Ստեփանակերտում տրվել է Ռազմականացված հնգամարտի առաջնության հանրապետական փուլի մեկնարկը
Այսօր՝ մարտի 22-ին, Ստեփանակերտի Աշոտ Ղուլյանի անվան համար 2 դպրոցում տրվել է  Ռազմականացված հնգամարտի առաջնության  հանրապետական փուլի  մեկնարկը:
Ստեփանակերտում տրվել է Ռազմականացված հնգամարտի առաջնության  հանրապետական փուլի մեկնարկը
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ մրցումներին մասնակցել են Արցախի Հանրապետության շրջանների և Ստեփանակերտ քաղաքի հանրակրթական  հաստատությունների 7-9-րդ դասարանների պատանիներից կազմված հավաքական թիմերը: Յուրաքանչյուր թիմի կազմում ընդգրկված էր հինգ մասնակից և մեկ մարզիչ-ներկայացուցիչ:Нет описания.
«ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության և ՊԲ համատեղ ջանքերով կազմակերպվող Ռազմականացված հնգամարտի մրցումները դարձել են ավանդական և մշտապես անց են  կացվում երկու փուլով: Շրջանային փուլում հաղթած 6 թիմերը մասնակցում են հանրապետական փուլին: Մրցումների նպատակն է առաջին հերթին հայրենիքի հուսալի պաշտպաններ պատրաստել  և  նրանց մեջ ամրագրել և սերմանել  ռազմահայրենասիրական հատկանիշներ ու հայրենասիրական բարձր որակներ, ամենայն աչալրջությամբ հոգ տանել  «Նախնական զինվորական պատրաստություն» առարկայի  ծրագրով նախատեսված  նյութերի հնարավորինս հանգամանալից մատուցմանը` լուրջ մրցակցային պայքարի դրսևորմամբ»,-մեզ հետ զրույցում ասել է ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության Նախնական զինվորական պատրաստության և արտադպրոցական ծրագրերի վարչության նախազորակոչային պատրաստության բաժնի գլխավոր մասնագետ Արթուր Ավետիսյանը:
Մրցումների արդյունքները կամփոփվեն վաղը՝ մարտի 23-ին, Ստեփանակերտի Ստեփան Շահումյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում:
Հաղթող թիմերը  ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից կպարգևատրվեն դիպլոմներով, պատվոգրերով, կստանան դրամական պարգևներ և արժեքավոր նվերներ, իսկ անհատական մրցումներում մրցանակային տեղեր գրաված մարզիկները և մարզիչները`  նախարարության պատվոգրեր և դրամական պարգևներ:

СТЕПАНАКЕРТ, 22 марта, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", в соревнованиях приняли участие коллективы, состоящие из учащейся молодежи 7-9-х классов государственных учебных заведений районов Республики Арцах и  Степанакерта. Каждая команда состояла из пяти участников и одного тренера-представителя.
«Соревнования по военизированному пятиборью, организуемые совместными усилиями Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах и Министерства обороны, стали традиционными и всегда проводятся в два этапа. В республиканском этапе участвуют 6 команд, победивших в районном этапе. Целью соревнований является прежде всего подготовка надежных защитников Родины и закрепление и привитие им военно-патриотических качеств и высоких патриотических качеств, тщательно позаботиться о наиболее полной подаче материалов, предусмотренных программой предмета «Начальная военная подготовка», с проявлением серьезной конкурентной борьбы», — сказал в беседе с нами Артур Аветисян, главный специалист отдела допризывной военной подготовки и внешкольных программ Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах.
Итоги соревнований будут подведены завтра, 23 марта, на Республиканском стадионе имени Степана Шаумяна в Степанакерте.
Команды-победители будут награждены дипломами, грамотами, денежными премиями и ценными подарками Министерства Образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах, а спортсмены и тренеры, занявшие призовые места в индивидуальных соревнованиях, будут награждены дипломами и денежными премиями Министерства.