Մայրաքաղաքում Արամ Մանուկյանի ծննդյան 144-ամյակին նվիրված ցուցահանդես է կազմակերպվել
Այսօր՝ մարտի 22-ին, Ստեփանակերտի Մշակույթի և երիտասարդության պալատում կազմակերպվել է ցուցահանդես՝ նվիրված հայ ազգային-ազատագրական շարժման նվիրյալ, Հայաստանի առաջին Հանրապետության պետական, հասարակական գործիչ, հայոց նորագույն պետականության հիմնադիր,   ՀՅԴ կուսակցության անդամ Արամ Մանուկյանի ծննդյան 144-ամյակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ցուցահանդեսը կրում էր «Արամ Մանուկյանի կյանքն ու գործունեությունը» խորագիրը և  կազմակերպվել է ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության Մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արվեստների  բաժնի կողմից:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եղել ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Նորայր Մկրտչյանը:
«Այսօր, ներկա գտնվելով Հայաստանի առաջին Հանրապետության հիմնադիր հայր, արցախածին Արամ Մանուկյանի ծննդյան 144-ամյակին նվիրված  միջոցառմանը և հաղորդակցվելով նրա  հերոսական կենսագործունեությանը, որի աշխարհագրությունը ձգվում է Բաքվից մինչև Կարս, Վանից մինչև Երևան, կարող ենք աներկբայորեն հաստատագրել, որ Արամ Մանուկյանը մեզ և գալիք սերունդներին  ավետել է մի մեծագույն  ազգային կենսաբարոյական նշանակության պատգամ, այն է՝ ապավինել միայն ու միայն մեր սեփական ուժերին, երբեք չվհատվել, շարունակել պայքարը հանուն ազատության  և անկախության, մինչև հաղթական ավարտ»,-նշել է նախարարը:
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ, պատմաբան  Լեռնիկ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ Արամ Մանուկյանը հեղափոխականության ոգին ստացել է իր հայրենի հողից՝ Շուշիից:
«Արամին տեսնում ենք թե Շուշիում, թե Երևանում աշակերտական հեղափոխական շարժումների մասնակցելիս, այնուհետև՝ Բաքվում, Կարսում, Վանում, նորից Արևելյան Հայաստանում՝ Երևանում: Եվ այս բոլոր վայրերում նա ցույց է տվել իր շրջահայացությունը, հաստատակամությունը, կտրուկ որոշումներ կայացնելու վճռականությունը, նաև՝ զգուշավորությունը: Պատահական չէ, որ Վանում կարողացավ ձեռք բերել այնպիսի հեղինակություն, որ նույնիսկ քրդերը նրան նամակ գրելիս կոչում էին «Վսեմափայլ պարոն Արամ», իսկ Վանում նա ձեռք բերեց «Փաշա»  մականունը»,-ընդգծել է Լ. Հովհաննիսյանը:
ՀՅԴ գերագույն մարմնի անդամ, ԱՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը ելույթի իր խոսքում Արամ Մանուկյանին նվիրված ցուցահանդեսը  այժմեական է համարել։
«Ուսումնասիրենք մեծ հայի անցած ճանապարհը Վասպուրականում, Կարսի հնոցում, Գանձակում, և կտեսնեք, թե ինչպիսի գործունեություն է ունեցել այդ ազնվագույն պետական, հասարակական, քաղաքական ու կուսակցական գործիչը: Եվ այսօր այդ ամենն, իսկապես, այժմեական է»,-նշել է Դ. Իշխանյանը:

СТЕПАНАКЕРТ, 22 марта, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", выставка называлась "Жизнь и деятельность Арама Манукяна" и была организована Департаментом культурного наследия и народного творчества МОНКС Арцаха.
На мероприятии со вступительной речью выступил министр ОНКС Норайр Мкртчян.
«Сегодня, присутствуя на мероприятии, посвященном 144-й годовщине со дня рождения уроженца Арцаха Арама Манукяна, отца-основателя первой Республики Армения, и рассказывая о его героической жизни, география которой простирается от Баку до Карса, от Вана до Еревана, мы можем однозначно утверждать, что Арам Манукян проповедовал нам и грядущим поколениям послание величайшего национального био-морального значения, то есть полагаться только на свои силы, никогда не унывать, продолжать борьбу за свободу и независимость до победного конца", - отметил министр.
По словам заместителя МОНКС Республики Арцах, историка Лерника Ованнисяна, Арам Манукян получил революционный дух из родной земли Шуши.
«Мы видим, как Арам участвсвовал в студенческих революционных движениях в Шуши и Ереване, затем в Баку, Карсе, Ване и снова в Восточной Армении в Ереване. И во всех этих местах он проявлял свое благоразумие, твердость, решительность в принятии резких решений и осторожность. Неслучайно в Ване он успел завоевать такую ​​репутацию, что даже курды при написании письма называли его «Возвышенный господин Арам», а в Ване он приобрел прозвище «Паша»,- подчеркнул Л. Ованнисян.
Член высшего органа АРФД, депутат Национального Собрания РА Давид Ишханян назвал выставку, посвященную Араму Манукяну, современной.
«Изучим путь великого армянина в Васпуракане, Карсе, Гандзаке, и мы увидим, какая деятельность была у этого знатного государственного, общественного, политического и партийного деятеля. И сегодня все это действительно современно», — сказал Д. Ишханян.
Отметим, что выставка, посвященная 144-летию со дня рождения Арама Манукяна, будет открыта две недели.