Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել «Ո´չ Արցախի էթնիկ զտմանը» շարժման հանրահավաքը
Այսօր՝ մայիսի 9-ին, «Ո´չ Արցախի էթնիկ զտմանը» շարժման նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի է ունեցել  հանրահավաք:
Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել  «Ո´չ Արցախի էթնիկ զտմանը» շարժման հանրահավաքը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այն  մեկնարկել է Տերունական աղոթքով և լռության րոպեով՝ ի հիշատակ Մեծ Հայրենականում և Արցախյան պատերազմներում նահատակվածների:
Հանրահավաքում «Ոչ Արցախի էթնիկ զտմանը»  շարժման նախաձեռնող խմբի անդամները վերահաստատել են իրենց պահանջներն  ուղղված համանախագահ երկրների ղեկավարներին ու  ՀՀ վարչապետին:
«Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները  նրանց ուշադրությունն են հրավիրում Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի Նոյեմբերի 9-ին կնքված հայտարարության դրույթների կոպտագույն խախտումների վրա: Ադրբեջանն իր գործողություններով իրականացնում է էթնիկ զտման քաղաքականություն, ժողովրդին իր հայրենիքից զրկելու ցեղասպանական գործողություններ՝ շրջափակման մեջ պահելով 120000 բնակչությանը: Մենք պահանջում ենք կիրառել բոլոր միջազգային մեխանիզմները՝ ապահովելու 2020 թվականի Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների կատարումը»,-մասնավորապես ասված է հայտարարության մեջ:
Ազատամարտիկ Կարմեն Ավետիսյանը, շնորհավորելով  Եռատոնի առթիվ,  նշել է, որ Արցախյան առաջին պատերազմում իրենց  սերունդը կատարել է այն, ինչը շատերին  անհնարին էր թվում:
«Հաղթանակել ենք, որովհետև միասնական ենք եղել: Այսօր էլ միասնության ու բռունցքվելու կարիք կա»,- ընդգծել է ազատամարտիկը:
Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն իր խոսքում փաստել է որ չնայած ամիսներ շարունակվող շրջափակմանը արցախցին չի ընկճվում և լի է պայքարը շարունակելու վճռականությամբ:
«Ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը խախտեց կարմիր գծերը՝ դնելով ստուգման անցակետ: Այդ կարմիր գծերի խախտումը, որպես արժանապատիվ մարդ, ստիպում  է պայքարել, որովհետև ուրիշ տարբերակ չկա: Ոչ ոք չպիտի սահմանափակի մեր ազատ մուտքն ու ելքը դեպի Հայաստան: Մենք 149 օր շրջափակման մեջ ենք, չունենք գազ, լույս, գիտեք Սարսանգի ջրամբարի վիճակը, բայց չենք ընկճվում: Այո, ծանր է վիճակը, բայց գիտենք մի բան՝ ոչ մի «ռեինտեգրացիայի» մասին խոսք չի կարող լինել: Մենք պաշտպանում ենք մեր տունը, քաղաքներն ու գյուղերը,  գերեզմանները, մեր հողի վրա ապրելու իրավունքը: Մենք չենք ուզում ոչ մեկի վրա հարձակվել, ուզում ենք հանգիստ, երջանիկ ապրել մեր հայրենիքում: Պատրաստ ենք բանակցությունների, բայց դրանք  չեն կարող լինել ատրճանակը գլխին դրած, այլ երկկողմանի հարգանքի պարագայում միայն»,-ասել է Ռ. Վարդանյանը:
Հանրահավաքին ներկա էին նաև Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, երկրորդ և երրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

В Степанакерте прошел митинг движения «Нет этнической чистке Арцаха»
Сегодня, 9 мая, по инициативе движения «Нет этнической чистке Арцаха» на площади Возрождения Степанакерта прошел митинг.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент «Арцахпресс», митинг начался с молитвы «Отче наш» и минуты молчания в память о мучениках Великой Отечественной и Арцахских войн.
На митинге члены инициативной группы движения «Нет этнической чистке Арцаха» подтвердили свои требования к лидерам стран-сопредседателей и премьер-министру Армении.
«Граждане Республики Арцах обращают внимание на грубые нарушения положений заявления, подписанного Азербайджаном 9 ноября 2020 года. Своими действиями Азербайджан проводит политику этнической чистки, актов геноцида, лишения народа его родины, удержания в блокаде 120-тысячного населения. Требуем использования всех международных механизмов для обеспечения положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, а также выполнения решений Международного суда ООН", - говорится в заявлении.
Борец за свободу Кармен Аветисян, поздравляя с Троепраздником, отметил, что в первую Арцахскую войну их поколение совершило то, что многие считали невозможным.
«Мы победили, потому что были едины. И сегодня есть потребность в единстве и борьбе", - подчеркнул борец за свободу.
Бывший государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян в своем выступлении заявил, что, несмотря на многомесячную блокаду, народ Арцаха не подавлен и полон решимости продолжать борьбу.
«23 апреля Азербайджан нарушил красные линии, установив КПП. Нарушение этих красных линий, как порядочных людей, заставляет нас бороться, потому что другого выхода нет. Никто не должен ограничивать наш свободный въезд и выезд в Армению. Мы в блокаде 149 дней, у нас нет газа, электричества, вы знаете ситуацию с Сарсангским водохранилищем, но мы не отчаиваемся. Да, ситуация сложная, но мы знаем одно: о «реинтеграции» не может быть и речи. Мы защищаем свой дом, города и села, могилы, право жить на своей земле. Мы не хотим ни на кого нападать, мы хотим мирно и счастливо жить на своей Родине. Мы готовы к переговорам, но их нельзя достичь с под дулом пистолета, а только в случае взаимного уважения", - сказал Р. Варданян.
На митинге также присутствовали президент Республики Арцах Араик Арутюнян, второй и третий президенты Аркадий Гукасян и Бако Саакян, председатель Национального собрания Артур Товмасян и другие официальные лица.