«Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը երբեք չի դիտարկվել որպես Ադրբեջանի ներքին գործ». Սերգեյ Ղազարյան
«Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը երբեք չի դիտարկվել որպես Ադրբեջանի ներքին գործ». Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանի հարցազրույցը «Արցախպրես» լրատվական գործակալությանը
«Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը երբեք չի դիտարկվել որպես Ադրբեջանի ներքին գործ».  Սերգեյ Ղազարյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 19 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հարցազրույցը ստորև․
Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի նախագահի ապրիլի 18-ի հայտարարությունն այն մասին, որ Ղարաբաղում ապրող հայերը պետք է կամ ընդունեն Ադրբեջանի քաղաքացիություն, կամ փնտրեն բնակության այլ վայր։
Ադրբեջանի նախագահն առաջին անգամ չէ, որ անում  է հայտարարություններ, որոնք բացահայտում են Արցախն էթնիկ զտման ենթարկելու և Արցախի բնիկ ժողովրդին իր պատմական հայրենիքից վտարելու Ադրբեջանի իրական նպատակները։ Ադրբեջանի ավտորիտար ղեկավարության կողմից Արցախի ավելի քան չորս ամիս շարունակվող շրջափակումն այդ հանցավոր ծրագրերի իրագործման գործիքներից ընդամենը մեկն է։ Հարկադրման, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման միջոցով Ադրբեջանը, ըստ էության, փորձում է ստիպել Արցախի ժողովրդին ընդունել Ադրբեջանի անօրինական պահանջները, որոնք, ի թիվս այլոց, հակասում են միջազգային իրավունքի պարտադիր նորմերին։
Այն փաստը, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն արդեն չի էլ թաքցնում իր հանցավոր մտադրությունները, վկայում է Արցախի շարունակվող շրջափակման դադարեցման և Ադրբեջանի ցեղասպան մտադրությունների կասեցման ուղղությամբ միջազգային արձագանքի և ներգրավվածության բավարար չլինելու մասին։ Փաստորեն, Ադրբեջանի իշխանությունները, գործելով բացարձակ անպատժելիության ու ամենաթողության մթնոլորտում, էլ ավելի են ընդլայնում ինչպես Արցախի, այնպես էլ Հայաստանի ժողովրդի դեմ իրականացվող հանցագործությունների ծավալներն ու աշխարհագրությունը։
Այս կապակցությամբ կցանկանայի ընդգծել, որ պետություններն, անհատապես և հավաքականորեն, պարտավոր են ձեռնարկել արդյունավետ և վճռական քայլեր՝ կանխելու ամենածանր հանցագործությունները, առաջին հերթին ցեղասպանությունն ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները՝  ներառյալ էթնիկ զտումները և անօրինական տեղահանությունը։ Միևնույն ժամանակ, նման հանցագործությունների կանխման անմիջական պատասխանատվությունը կրում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը՝ մարմին, որը ոչ միայն ունի համապատասխան մանդատ, այլ նաև օժտված է անհրաժեշտ գործիքակազմով՝ կասեցնելու Արցախի և նրա ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի հանցավոր մտադրությունները։
Այս համատեքստում ափսոսանք է հարուցում այն, որ չնայած ծանր հանցագործությունները կանխելու հանձնառությանը՝ որոշ միջազգային կառույցների և պետությունների ներկայացուցիչներ գործադրում են քաղաքական ջանքեր, որոնք անուղղակիորեն խթանում են Ադրբեջանի ոչ լեգիտիմ դիրքորոշումը և խրախուսում նրա ցեղասպան քաղաքականությունը։ Կարծում ենք, որ միջազգային դերակատարների, մասնավորապես՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության և Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների  կարգավորման գործընթացներում ներգրավված դերակատարների նման մոտեցումը ոչ միայն անընդունելի և հակաարդյունավետ է, այլև հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով ողջ տարածաշրջանի համար։
Ինչպե՞ս  կմեկնաբանեք Ադրբեջանի նախագահի պնդումն առ այն, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանի ներքին գործն է։
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը երբեք չի դիտարկվել որպես Ադրբեջանի ներքին գործ՝ ոչ ԽՍՀՄ գոյության, ոչ էլ նախկին Խորհրդային Միության տարածքում անկախ պետությունների ձևավորման հետագա ժամանակաշրջանում։ Այդ մասին է վկայում այն փաստը, որ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի), Հայաստանի և Ադրբեջանի անկախացումից հետո միջազգային հանրությունը ստեղծել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հատուկ մեխանիզմ՝ Մինսկի գործընթացը։ Արցախի վերջնական քաղաքական կարգավիճակը որոշելու համար միջազգային ձևաչափ ստեղծելու որոշումը վկայում է այն մասին, որ միջազգային հանրությունն Արցախը չի ճանաչել որպես անկախ Ադրբեջանի մաս։ Իր հերթին, Մինսկի գործընթացին մասնակցելու Ադրբեջանի համաձայնությունը նույնպես ճանաչումն է այն փաստի, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը Ադրբեջանի ներքին գործը չէ։
Բացի այդ, հայկական կողմը մշտապես ընդգծել է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը նախ և առաջ մարդու իրավունքների ու ազատությունների, և առաջին հերթին Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի խնդիր է։ Այս առումով, միջազգային, այդ թվում՝ Ադրբեջան պետության ստանձնած պարտավորությունների համաձայն, մարդու իրավունքների և ազատությունների հիմնախնդիրներն ուղղակի և օրինական հետաքրքրություն են ներկայացնում բոլոր պետությունների համար և չեն հանդիսանում բացառապես որևէ պետության ներքին գործը։ Աշխարհում կան բազմաթիվ օրինակներ, երբ որոշ երկրներ և միջազգային կազմակերպություններ ուղղակիորեն միջամտել են կոնֆլիկտային իրավիճակներին՝ կանխելու ցեղասպանությունը, զանգվածային սպանություններն ու մարդու իրավունքների խախտումները։ Ժամանակակից աշխարհում, այն իրավիճակներում, երբ մարդու բոլոր իրավունքներն ու ազատությունները, այդ թվում՝ ժողովուրդների հավաքական իրավունքները կոպտորեն խախտվում են, միայն միջազգային հանրության  միջամտությունը և ազգերի ինքնորոշման իրավունքի ազատ իրացումը կարող են ապահովել նման իրավիճակների խաղաղ և քաղաքակիրթ հանգուցալուծում՝ առանց ուժի կիրառման, բռնության, բռնի տեղահանության և էթնիկ զտումների։
Շարունակվող շրջափակման, Արցախի ժողովրդի անհատական և հավաքական իրավունքների զանգվածային խախտումների  և այլ ագրեսիվ գործողությունների պայմաններում  ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը որպես իր ներքին գործը ներկայացնելու  պաշտոնական Բաքվի ձգտումն Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից բացահայտ փորձ է միջազգային հանրությունից  ստանալ քարտ-բլանշ Արցախի տարածքի էթնիկ զտումները և նրա բնիկ ժողովրդին հայրենի հողերից վտարումը շարունակելու համար։ Բացարձակապես անընդունելի ենք համարում Ալիևի վերջնագրային հայտարարությունները և նոր պատերազմ սանձազերծելու սպառնալիքները։  Արցախի ժողովուրդն ու իշխանությունները հավատարիմ են իրենց կողմից ընտրված ազատության և անկախության ուղուն, և Ադրբեջանի կողմից ստեղծված ոչ մի դժվարություն կամ սպառնալիք չի կարող ստիպել մեզ շեղվել այս ուղուց։
Արցախի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններ հնարավո՞ր են։
Արցախի Հանրապետությունը եղել և շարունակում է հավատարիմ մնալ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը։ Կարծում ենք, որ տարածաշրջանում տևական խաղաղություն կարող է ու պետք է ձեռք բերվի բանակցությունների միջոցով և փոխընդունելի մոտեցումների հիման վրա։ Միակողմանի հարկադրման միջոցներով, իհարկե, կարելի է սառեցնել խնդիրը, սակայն դա ժամանակավոր բնույթ է կրելու, ինչի վկայությունն է Արցախի 70-ամյա գոյությունը Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմում։ Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման քաղաքական հարցերը պետք է քննարկվեն համաձայնեցված և միջազգայնորեն ճանաչված բանակցային ձևաչափով՝ կողմերի իրավահավասարության հիման վրա և նրանց կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման ամուր միջազգային երաշխիքների առկայության պայմաններում:
Ինչ վերաբերում է տեխնիկական և հումանիտար հրատապ հարցերի լուծմանը, ապա շփումները կողմերի միջև սկսվել են 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ  հրադադրի ռեժիմի հաստատումից հետո։ Ապրիլի 11-ին Արցախի Հանրապետության իշխանությունները հրատապ հումանիտար հարցեր քննարկելու նպատակով ՌԴ խաղաղապահ առաքելության միջոցով առաջարկ են փոխանցել ադրբեջանական կողմին ՌԴ խաղաղապահ առաքելության համակազմի տեղակայման վայրում և նրանց հրամանատարության միջնորդությամբ հանդիպում անկացնելու մասին։ Ադրբեջանի կողմից, սակայն, արձագանք այդպես էլ չի եղել։
Ադրբեջանը փորձում է քաղաքականացնել այդ շփումները՝ հակամարտության կարգավորման միջազգային մեխանիզմի անհրաժեշտությունը բացառելու նպատակով։ Մերժելով պաշտոնական Ստեփանակերտի հետ երկխոսության միջազգային մեխանիզմը՝ Ադրբեջանը փորձում է խուսափել հնարավոր պայմանավորվածությունների իրականացումից։ Արցախի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության մեջ միջազգային հանրության ներգրավումը միակ ճանապարհն է՝ երաշխավորելու հակամարտության կարգավորման համապարփակ կարգավորումը։
Ինչպե՞ս եք վերաբերում ադրբեջանական կողմի այն պնդմանը, որ համաձայն 1991 թ․ Ալմա-Աթայի հռչակագրի, միութենական հանրապետությունների միջև սահմանները համարվում են պետական և, հետևաբար, Ղարաբաղը ճանաչվում է որպես Ադրբեջանի անբաժանելի մաս։
Նախ, պետք է նշել, որ Ալմա-Աթայի հռչակագիրը երբեք չի դիտարկվել որպես ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման կամ Արցախի կարգավիճակի որոշման քաղաքական և իրավական հիմք։ Դրա մասին է վկայում այն փաստը, որ մինչ հռչակագրի ընդունումը, Ռուսաստանի և Ղազախստանի միջնորդությամբ Ժելեզնովոդսկի գործընթացի շրջանակներում արդեն մի քանի ամիս ընթանում էին բանակցություններ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ։ Համապատասխան հռչակագրի ստորագրումից հետո հակամարտության կարգավորման գործընթացը շարունակվել է Ռուսաստանի, ԱՊՀ, ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ միջնորդությամբ։ Բանակցային գործընթացի շրջանակներում միջազգային միջնորդները մշակել են կարգավորման հիմնարար սկզբունքներ և տարրեր, որոնց համաձայն Արցախի կարգավիճակը պետք է որոշվեր նրա բնակչության պարտադիր իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով։ Այսպիսով, ճանաչվեց Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը և առաջարկվեց մեխանիզմ դրա իրացման համար։ Այսպես, հակամարտության մեջ ներգրավված բոլոր կողմերը և միջազգային միջնորդները կարգավորման հիմնարար սկզբունքները մշակելիս չեն առաջնորդվել Ալմա-Աթայի հռչակագրով։
Ավելին, Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, ինչպես և ցանկացած միջազգային փաստաթուղթ, պետք է առաջնորդվի ՄԱԿ-ի Կանոնադրության նպատակներով ու սկզբունքներով, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի այլ համընդհանուր նորմերով։ Հետևաբար, Ալմա-Աթայի հռչակագիրը պարունակում է նույն սկզբունքներն ու նորմերը, ինչ ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունը, ներառյալ ինքնորոշման իրավունքը։
Այս առումով հարկ ենք համարում ընդգծել, որ մարդու իրավունքների զանգվածային լուրջ խախտումների և խտրական քաղաքականության վարման դեպքերում՝ ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի վրա հիմնված անջատման իրավունքը գերակայում է պետությունների տարածքային ամբողջականության սկզբունքի նկատմամբ։ Տվյալ բանաձևը, մասնավորապես, նկարագրված է Պետությունների միջև բարեկամական հարաբերություններին և համագործակցությանը վերաբերող միջազգային իրավունքի սկզբունքների մասին հռչակագրում, ինչպես նաև ամրագրված է տարբեր երկրների դատական պրակտիկայում։

“Azerbaijan-Karabakh conflict has never been considered an internal affair of Azerbaijan”։ Sergey Ghazaryan
“Azerbaijan-Karabakh conflict has never been considered an internal affair of Azerbaijan”։ Interview of Foreign Minister of the Republic of Artsakh Sergey Ghazaryan to Artsakhpress News Agency
STEPANAKERT,  APRIL 19 , ARTSAKHPRESS: Interview is fully presented below:
How would you comment on the statement made by the President of Azerbaijan on 18 April that the Armenians living in Karabakh should either accept Azerbaijani citizenship or look for another place of residence?
This is not the first time that the President of Azerbaijan has made statements that reveal the true intentions of Azerbaijan to ethnically cleanse Artsakh and expel its indigenous population from their historical homeland. The blockade imposed on Artsakh by the authoritarian leadership of Azerbaijan for more than four months is just one of the tools for the implementation of those criminal plans. Through coercion, the threat and use of force, Azerbaijan is essentially trying to force the people of Artsakh to accept the illegal demands of Azerbaijan, which contradict, inter alia, the peremptory norms of general international law.
The fact that the leadership of Azerbaijani is no longer hiding their criminal intentions demonstrates the insufficiency of the international response and engagement in efforts to end the ongoing blockade of Artsakh and prevent the genocidal intentions of Azerbaijan. In fact, the Azerbaijani authorities, acting in an environment of absolute impunity and permissiveness, are increasingly expanding the scale and geography of their crimes committed against the people of Artsakh and Armenia.
In this regard, I would like to emphasise that States, both individually and collectively, have an obligation to take effective and decisive measures to prevent the most serious crimes, primarily genocide and crimes against humanity, including ethnic cleansing and forced displacement. At the same time, the direct responsibility for preventing such crimes rests with the UN Security Council, a body that not only has the appropriate mandate, but also the necessary tools to stop the criminal intentions of Azerbaijan against Artsakh and its people.
In this context, it is regrettable that despite the commitment to prevent such serious crimes, representatives of some international organisations and states make political efforts that indirectly promote Azerbaijan's illegitimate position and encourage their genocidal policy. We believe that such an approach by international actors, particularly those involved in the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict and normalisation of Armenia-Azerbaijan relations, is not only unacceptable and counterproductive, but also fraught with unpredictable consequences for the entire region.
How would you comment on the statement of the Azerbaijani President that Karabakh is an internal affair of Azerbaijan?
The Azerbaijan-Karabakh conflict has never been considered as an internal affair of Azerbaijan, neither during the existence of the Soviet Union, nor in the subsequent period of the formation of independent states on the territory of the former Soviet Union. This is evidenced by the fact that after Artsakh (Nagorno-Karabakh), Armenia and Azerbaijan gained independence, the international community created a special mechanism for the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict - the Minsk Process. The decision to create an international format to determine the final political status of Artsakh indicated that the community of States did not recognise Artsakh as part of independent Azerbaijan. In turn, Azerbaijan's consent to be involved in the Minsk Process was also a recognition of the fact that the Nagorno-Karabakh conflict was not an internal matter of Azerbaijan.
In addition, the Armenian side has always emphasised that the Azerbaijan-Karabakh conflict is primarily a matter of human rights and freedoms, and first of all, the right of the people of Artsakh to self-determination. In this sense, according to international obligations, including those assumed by the state of Azerbaijan, issues of human rights and freedoms are of direct and legitimate interest to all States and are not exclusively an internal matter of any one State. There are many examples in the world where certain countries and international organisations have directly intervened in conflict situations to prevent genocide, massacres and other serious human rights violations. In situations where human rights and freedoms, including the collective rights of peoples, are systematically and grossly violated, only intervention of the international community and the free exercise of the right of peoples to self-determination can ensure a peaceful and civilized resolution of such situations, without resorting to the use of force, violence, forced deportation and ethnic cleansing.
Against the backdrop of the ongoing blockade, massive violations of the individual and collective rights of the people of Artsakh, and other aggressive actions, the efforts of the official Baku to present the Azerbaijan-Karabakh conflict as their internal affair are a clear attempt by the leadership of Azerbaijan to get carte blanche from the international community to continue the ethnic cleansing of Artsakh and expulsion of its indigenous people from their native lands. We consider Aliyev's ultimatum statements and threats to unleash a new war to be absolutely unacceptable. The people and authorities of Artsakh remain committed to the path of freedom and independence they have chosen, and no threats or difficulties created by Azerbaijan can make us turn off this path.
Are negotiations between Artsakh and Azerbaijan possible?
The Republic of Artsakh has been and continues to be committed to the peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict. We believe that lasting peace in the region can and should be achieved through negotiations and on the basis of mutually acceptable approaches. Unilateral coercive measures can, of course, contain the issue, but this will be temporary, as evidenced by the 70-year existence of Artsakh within the Azerbaijan SSR. The political issues of the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement should be discussed in an agreed and internationally recognised negotiation format based on the equal rights of the parties and in the presence of strong international guarantees for the implementation of their commitments.
As for the addressing of urgent technical and humanitarian issues, such contacts between the parties began after the ceasefire established by the Trilateral Statement of 9 November 2020. On 11 April, the authorities of the Republic of Artsakh, through the Russian peacekeeping mission, sent a proposal to the Azerbaijani side to hold a meeting at the place of deployment and with the mediation of the command of the Russian peacekeeping forces to discuss urgent humanitarian issues. However, there was no response from Azerbaijan.
Azerbaijan has been trying to politicise these contacts in order to eliminate the need for an international mechanism for the settlement of the conflict. By rejecting the international mechanism of dialogue with the official Stepanakert, Azerbaijan is trying to avoid the implementation of possible agreements. Involvement of the international community in the dialogue between Artsakh and Azerbaijan is the only way to guarantee a comprehensive settlement of the conflict.
What is your position on the assertion of the Azerbaijani side that, according to the Alma-Ata Declaration of 1991, the borders between the union republics are considered state borders and, therefore, Karabakh is recognised as an integral part of Azerbaijan?
First of all, it should be noted that the Alma-Ata Declaration has never been considered as a political and legal basis for the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict or the determination of the status of Artsakh. This is indicated by the fact that by the time this declaration was adopted, negotiations on the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement had been underway for several months already within the framework of the Zheleznovodsk process, through the mediation of the Russian Federation and Kazakhstan. After the signing of the relevant declaration, the conflict settlement process continued with the mediation of Russia, the CIS, and the CSCE/OSCE. As part of the negotiation process, international mediators developed the basic principles and elements of the settlement, according to which the status of Artsakh was to be determined through a legally binding expression of will of its population. Thereby, the right of the people of Artsakh to self-determination was recognised and a mechanism was proposed for its implementation. Thus, the parties involved in the conflict and the international mediators were not guided by the Alma-Ata Declaration when developing the basic principles of the settlement.
Moreover, the Alma-Ata Declaration, like any international document, must be guided by the objectives and principles of the UN Charter and other universal norms of international law. Therefore, the Alma-Ata Declaration contains the same principles and norms as the UN Charter, including the right to self-determination.
In this regard, we consider it necessary to emphasise that in case of massive and serious human rights violations and discriminatory policies, the right to secession based on the principle of self-determination of peoples prevails over the principle of territorial integrity of states. This formula, in particular, is described in the Declaration on Principles of International Law concerning Friendly Relations and Co-operation among States, and is also enshrined in the jurisprudence of various countries.