Նոր շենքային պայմանները դասապրոցեսը լիարժեք կազմակերպելու հնարավորություն են ընձեռնում. Չլդրանի դպրոցի տնօրենը ներկայացնում է կրթօջախի առօրյան
Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Չլդրան համայնքի Տիգրան Իզմիրլյանի անվան դպրոցում  70 աշակերտ է սովորում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է դպրոցի տնօրեն Սամվել Ղուկասյանը:
«Աշակերտների քանակով պայմանավորված` դասարաններ կան, որոնք  միացյալ են պարապմունքներն անցկացնում: Այս ուսումնական տարում  12-րդ դասարանում 3 աշակերտ է սովորում, 8-ն էլ՝ 9-րդ դասարանում: Կրթօջախում նաև նախադպրոցական խումբ է գործում, որտեղ հաճախում է 12 սան: Գյուղը  մանկապարտեզ չունի։ Այդ առումով նախադպրոցական խմբի պարապմունքները շատ կարևոր են։  Ուսուցիչներն էլ  հիմնականում երիտասարդ  մասնագետներ են»,-նշել է Ս. Ղուկասյանը:
Մեր զրուցակիցը տեղեկացրել է, որ դպրոցի շենքը կառուցվել է 2002թվականին, ժնևահայ բարերար Տիգրան Իզմիրլյանի ֆինանսավորմամբ,  և կրում է նրա անունը:
««Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը,  «Իզմիրլյան» հիմնադրամը և Արցախի կառավարությունը   ստանձնել են համատեղ ջանքերով  դպրոցական շենքի վերանորոգման, կցակառույց երկհարկանի մասնաշենքի կառուցման աշխատանքները: Արդյունքում առաջին հարկում ունեցանք  ընդարձակ, լուսավոր դահլիճ, երեք  մեծ դասասենյակ, սանհանգույց, իսկ երկրորդ հարկում` ևս երկու դասասենյակ`  նոր հնարավորություններ  ստեղծելով դասապրոցեսը լիարժեք կազմակերպելու համար: Դպրոցական միջոցառումներն արդեն անց ենք կացնում նոր կառուցված դահլիճում, այլ ոչ թե բակում: «Իզմիրլյան» հիմնադրամի կողմից դպրոցին տրամադրվել է նաև անհրաժեշտ գույք, որի մի մասը, Արցախի շրջափակմամբ պայմանավորած, դեռ տեղ չի հասել:  Փոխվել են պատուհանները, դռները, կատարվել ներքին հարդարման աշխատանքներ, երրորդ հարկի հատակը սալիկապատվել է, նոր կաթսա և ջեռուցման նոր մարտկոցներ են տեղադրվել»,-մանրամասնել է կրթօջախի տնօրենը` իրազեկելով նաև, որ շենքային նոր պայմանների շնորհիվ դպրոցի`  Լևոն Ադյանի անունը կրող գրադարանը ևս գործում է լայն ու հարմարավետ սենյակում:
Ս. Ղուկասյանի խոսքով`  դպրոցի աշակերտները ամեն տարի մասնակցում են առարկայական օլիմպիադաների և բարձր ցուցանիշներ արձանագրում:
Իսկ որպես խնդիրներ` նա առանձնացրել է դպրոցի  սպորտդահլիճ չունենալն ու լաբորատորիայի   ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած չլինելը։

Новые условия здания дают возможность полноценно организовать учебный процесс: Директор школы общины Члдран представляет повседневную жизнь школы
В школе имени Тиграна Измирляна общины Члдран Мартакертского района Республики Арцах обучается 70 учеников.
Новые условия здания дают возможность полноценно организовать учебный процесс: Директор  школы общины Члдран представляет повседневную жизнь школы
СТЕПАНАКЕРТ, 28 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил директор школы Самвел Гукасян.
«В зависимости от количества учеников есть классы, которые проводят занятия вместе. В этом учебном году в 12 классе учатся 3 ученика, в 9 классе 8. Также в образовательном центре действует дошкольная группа, которую посещают 12 воспитанников. В селе нет детского сада. В этом смысле очень важны занятия дошкольной группы. Преподаватели в основном молодые специалисты», — отметил С. Гукасян.
Наш собеседник сообщил, что здание школы было построено в 2002 году при финансировании женевского мецената армянского происхождения Тиграна Измирляна и носит его имя.
Всеармянский фонд "Айастан", фонд "Измирлян" и правительство Арцаха совместно организовали работы по ремонту здания школы и строительству пристроенного двухэтажного здания. В результате у нас появился просторный светлый зал, три больших класса, санузел на первом этаже и еще два кабинета на втором этаже, что создало новые возможности для полноценной организации учебного процесса. Мы уже проводим школьные мероприятия в недавно построенном зале, а не во дворе. Фонд «Измирлян» также предоставил школе необходимое имущество, часть которого из-за блокады Арцаха до сих пор не прибыла. Поменяны окна и двери, произведены внутренние отделочные работы, пол третьего этажа выложен плиткой, установлен новый котел и новые батареи отопления», — уточнил директор образовательного центра, сообщив также, что благодаря новым строительным условиям также функционирует школьная библиотека имени Левона Адяна, которая находится в просторном и уютном помещении.
По словам С. Гукасяна, учащиеся школы ежегодно участвуют в предметных олимпиадах и показывают высокие результаты.
А в качестве проблем он выделил отсутствие в школе спортивного зала и что школьная лаборатория не оснащена современным оборудованием.