ԱՄՆ Կոնգրեսն ընդունել է օրինագիծ Չինաստանին «զարգացող երկրի» կարգավիճակից զրկելու միջոցներ ձեռնարկելու մասին
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը միաձայն ընդունել է օրինագիծ, որը երկրի իշխանություններին հանձնարարում է հասնել այն բանին, որ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը միջազգային կազմակերպություններում զրկվի «զարգացող երկրի» կարգավիճակից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Օրինագծին կողմ է քվեարկել 415 կոնգրեսական: Այն ԱՄՆ պետքարտուղարին հանձնարարում է միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի Չինաստանի կարգավիճակը «զարգացող երկրից» փոխվի «միջինից բարձր եկամուտ ունեցող, բարձր եկամուտ ունեցող կամ զարգացած երկրի» այն միջազգային կազմակերպություններում, որոնց անդամ են հանդիսանում թե՛ ԱՄՆ-ն, թե՛ Չինաստանը:
Բացի այդ, օրինագիծը պետքարտուղարին հանձնարարում է աշխատել այն ուղղությամբ, որ «Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը տվյալ կազմակերպության ներսում չստանա արտոնյալ վերաբերմունք կամ օգնություն՝ զարգացող երկրի կարգավիճակ ունենալու պատճառով»:
The Hill-ը, վկայակոչելով նախաձեռնության հեղինակներից մեկի՝ կոնգրեսական Յանգ Քիմի խոսքերը, նշում է, որ Չինաստանն աշխարհի երկրորդ խոշոր տնտեսություն ունեցող երկիրն է, որին բաժին է ընկնում համաշխարհային տնտեսության 18,6 %-ը:
Չնայած տնտեսությամբ Չինաստանը զիջում է միայն ԱՄՆ-ին, սակայն մի շարք միջազգային կազմակերպություններում, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ում, այն համարվում է զարգացող երկիր: Ըստ ԱՄՆ օրենսդիրների՝ այս կարգավիճակը կարող է երկրներին թույլ տալ հատուկ արտոնություններ ստանալ որոշ պայմանագրերում կամ կազմակերպություններում:

Конгресс США принял законопроект о мерах по лишению Китая статуса «развивающейся страны»
Палата представителей Конгресса США единогласно приняла законопроект, предписывающий властям страны добиться лишения Китайской Народной Республики в международных организациях статуса «развивающейся страны».
СТЕПАНАКЕРТ, 28 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом сообщает издание «The Hill».
За законопроект проголосовали 415 конгрессменов. Он предписывает госсекретарю США принятие шагов для изменения статуса Китая в международных организациях, членами которых являются и США, и Китай, с «развивающейся страны» на «страну с доходом выше среднего, с высоким доходом или развитую страну».
Кроме того, законопроект предписывает госсекретарю работать над тем, чтобы «Китайская Народная Республика не получала преференциального отношения или помощи внутри организации вследствие ее статуса развивающейся страны».
The Hill со ссылкой на слова одного из авторов инициативы, конгрессмена Ян Кима, отмечает, что Китай является второй по величине экономикой мира, на долю которой приходится 18,6% мировой экономики.
Хотя экономика Китая уступает только США, она в ряде международных организаций, включая ООН, считается развивающейся страной. По мнению американских законодателей, этот статус может позволять странам получать особые привилегии в определенных договорах или организациях.