Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ այսօր 12 բուժառու տեղափոխվել է ՀՀ ԲԿ–ներ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններ ունեցող 12 անձ այսօր՝ մարտի 24-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացնում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից:
8 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 215 հիվանդ։

ICRC facilitates transfer of 12 patients from Artsakh
STEPANAKERT,  MARCH 24 , ARTSAKHPRESS: Another 8 persons, together with their attendants, returned to Nagorno Karabakh following treatment in Armenia, the healthcare ministry said in a statement.
“Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh with Armenia, 12 patients from the Republican Medical Center the Republic of Artsakh with serious diseases of the oncology and cardiovascular system have been transported today, on March 24, to specialized medical institutions of the Republic of Armenia with the mediation and escort of the International Committee of the Red Cross.
8 patients, who had been transferred to Armenia for medical treatment, returned to Artsakh together with an accompanying persons.
5 children remain in the neonatal and intensive care units of the Arevik medical centre.
8 patients remain in the intensive care unit of the Republican Medical Centre, 3 of them in critical condition.