ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հավաքի նպատակն էր արցախցու ձայնը աշխարհին լսելի դարձնելը, նրա պայքարի վճռականությունն արտահայտելն ու  հայ ժողովրդի միասնական կամքն ապացուցելը:
Հանրահավաքը մեկնարկել է բոլոր ժամանակներում Արցախի պաշտպանության համար նահատակված քաջորդիների հիշատակը խնկարկելով:
Нет описания.«Այսօր բոլորիս համախմբել է մեկ նպատակ և մեկ գաղափար՝ Արցախում ապրելու հաստատակամությունն և վճռականությունը: Արդեն 100 օր է, ինչ Արցախը միջազգային հանրության անպտուղ մտահոգությունների և հայտարարությունների ներքո գտնվում է Ադրբեջանի կողմից արհեստականորեն ստեղծված շրջափակման մեջ:100 օրն ինքնին ոչ մի խորհուրդ չունի, բայց մի ամբողջական և լուրջ ժամանակահատված է` վերլուծելու այս ընթացքում արցախցու ապրած կյանքը և մեր կրած դժվարությունները: Մենք կրեցինք և շարունակում ենք կրել կենցաղային շատ դժվարություններ, բայց, սրան զուգահեռ, բացահայտեցինք մեր մեջ թաքնված շատ որակներ՝ համբերություն, ներողամտություն, եղբայրասիրություն, մարդկային պարզ շփումներ, որոնցից շատ էինք հեռացել: Եվ, հակառակ այս շրջափակումը ստեղծողների ցանկությանը,  մենք շարունակում ենք կառչած մնալ մեր հողին»,-ելույթի իր խոսքում ասել է Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի քրիստոնեական դաստիարակության կենտրոնի տնօրեն տեր Վաչագան քահանա Գյուրջյանը:
ՀՅԴ Արցախի երիտասարդական միության անդամ Հեղինար Գրիգորյանն իր խոսքում նշել է, որ շրջափակման մեջ պայքարի 100-րդ օրն է:
Нет описания.«Այս պայքարը սկսել են մեր հայրերը` 1988 թվականին: 35 տարի առաջ մեր ժողովուրդը կանգնած էր կենսական մի հարցի առջև, որը մինչ այդ, կարծեք, գոյություն էլ չուներ: Այդ  ժամանակ պայքարի անհրաժեշտության գիտակցումը միասնական նպատակի շուրջ համախմբեց ողջ հայությանը՝ ձևավորելով համազգային շարժում, որը հետագայում ստացավ Արցախյան շարժում անվանումը: 35 տարի անց հայտնվել ենք նույն իրավիճակում, ցեղասպան թշնամին փորձում է հասնել Արցախի ամբողջական հայաթափմանը, Հայաստանի վերջնական կործանմանը: Արցախի անկումը կբացի դարպասները դեպի Հայաստան,  և հայությունը կկորցնի այն միջնաբերդը, այն վահանը, որ 35 տարի շարունակ  պաշտպանում է Հայաստանը: Հայրենիքի ողբերգական կորուստների հետևանքով մեր ժողովուրդը հայտնվել է հուսահատական անկման մեջ: Անորոշության այս լաբիրինթոսում հայտնված ժողովուրդը  պետք է վերագտնի  իր մեջ պայքարելու կամքը, պետք է հասկանա, որ Հայաստանն ու Արցախը կարող են գոյատևել մայն միասնաբար, ձեռք ձեռքի տված»,-ասել է Հ. Գրիգորյանը:

"100 дней. Блокадный Арцах»: В Степанакерте прошел митинг
СТЕПАНАКЕРТ, 21 марта, АРЦАХПРЕСС- По сообщению корреспондента «Арцахпресс», целью митинга было то, чтобы голос арцахца стал услышан миром, выразить решимость его борьбы и доказать единую волю армянского народа.
Митинг начался с увековечивания памяти героев-мучеников, павших за защиту Арцаха во все времена.
"Сегодня нас всех объединила одна цель и одна идея: непреклонность и решимость жить в Арцахе. Вот уже 100 дней, как Арцах находится в блокаде, искусственно созданной Азербайджаном под бесплодными опасениями и заявлениями международного сообщества.100 дней сами по себе не имеют смысла, но это полный и серьезный период для анализа жизни арцахца и трудностей, которые мы пережили в этот период. Мы претерпели и продолжаем терпеть много бытовых трудностей, но вместе с этим мы открыли в себе много скрытых качеств: терпение, снисходительность, человеколюбие, простые человеческие контакты, от которых мы были далеки. И, вопреки желанию тех, кто создал эту блокаду, мы продолжаем держаться своей земли", - сказал в своем выступлении директор Центра христианского просвещения Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви епископ Вачаган Гюрджян.
Член молодежного союза АРФ Арцах Эгинар Григорян в своем выступлении отметила, что идет 100-й день борьбы в блокаде.
«Наши отцы начали эту борьбу в 1988 году. 35 лет назад перед нашим народом встала насущная проблема, которой, можно подумать, до этого и не было. В то время осознание необходимости борьбы объединило всех армян вокруг общей цели, образовав национальное движение, которое впоследствии было названо Арцахским движением. 35 лет спустя мы оказались в такой же ситуации, враг-тиран пытается добиться полного обезлюдения Арцаха, окончательного уничтожения Армении. Падение Арцаха откроет ворота в Армению, и армяне потеряют цитадель, щит, защищавший Армению 35 лет. В результате трагической утраты Родины наш народ оказался в отчаянном упадке. Люди, оказавшиеся в этом лабиринте неизвестности, должны вернуть себе волю к борьбе, должны понять, что Армения и Арцах могут выжить только вместе, рука об руку", - сказала Э. Григорян.
Во время митинга молодые люди обратились к международному сообществу на русском и английском языках.