Սուրբ Աստվածածին առաջնորդանիստ եկեղեցում տեղի է ունեցել հոգեհանգստյան կարգ՝ ի հիշատակ Մեծ Հայրենականում և Արցախյան գոյամարտում նահատակվածների
Այսօր` մայիսի 9-ին, Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածածին առաջնորդանիստ եկեղեցում կատարվել է հոգեհանգստյան կարգ հիշատակ Մեծ Հայրենականում, Արցախյան ազատամարտում, Ապրիլյան և 44-օրյա պատերազմներում նահատակված հերոսների:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի  հաղորդմամբ՝ այնուհետև մեկնարկել է խաչերթ՝ դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր:
Մեզ հետ զրույցում  ՀԱՍԵ Քրիստոնեական դաստիարակչության կենտրոնի տնօրեն Տեր Վաչագան քահանա Գյուրջյանը կարևորել է անցյալի վերարժևորումը, պարտությունից դասեր քաղելն ու հաղթանակներից ուժ ստանալը:
«Խաչերթն ուխտագնացություն էր
նահատակների շիրիմներին,  որպեսզի ցույց տանք, որ նրանք ապրում են մեր սրտերում: Երբ դպրոցականները տանում էին Նրանց լուսանկարները, կարելի է ասել, որ խորհրդանշական կերպով հերոսներն էին քայլում և զգում էինք նրանց ներկայությունը։ Այսօրվա Եռատոնը մեզ գալիս է ցույց տալու, որ մենք ի վիճակի ենք նաև հաղթելու։ Շուշիի ազատագրման հաղթանակը և Պաշտպանության բանակի կազմավորումը ևս մեր հաղթանակն է: Մերն է նաև  այս պարտությունը, ուստի միասին պետք է կարողանանք գտնել այն ուժի աղբյուրը, որի հիմքի վրա պետք է կերտենք ապագա հաղթանակները, իսկ այդ աղբյուրը կայանում է այս տղաների հավատարիմ մնալու մեջ։ Նրանք իրենց արյամբ ևս մեկ անգամ սրբացրեցին Արցախը և մեզ համար պարտականություն դրեցին՝ երբեք չհրաժարվելու Արցախից։ Նահատակների արյունը գծում է ապրողների կյանքի ճանապարհը։ Եթե մենք Աստծո կամքով ծնվել ենք Արցախում և կրում ենք արցախցու բարձր կոչումը, ուրեմն  ամեն մեկս ունենք առաքելություն՝ մեր կյանքն ապրելու Արցախի համար»,-ասել  է քահանան:

В Кафедральном соборе Покрова Пресвятой Богородицы в Степанакерте состоялась заупокойная литургия в память о мучениках Великой Отечественной и Арцахских войн
Сегодня, 9 мая, в церкви Пресвятой Богородицы в Степанакерте состоялась заупокойная литургия в память о героях, павших в Великой Отечественной, Арцахской освободительной, Апрельской четырехдневной и 44-дневной войнах.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 мая, АРЦАХПРЕСС- По сообщению корреспондента "Арцахпресс", после этого начался крестный ход к Степанакертскому мемориальному комплексу.
В беседе с нами директор Центра христианского воспитания ААСЦ Отец Вачаган Гюрджян подчеркнул важность переоценки прошлого, извлечения уроков из поражений и обретения сил из побед.
«Крестный ход был паломничеством к могилам мучеников, чтобы показать, что они живут в наших сердцах. Когда школьники несли Их фотографии, можно символично сказать, что шли герои и мы чувствовали их присутствие. Сегодняшний троепраздник показывает нам, что мы тоже способны побеждать. Победа освобождения Шуши и формирования Армии обороны – это также наша победа. Это поражение тоже наше, поэтому вместе мы должны найти источник силы, на основе которого мы должны строить будущие победы, и этот источник кроется в верности этих парней. Они еще раз освятили Арцах своей кровью и обязали нас никогда не сдавать Арцах. Кровь мучеников отмечает путь жизни для живых. Если мы по воле Божией родились в Арцахе и носим высокое звание гражданина Арцаха, то у каждого из нас есть миссия прожить свою жизнь для Арцаха", - сказал священник.