Շրջափակման երկարաձգվելու դեպքում կխորանան դիզվառելիքի, սերմացուների ու պարարտանյութերի հետ կապված խնդիրները. ԳԳԱՀ տնօրեն
Շրջափակման երկարաձգվելու  դեպքում կխորանան  դիզվառելիքի, սերմացուների ու պարարտանյութերի հետ կապված խնդիրները. ԳԳԱՀ տնօրեն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Արցախի գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վալերի Ղազարյանը:
«Շրջափակման հետևանքով գյուղատնտեսական աշխատանքները որոշ ժամանակով դադարեցվել էին՝ պարարտանյութերի, սերմերի ներկրման անհնարինության, ինչպես նաև դիզվառելիքի սուղ պաշարների պատճառով։ Այդուհանդերձ, շրջափակման շարունակականության պատճառով, հնարավոր է խորանան վառելիքի, սննդամթերքի, սերմացուների ու պարարտանյութերի պակասի հետ կապված խնդիրները։ Այս պահին առաջնայինն ու հրատապը պարարտանյութերի հարցն է, որն անմիջապես կապված է բերքատվության ու բերքի որակի հետ:
Դրանց բացակայության դեպքում բերքատվության նվազման լուրջ խնդիրներ կառաջանա»,-ընդգծեց Հիմնադրամի գործադիր տնօրենը: Նրա տեղեկատվությամբ՝ շարունակվում է գարնանացան սերմերի տրամադրման գործընթացը՝ նախապես հայտեր ներկայացրած բոլոր հողօգտագործողներին:
«Արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ սկսվել է կարտոֆիլի սերմերի տրամադրման գործընթացը։ Ի դեպ՝ պարտադիր պահանջ է հողօգտագործողին պատկանող առնվազն 0,1 հեկտար հողատարածքի առկայությունը, որի դեպքում տրամադրվում է ոչ պակաս քան 250 կիլոգրամ կարտոֆիլի սերմացու»,-մանրամասնեց մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ կորնգանի, առվույտի, կտավատի, հնդկաձավարի, ոլոռի, եգիպտացորենի ու ոսպի սերմերը, ըստ կառավարության համապատասխան որոշման, պետության կողմից սուբսիդավորվում են 100 տոկոսով:
Այս պահին հողօգտագործողներին են տրամադրվում կարտոֆիլի, հաճարի կտավատի առվույտի ու կորնգանի սերմեր: Մոտ օրերս կսկսվի եգիպտացորենի, հնդկացորենի, սիսեռի, ոլոռի սերմերի տրամադրումը: Հիմնադրամի ղեկավարի համոզմամբ՝ բարենպաստ եղանակային պայմանների դեպքում գյուղատնտեսական աշխատանքները նոր թափ կստանան:

Если блокада продлится, обострятся проблемы с дизельным топливом, семенами и удобрениями: Директор Фонда поддержки села и сельского хозяйства
СТЕПАНАКЕРТ, 21 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщил исполнительный директор Фонда поддержки села и сельского хозяйства  Республики Арцах Валерий Газарян.
«В результате блокады на некоторое время были остановлены сельскохозяйственные работы, в связи с невозможностью импорта удобрений и семян, а также из-за низких запасов дизельного топлива. В связи с продолжением блокады возможно углубление проблем, связанных с нехваткой топлива, продовольствия, семян и удобрений. На данный момент первоочередным и актуальным вопросом является вопрос удобрений, который напрямую связан с урожайностью и качеством урожая.
При их отсутствии возникнут серьезные проблемы снижения урожайности», — подчеркнул исполнительный директор Фонда. По его информации, продолжается процесс обеспечения яровыми семенами всех землепользователей, подавших заявки заранее.
«Прошла неделя с момента начала процесса предоставления семян картофеля. Кстати, обязательным требованием является наличие не менее 0,1 га земли в собственности землепользователя, в этом случае предоставляется не менее 250 килограммов семян картофеля», — уточнил наш собеседник, добавив, что семена эспарцета, люцерны, льна, гречихи, гороха, кукурузы и чечевицы на 100 процентов субсидируются государством, согласно соответствующему решению правительства.
На данный момент землепользователям предоставлены семена картофеля, полбы, льна, люцерны и эспарцета. Раздача семян кукурузы, гречихи, гороха начнется в ближайшие дни. По словам руководителя Фонда, при благоприятных погодных условиях сельскохозяйственные работы получат новый импульс.