Բանակցություններ կարող են լինել միայն միջազգային ձևաչափով, իսկ  կարևորագույն բաղադրիչը պետք է լինեն ստանձնած պարտավորությունների կատարման երաշխիքները. Սերգեյ Ղազարյան
Ադրբեջանի հետ բանակցություններ կարող են լինել միայն միջազգային ձևաչափով, իսկ կարևորագույն բաղադրիչը պետք էլինի ստանձնած պարտավորությունների կատարման երաշխիքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը այսօր՝ մարտի 23-ին կայացած հեռուստակամրջի ընթացքում:
«Քառասունչորսօրյա պատերազմից հետո ռուսական խաղապահների միջնորդությամբ եղել են  հանդիպումներ հումանիտար, տեխնիկական հարցերի շուրջ: Վերջին հանդիպումները և դրանց օրակարգն ադրբեջանական կողմը փորձել էր խեղաթյուրել:
Սակայն ինչպես նշել ենք՝ այդ հանդիպման նպատակը կայանում էր նրանում, որպեսզի քննարկվեն ապաշրջափակման, էլեկտրամատակարարման գազամատակարարման խափանումների հետ կապված հարցերը: Ադրբեջանական կողմի խեղաթյուրումն անթույլատրելի է:
Միևնույն ժամանակ մենք պատրաստակամ ենք նույն ձևաչափով ռուսական խաղապահների միջնորդությամբ նշված հարցերի լուծման համար հանդիպումներ ունենալ: Ինչ վերաբերում է լիարժեք բանակցային գործընթացին, ապա բազմիցս մենք նշել ենք, որ միայն միջազգային ձևաչափում կարող են տեղի ունենալ նման հանդիպումներ:
Մեր հիմնավորումները բավականին պարզ են. հաշվի առնելով, որ անգամ  երեք խոշոր երկրների՝ Ֆրանսիա, ԱՄՆ, ՌԴ  ընդգրկմամբ Մինսկի խմբի ձևաչափով մասնակցության ձևաչափով ձեռքբերված պայմանավորվածությունները ադրբեջանական կողմը խախտում էր, ապա ինչպես կարող է մեր երկկողմ ձևաչափում՝ չխախտել»,-նշել է Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարը:

Negotiations can only take place in an international format, and the most important component must be the guarantees of fulfilling the assumed obligations. Sergey Ghazaryan
Negotiations with Azerbaijan can only take place in an international format, and the most important component must be the guarantees of fulfilling the assumed obligations.
STEPANAKERT,  MARCH 23 , ARTSAKHPRESS:  As "Artsakhpress" informs, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh, Sergey Ghazaryan, said Tuesday during the teleconference.
"After the 44-Day war, meetings were held on humanitarian and technical issues with the mediation of the Russian peacekeepers. The Azerbaijani side tried to distort the latest meetings and their agenda.
However, as we mentioned, the purpose of that meeting was to discuss the issues related to unblocking of the road, electricity and gas supply disruptions. Misrepresentation by the Azerbaijani side is unacceptable.
At the same time, we are ready to hold meetings in the same format to resolve the mentioned issues through the mediation of the Russian peacekeepers. As for the full negotiation process, we have repeatedly stated that such meetings can only take place in an international format.
The substantiations are rather clear. If Azerbaijan even violated the agreements reached in the OSCE Minsk Group talks, then it would definitely violate bilateral agreements as well,” the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh noted.