Սպիտակ տանը Ադրբեջանին ու Հայաստանին լարվածությունը թուլացնելու կոչ են արել
ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի ներկայացուցիչ Ջոն ՔըրբինԱդրբեջանին և Հայաստանին կոչ է արել քայլեր ձեռնարկել տարածաշրջանում իրավիճակը դեէսկալացնելու համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ջոն Քըրբին այդ մասին ասել է Սպիտակ տանը կայացած ճեպազրույցի ընթացքում։
Ճեպազրույցի ընթացքում լրագրողը հիշեցրել է, որ լրացել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման 100-րդ օրը և հարցրել, թե ինչ դիրքորոշում ունի ԱՄՆ-ը կոնֆլիկտի վերաբերյալ և արդյոք երկրի համաևր մտահոգիչ է Լեռնային Ղարաբաղում ռուս զինվորականների ներկայությունը։
Հարցին ի պատասխան՝ Ջոն Քըրբին ասել է․ «Ես կասեմ այն, ինչ մենք ասել ենք նախկինում։ Մենք կողմերին դեէսկալացիայի կոչ ենք անում։ Մենք չենք ցանկանում որևէ բռնություն տեսնել, և ցանկանում ենք, որ բոլոր կողմերը համապատասխան քայլեր ձեռնարկեն լարվածությունը թուլացնելու և բռնությունը դադարեցնելու համար»։

В Белом доме призвали Азербайджан и Армению ослабить напряженность
Представитель Совета национальной безопасности США Джон Керби призвал Азербайджан и Армению предпринять шаги для деэскалации ситуации в регионе.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом Джон Кирби заявил в ходе брифинга в Белом доме.
На брифинге один из журналистов напомнил, что истек 100-й день блокировки Лачинского коридора, и спросил, какова позиция США по конфликту и вызывает ли обеспокоенность страны присутствие российских военных в Нагорном Карабахе.
В ответ Джон Кирби сказал: «Я скажу то, что мы говорили и раньше. Мы призываем стороны к деэскалации. Мы не хотим никакого насилия и хотим, чтобы все стороны предприняли соответствующие шаги для снижения напряженности и прекращения насилия».