Քաղաքական խորհրդակցությունների արդյունքում Նախագահն ընդունելու է համապատասխան որոշումներ. Լուսինե Ավանեսյան
ԱՀ Ազգային ժողովի  նախագահ Արթուր Թովմասյանի` ԱԺ նիստում արած հայտարարություն-առաջարկը տեղավորվում է Արցախի շուրջ և Արցախում ստեղծված իրավիճակի հաղթահարման այլ առաջարկների շարքում, որ նախագահ Հարությունյանը ստանում է անցկացվող քաղաքական խորհրդակցությունների ընթացքում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասել է ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանն՝ արձագանքելով այսօր՝ մայիսի 18-ին, ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի` ԱԺ լիագումար նիստում այն հայտարարությանը, որ Հանրապետության նախագահին առաջարկել է ստեղծել պաշտպանության պետական կոմիտե և դրա կազմում ընդգրկել Ռուբեն Վարդանյանին և Սամվել Բաբայանին: Թովմասյանի խոսքով, եթե այդ մոդելը չաշխատի, նախագահը պետք է կա՛մ հրաժարականի դիմում ներկայացնի, կա՛մ դնի իր վստահության հանրաքվեն:
«Նշեմ, որ մայիսի 15-ից Նախագահը հանդիպում - քննարկումներ է սկսել հասարակական-քաղաքական շրջանակների հետ: Արայիկ Հարությունյանը պատրաստ է լսել Արցախի Հանրապետության ճակատագրով մտահոգ բոլոր ուժերին և անհատներին, քննարկել բոլոր առաջարկներն ու ծրագրերը և հուսով է, որ փոխհարգանքի մթնոլորտում համագործակցության նոր հնարավորություններ կստեղծվեն, որոնք կծառայեն Արցախի Հանրապետության ժողովրդի շահերին»,- նշել է Լուսինե Ավանեսյանը և ավելացրել, որ քաղաքական խորհրդակցությունների արդյունքում Նախագահն ընդունելու է համապատասխան որոշումներ, որոնց վերաբերյալ պատշաճ կերպով կիրազեկվի հասարակությունը:

As a result of political consultations, the President will take appropriate decisions. Lusine Avanesyan
The statement-proposal made by Chairman of the National Assembly of the Republic of Artsakh Arthur Tovmasyan at the sitting of the National Assembly is among other proposals for overcoming the situation in and around Artsakh, which President Harutyunyan receives during political consultations.
STEPANAKERT,  MAY 18, ARTSAKHPRESS: In an interview with "Artsakhpress'', Lusine Avanesyan, the spokesperson of Artsakh Republic President, said, responding to the statement of NA Speaker Artur Tovmasyan at the plenary session of the National Assembly  held on May 18. Arthur Tovmasyan proposed the President of the Republic to create a State Defense Committee and include in its membership Ruben Vardanyan and Samvel Babayan. According to Tovmasyan, if that model doesn't work, the president should either submit a resignation letter or submit a vote of confidence.
"I should note that since May 15, the President has started meetings and discussions with social and political circles. Arayik Harutyunyan is ready to listen to all forces and individuals concerned about the fate of the Artsakh Republic, to discuss all proposals and plans and. The Head of the State hopes that new opportunities for cooperation will be created in the atmosphere of mutual respect, which will serve the interests of the people of the Artsakh Republic," Lusine Avanesyan noted and added that as a result of political consultations, the President will take appropriate decisions, which will be duly informed to the public.