Մարտի 27-ին նշվում է Թատրոնի միջազգային օրը
Մասնագիտական օրը Ստեփանակերտի պետական դրամատիկական թատրոնը կնշի նոր բեմադրության առաջնախաղով և թատրոնի 90 -ամյակին  նվիրված գրքի շնորհանդեսով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում  տեղեկացրեց Ստեփանակերտի Վ. Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի տնօրեն Արմեն Հարությունյանը՝ օրվա առթիվ շնորհավորելով թատերարվեստի նվիրյալներին:
«Շնորհավորում եմ  թատերարվեստի բոլոր գործիչներին և մաղթում  ստեղծագործական նորանոր հաջողություններ, լեփ-լեցուն դահլիճներ: Ամեն տարի այս օրը Արցախի մայր թատրոնն առաջնախաղով է հանդես գալիս. այս տարի էլ բացառություն չի լինի։ Չնայած շրջափակման պայմաններին՝ թատրոնը այսօր «Բակում կատաղած շուն կա» բեմադրության առաջնախաղով է հանդես գալու: Ընդառաջել ենք կատակերգություն բեմադրելու թատերասերների խնդրանքին: Նախատեսվում է նաև  թատրոնի 90-ամյակին նվիրված գրքի շնորհանդես»,-մանրամասնեց տնօրենը:
Անդրադառնալով  թատրոնի ձեռքբերումներին ու խնդիրներին, Ա. Հարությունյանը նշեց, որ դերասանների համալրման խնդիր չունեն, ավելին՝  հետպատերազմյան շրջանում այդ առումով նույնիսկ  առաջընթաց է արձանագրվել:
«Ունենք երիտասարդ, շնորհալի դերասաններ։ Մասնավորապես՝  խնդիր կա  ավագ և միջին սերնդի դերասանների համալրման առումով, իսկ դերասան դառնալ ցանկացող երիտասարդները բավականին շատ են։ Ունենք երիտասարդներ, ովքեր չնայած իրենց տարիքին, բավականին լուրջ դերեր են կերտել։ Նախկինում դերասան դառնալու համար դիմում էին հիմնականում  տղաներ, բայց սակայն ներկայում կանայք գերակշռում են։ Մեր  գրեթե բոլոր դերասաններն ունեն մասնագիտական կրթություն, իսկ նրանք, ովքեր չունեն  իրենց խաղով չեն զիջում մնացածներին»,-ասաց մեր զրուցակիցը:
Նրա կարծիքով՝ հասարակության մեծ մասը թատրոնը դիտարկում է որպես զվարճության վայր, մինչդեռ այն բարձր արվեստի հետ առնչվելու և հանգստի հնարավորություն է, քանի որ թատրոնում մարդ  մի պահ կտրվում է առօրյա հոգսերից, մուտք գործում այդ աշխարհ, կենդանի շփում ես ունենում դերասանների հետ:
«Թատրոնն արցախյան մշակութային կարևոր օջախներից է, սակայն  ամենացածր աշխատավարձը թատրոնում են ստանում, որից ցածր  ոչ մի օղակում չկա»,-խնդիրների շարքից  առանձնացնելով, հավելել է Արմեն Հարությունյանը:

27 марта отмечается Международный день театра
Степанакертский государственный драматический театр отметит профессиональный день премьерой новой постановки и презентацией книги, посвященной 90-летию театра.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщил директор Государственного драматического театра имени В. Папазяна в Степанакерте Армен Арутюнян, поздравляя почитателей театрального искусства с праздником.
«Поздравляю всех деятелей театрального искусства и желаю новых творческих успехов, полных залов. Каждый год в этот день Арцахский драматический театр исполняет свою премьеру - этот год не будет исключением. Несмотря на условия блокады, сегодня в театре состоится премьера спектакля «Во дворе свирепая собака». Мы откликнулись на просьбу любителей театра поставить комедию. Планируется также презентация книги, посвященной 90-летию театра", - уточнил директор.
Касаясь достижений и проблем театра, А. Арутюнян отметил, что у них нет проблем с набором актеров, более того, в послевоенное время в этом плане даже были подвижки.
«У нас есть молодые, талантливые актеры. В частности, существует проблема с набором актеров старшего и среднего поколения, а молодых людей, желающих стать актерами, довольно много. У нас есть молодые люди, которые, несмотря на возраст, сыграли достаточно серьезные роли. Раньше в актеры поступали в основном мальчики, но сейчас преобладают женщины. Практически все наши актеры имеют профессиональное образование, а те, у кого его нет, не уступают остальным в актерском мастерстве», — сказал наш собеседник.
По его словам, большая часть общества рассматривает театр как место развлечения, а также возможность прикоснуться к высокому искусству и расслабиться, ведь в театре можно на мгновение отвлечься от повседневных забот, войти в тот мир, иметь живой контакт с актерами.
«Театр является одним из важных культурных центров Арцаха, но в театре получают самую низкую заработную плату, и ниже нет ни в одном кругу», - выделив реди проблем, добавил Армен Арутюнян.