Առաջին ընթերցմամբ ԱԺ-ում ընդունված Սահմանադրության փոփոխության նախագծի վերաբերյալ առաջարկություններ չեն եղել. այն կներկայացվի ԱԺ հերթական նիստի քննարկմանը
Մարտի 22-ին կայացել է ԱՀ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Այն վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Ինչպես հայտնում են ԱԺ մամուլի ծառայությունից՝ նիստին ներկա էր ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Օրակարգի առաջին հարցը առաջին ընթերցմամբ ընդունված Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության մասին հարցն էր:
Նախագծի վերաբերյալ առաջարկություններ չեն ներկայացվել:
Հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ այն կներկայացվի ԱԺ հերթական նիստի քննարկմանը:
«Յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովի հաշվիչ հանձնախումբ ստեղծելու մասին Ազգային ժողովի 2020 թվականի մայիսի 21-ի ԱԺՈ- 001-7 որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագիծը ներկայացրել է պատգամավոր Է. Աղաբեկյանը:
3 կողմ, 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ նախագիծը դրական եզրակացությամբ կընդգրկվի հերթական նիստի օրակարգում:
Հանձնաժողովի նիստն ամփոփվել է ԱՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի 2022 թվականի գործունեության մասին ներկայացված հաղորդումներով:
Խորհրդի նախագահի տեղակալ Ջիվան Հարությունյանի հաղորդմամբ՝ քաղծառայության մարմիններում ընդգրկված պաշտոնների թիվը 2023թ հունվարի մեկի դրությամբ կազմել է 1555, որից բարձրագույն պաշտոններ ՝41, գլխավոր պաշտոններ՝ 466, առաջատար՝ 777, կրտսեր պաշտոններ՝ 271:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում Խորհուրդը նախապատրաստել և հրապարակել է 7 բարձրագույն և 88 գլխավոր թափուր պաշտոններ զբաղեցնելու համար մրցույթներ անցկացնելու 95 հայտարարություն և կազմակերպել 275 մրցույթ ՝բարձրագույն, գլխավոր և առաջատար թափուր պաշտոններ զբաղեցնելու համար:
2022թ. ընթացքում քաղծառայության համակարգում ատեստավորվել են 207 քաղաքացիական ծառայողներ:
Խորհուրդը համաձայնություն է տվել 4 քաղաքացիական ծառայողի 65 տարին լրանալուց հետո մինչև 1 տարի ժամկետով շարունակել պաշտոնավարումը:

Состоялось очередное заседание постоянной комиссии НС Республики Арцах по государственно-правовым вопросам
22-го марта состоялось очередное заседание постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. Заседание вел председатель комиссии Севак Агаджанян.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 марта, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает пресс-служба НС, на заседании присутствовал также председатель НС Артур Товмасян.
Первым вопросом повестки дня стал принятый в первом чтении проект поправки к Конституции Республики Арцах.
Предложений по проекту не было. Проект будет представлен на очередном заседании НС с положительным заключением комиссии.
Проект «О внесении изменений в решение Национального собрания от 21-го мая 2020 года "О создании Счетной комиссии Национального собрания седьмого созыва"» представил депутат Э. Агабекян.
С положительным заключением комиссии (3 – «за», 1 воздержался) проект будет внесен в повестку очередного заседания.
Заседание комиссии завершилось отчетами о деятельности Совета гражданской службы Республики Арцах за 2022 год.
По словам заместителя председателя совета Дживана Арутюняна, число должностей в органах гражданской службы по состоянию на 1-е января 2023 года составило 1555, из них 41 – высшие должности, 466 – главные, 777 – ведущие и 271 – младшие.
За отчетный период Совет подготовил и опубликовал 95 объявлений о проведении конкурсов на замещение 7 высших и 88 главных вакантных должностей, организовал 275 конкурсов на замещение высших, главных и ведущих вакантных должностей.
В течение 2022 года в системе гражданской службы были аттестованы 207 гражданских служащих.
Совет дал согласие 4 гражданским служащим на исполнение ими обязанностей на срок до 1 года после достижения 65-летнего возраста.