до пожилого старика, — это сохранение достоинства армянского народа, которое мы делаем с Божьего благословения и благодаря нашему упорству.
Да хранит Господь две армянские республики",- говорится в заявлении Председателя Национального Собрания Республики Арцах.