Անընդունելի ու հակաօրինական են առաջին հերթին հենց ՀՀ-ի կողմից Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելուն ուղղված գործողություններն ու հայտարարությունները. Արտակ Բեգլարյան
Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը որոշ նկատառումներ է ներկայացրել Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման միտումների և Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Շարլ Միշելի վերջին հայտարարության՝ Արցախին առնչվող հատվածների վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Պետնախարարի խորհրդականի Ֆեյսբուքի էջում կատարած գրառման մեջ ասված է.
«1. Արցախը Ադրբեջանի կազմում ճանաչող ցանկացած փաստաթուղթ ու հայտարարություն խիստ անընդունելի է, ինչի մասին քանիցս տարբեր ձևակերպումներով հայտարարել են Արցախի Հանրապետության իշխանությունները՝ Նախագահի, Ազգային ժողովի, Անվտանգության խորհրդի ու արտաքին գործերի նախարարության մակարդակներով: Անընդունելի է, քանի որ՝
1.1. Արցախի ժողովուրդը միջազգային իրավունքի հիմնարար փաստաթղթերի հիման վրա (ՄԱԿ-ի կանոնադրություն, իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի միջազգային դաշնագրեր, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտ և այլն) 1991թ.-ին իրացրել է իր ինքնորոշման անօտարելի իրավունքը (որն, ի դեպ, jus cogens (պարտադիր) նորմ է համարվում միջազգային իրավունքում), իսկ հետագա տարիներին՝ պաշտպանել այն և ապացուցել ինքնիշխանության սեփական կամքն ու կարողությունը:
1.2. Թեև Արցախի Հանրապետությունը լրիվությամբ չի ճանաչվել միջազգային հանրության կողմից, սակայն նրա անկախության փաստն ընդունվել է որպես իրողություն, իսկ կարգավիճակը միջազգայնորեն ճանաչվել է որպես վիճելի ու հակամարտային տարածքի կարգավիճակ:
1.3. Արցախի կարգավիճակի ու ապագայի վերաբերյալ ցանկացած որոշման գլխավոր սուբյեկտը հենց Արցախի ժողովուրդն է, մնացած մեծ ու փոքր դերակատարները ունեն իրավունք միայն իրենց դիրքորոշումները հնչեցնելու, բայց ոչ՝ Արցախի ժողովրդի փոխարեն որոշելու կամ Արցախը առևտրի օբյեկտ դարձնելու:
1.4. Ուստի, այս անցած ճանապարհը և Արցախի բնիկ ու տիտղոսակիր ժողովրդի իրավունքներն ու գոյաբանական լրջագույն վտանգները անտեսելը պարզապես միջազգային հանցագործություն է:
2. Ադրբեջանական հերթական ծուղակներից ու կեղծ փաստարկներից մեկը խորհրդային սահմանների ինքնաշխատ շարունակականության թեզն է, որի հիման վրա են ծավալվել Հայաստանի ու Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վերջին շրջանի գործընթացները: Ինչո՞ւ է այդ փաստարկն անհիմն ու կեղծ, որովհետև՝
2.1. ԽՍՀՄ վարչատարածքային բաժանումը չէր կարող uti possidetis juris (նախկին ներքին սահմանների շարունակականության)  միջազգային իրավական սկզբունքի տրամաբանությամբ դառնար պետական սահման, որովհետև այդ սկզբունքը ինքնաշխատ կերպով գործող սկզբունք չէ և մեծ վերապահումներով կիրառվել է միայն Հարավային Ամերիկայի ու Աֆրիկայի որոշ ապագաղութացվող պետությունների միջև հստակ փոխհամաձայնության առկայությամբ: Այդ սկզբունքի բացառման լավ օրինակներից մեկը Կոսովոն է, քանի որ Հարավսլավիայի փլուզման դեպքում էլ նախկին անդամ երկրների սահմանների հստակեցման հարցում առաջնային սկզբունքը «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքն էր՝ անքակտելիորեն հիմնված ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի վրա:
2.2. Նույնիսկ Ադրբեջանն է բարձրագույն մակարդակով մերժել խորհրդային սահմանների շարունակականությունը, երբ այդ երկրի Գերագույն խորհրդի կողմից 1991թ. ընդունված «Ադրբեջանի պետական անկախության վերականգնման մասին» հռչակագրով և «Ադրբեջանի պետական անկախության վերականգնման մասին» սահմանադրական ակտով Ադրբեջանը հրաժարվել է Խորհրդային Ադրբեջանի իրավահաջորդությունից և իրեն հռչակել 1918-1920 թթ. գոյություն ունեցած Ադրբեջանի Ժողովրդավարական Հանրապետության իրավահաջորդը: Այս փաստը կարևոր է ընդգծել ոչ միայն այն պատճառով, որ Ադրբեջանն ի սկզբանե մերժել է uti possidetis juris սկզբունքի կիրառումը, այլև՝ նախախորհրդային շրջանում Լեռնային Ղարաբաղը միջազգայնորեն՝ Ազգերի Լիգայի կողմից համարվել է որպես վիճելի տարածք, ընդ որում՝ նախկին ԼՂԻՄ-ի հետ համեմատած շատ ավելի ընդարձակ տարածքներով և Հայաստանի հետ ընդհանուր սահմանով:
2.3. Անգամ եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխադարձաբար պայմանավորվում են սահմանազատման և սահմանագծման նպատակով հիմք ընդունել ԽՍՀՄ ներքին վարչական սահմանները, ապա կարևոր է ընդգծել, որ դա դեռևս չի նշանակում Արցախի ժողովրդի արտաքին ինքնորոշման իրավունքի բացառում առնվազն նախկին ԼՂԻՄ տարածքում, քանի որ այդ տարածքը խորհրդային վերջին տասնամյակներին անկլավ էր և որևէ առնչություն չի ունեցել նախկին երկու խորհրդային հանրապետությունների սահմանների հետ: Ուստի, ծայրահեղ դեպքում Հայաստանի Հանրապետության համար սա նույնպես հնարավորություն է ինչ-որ ձևով համատեղելու խորհրդային սահմանների շարունակականությունը Արցախի արտաքին ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման ու պաշտպանության հետ: Սակայն դրա համար անհրաժեշտ պայմանն այն է, որ Հայաստանը որևէ կերպ չփորձի էլ Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի կազմում և չփակի Արցախի ինքնորոշման պայքարին սատարելու հնարավորությունն ու պարտավորությունը:
3. Անընդունելի ու հակաօրինական են առաջին հերթին հենց Հայաստանի Հանրապետության կողմից Արցախն ադրբեջանի կազմում ճանաչելուն ուղղված գործողություններն ու հայտարարությունները՝ պայմանավորված ոչ միայն հանրահայտ միջազգային իրավական հիմքերով, այլև՝ ՀՀ ներպետական օրենսդրությամբ: Մասնավորապես՝
3.1. Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագիրը հստակորեն ճանաչում է Արցախը որպես ՀՀ մաս՝ «հիմնվելով 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի «Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհրդի համատեղ որոշման վրա»: Թեև հետագայում ընտրվեց Արցախի անկախության ճանապարհը՝ շեղվելով ՀՀ Անկախության հռչակագրի տվյալ դրույթից, սակայն նույնիսկ այդ շեղման պայմաններում միանշանակորեն բացառվում է Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու Հայաստանի իրավական հնարավորությունը: Ուստի, լինելով ՀՀ Սահմանադրության հիմնաքարը՝ Անկախության հռչակագիրը ամուր իրավական հիմք է հակասահմանադրական և ի սկզբանե առոչինչ ճանաչելու ՀՀ կողմից ստորագրված ցանկացած միջազգային պայմանագիր, որը կարող է Արցախը ճանաչել որպես Ադրբեջանի մաս:
3.2. Վկայակոչվող 1991թ. դեկտեմբերի 21-ի Ալմաթիի հռչակագիրը, նախ, հղում է անում նաև ինքնորոշման իրավունքի վրա, և, երկրորդ, պարզապես հռչակագիր է, որը բխել է ԱՊՀ ստեղծման Մայր փաստաթղթից՝ 1991թ. դեկտեմբերի 8-ի Համաձայնագրից: Ահա այս համաձայնագիրն է վավերացրել ՀՀ Գերագույն խորհուրդը 1992թ. փետրվարի 18-ին՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանն առնչվող հստակ վերապահումներով, որոնցով՝
• 5-րդ հոդվածը լրացվել է «ազգերի ազատ ինքնորոշման իրավունքը» բառակապակցությամբ՝ վավերացնելով հետևյալ տարբերակով. «Կողմերը ճանաչում և հարգում են ազգերի ազատ ինքնորոշման իրավունքը, միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը»։
• 10-րդ կետում նշված է. «Համաձայնագրի 13 հոդվածի երկրորդ պարբերությունը «բաց է ԽՍՀ Միության անդամ բոլոր պետությունների առջև» բառերից հետո լրացնել «այդ թվում ԽՍՀՄ-ի նախկին ինքնավար կազմավորումների համար, որոնք ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի «ԽՍՀՄ-ի գոյության դադարեցման մասին» հռչակագրի ընդունումից առաջ անցկացրել են անկախություն հռչակելու վերաբերյալ համաժողովրդական հանրաքվե, և դրա հիման վրա ինքնավար կազմավորման իշխանության բարձրագույն գործադիր մարմինը դիմել է Անկախ Պետությունների Համագործակցություն` նրա կազմի մեջ ընդունվելու խնդրանքով» բառերով»:
3.3. 1992թ․ հուլիսի 8-ին ՀՀ Գերագուն Խորհուրդն ընդունել է որոշում, որի 2-րդ կետով ամրագրվում է. «Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի համարել միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»։
3.4. Այսինքն, Հայաստանի Հանրապետությունն իր հիմնադիր փաստաթղթով՝ Անկախության հռչակագրով հստակորեն ու անշրջելիորեն բացառել է Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու որևէ հնարավորություն, իսկ Գերագույն խորհրդի՝ օրենքի ուժ ունեցող որոշումներով ամրագրել է ազգերի ազատ ինքնորոշման իրավունքը և ստեղծել իրավական հիմք ԱՊՀ-ին Արցախի անդամակցության հնարավորության համար, ինչպես նաև ուղիղ կերպով անընդունելի է համարել Ադրբեջանի կազմում Արցախի կարգավիճակի նշմամբ ցանկացած փաստաթուղթ: Ուրեմն, Հայաստանը կարող է ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, սակայն ոչ երբեք Արցախի ներառմամբ կամ 86,600 կմ2 տարածքով: Այդ առումով խիստ անընդունելի ու մտահոգիչ է Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա հայտարարությունը՝ Արցախով հանդերձ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու պատրաստակամության վերաբերյալ:
4. Ինչ վերաբերում է ոչ իրավական հիմնավորումներին, ապա հաշվի առնելով Արցախի բացառիկ նշանակությունը Հայոց պետականության ու Հայ ազգի անվտանգության, միջազգային հարաբերությունների, ինքնության և այլ ոլորտներում՝ շատերի համար նույնիսկ ավելորդ է բացատրել, թե ինչու է անթույլատրելի ու անընդունելի Հայաստանի կողմից Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչող ցանկացած փաստաթուղթ ու հայտարարություն: Այս ուղղության մանրամասներին կանդրադառնամ այլ հրապարակումներով:
Հ.Գ. Իսկ Արցախի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության մասին Միշելի երկչոտ ու անհիմն հորդորներին ու արտահայտություններին անդրադառնալու դեպքում, նրա կողմից Ադրբեջանական թեզերի կիրառման պատճառով, ստիպված եմ նրան կոչել «նախկին Հարավային Նիդերլանդների բնակչության նախկին ընտրված ներկայացուցիչ»: Իսկ ահա Հայաստանի Հանրապետության համար Արցախի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության հարցերը չեն կարող շրջանցել ինքնորոշման իրավունքը, որն այս պարագայում առանցքն է մնացած իրավունքների և նույնիսկ Արցախի ու Հայաստանի անվտանգության ճարտարապետության»:

It is unacceptable for the Republic of Armenia to consider any international or domestic document by which the Republic of Nagorno-Karabakh might be mentioned as part of Azerbaijan. Artak Beglaryan
Artak Beglaryan, Adviser to the State Minister of the Republic of Artsakh, has presented some points regarding Armenia's tendency to recognize the territorial integrity of Azerbaijan and the recent statement of the President of the European Council, Charles Michel, relating to Artsakh.
STEPANAKERT,  MAY 22, ARTSAKHPRESS: The post made by Advisor to the State Minister of the Artsakh Republic reads:
1. Any document and statement recognizing Artsakh as a part of Azerbaijan is highly unacceptable, as the authorities of the Republic of Artsakh, at the levels of the President, the National Assembly, the Security Council and the Ministry of Foreign Affairs, have stated in many different wordings. It is unacceptable, because:
1.1. The people of Artsakh exercised their inalienable right to self-determination with jus cogens (binding) norm in 1991 based on the fundamental documents of international law (UN Charter, UN International Covenants on Rights, Helsinki Final Act, etc.). In later years, the Artsakh people have defended their rights and proved their own will and ability of sovereignty.
1.2. Although the Republic of Artsakh has not been fully recognized by the international community, however, its independence has been accepted as a reality, and its status has been internationally recognized as a disputed and contested territory.
1.3. The main subject of any decision regarding the status and future of Artsakh is the people of Artsakh, the other big and small actors have the right only to express their positions, but not to decide on behalf of the people of Artsakh or to make Artsakh an object of trade.
1.4. Therefore, ignoring this past path and the rights and serious existential dangers of the indigenous and title-holder people of Artsakh is simply an international crime.
2. One of Azerbaijan's regular pitfalls and false arguments is the thesis of by default continuity of the Soviet borders, on the basis of which the processes of mutual recognition of the territorial integrity of Armenia and Azerbaijan is taking place. It is baseless and false for several reasons, in particular:
2.1. The administrative territorial division of the USSR could not become a state border according to the logic of the international legal principle of uti possidetis juris (continuity of former internal borders), because that principle is not a universal principle and was applied with great reservations only with clear mutual agreement between some decolonizing states of South America and Africa. Kosovo is one of the good examples of the exclusion of that principle, because even in the case of the collapse of Yugoslavia, the primary principle in defining the borders of the former member states was the principle of "remedial secession", inextricably based on the right of peoples to self-determination.
2.2. Even Azerbaijan at the highest level rejected the continuity of the Soviet borders, when the Supreme Council of that country in 1991 adopted declaration "On restoration of state independence of Azerbaijan" and the constitutional act "On restoration of state independence of Azerbaijan". With those documents, Azerbaijan renounced the succession of Soviet Azerbaijan and declared itself the successor of the Azerbaijan Democratic Republic of 1918-1920. This fact is important to emphasize not only because Azerbaijan initially rejected the application of the principle of uti possidetis juris, but also, in the pre-Soviet period, Nagorno Karabakh was internationally considered by the League of Nations as a disputed territory and had much larger territory than the former #NagornoKarabakh Autonomous Oblast (region), as well as had a common border with Armenia.
2.3. Even if Armenia and Azerbaijan mutually agree to use the internal administrative borders of the USSR for the purpose of delimitation and demarcation, it is worth to underline that this still does not mean the exclusion of the right to external self-determination of the people of Artsakh, at least in the former Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast. It was an enclave in the last decades of the Soviet Union and had no direct association with the borders of the two former Soviet republics. Therefore, in extreme cases, this is also an opportunity for the Republic of Armenia to somehow combine the continuity of the Soviet borders with the recognition and protection of Artsakh's right to external self-determination. However, the necessary condition for this solution is that Armenia should not in any way try to recognize Artsakh as part of Azerbaijan and should not close the opportunity and obligation to support Artsakh's struggle for self-determination.
3. The actions and statements by the Republic of Armenia aimed at recognizing Artsakh as part of Azerbaijan are unacceptable and illegal, based on both the well-known international legal documents and the domestic legislation of the Republic of Armenia. In particular:
3.1. The Declaration of Independence of the Republic of Armenia clearly recognizes Artsakh as a part of the Republic of Armenia, "based on the joint decision of the Supreme Council of the Armenian SSR and the National Council of Nagorno Karabakh dated December 1, 1989, "On the reunification of the Armenian SSR and Nagorno Karabakh". Although later the path of Artsakh independence was chosen, deviating from the given provision of the Armenian Declaration of Independence, but even under that condition, the legal possibility of Armenia to recognize Artsakh as part of Azerbaijan is unequivocally excluded. Therefore, being the cornerstone of the Armenia’s Constitution, the Declaration of Independence is a solid legal basis for recognizing any international treaty signed by Armenia as unconstitutional and void from the start, which may recognize Artsakh as part of Azerbaijan.
3.2. The Almaty Declaration of December 21, 1991, which references also the right to self-determination, is a derived declaration from the December 8 Agreement that led to the creation of the Commonwealth of Independent States (CIS).This agreement was ratified by the Armenia’s Supreme Council on February 18, 1992, with clear reservations regarding the Nagorno-Karabakh Republic, which:
• Article 5 was supplemented with the phrase "the right of free self-determination of nations", ratifying in the following version: "The parties recognize and respect the right of nations to free self-determination, each other's territorial integrity and the inviolability of borders."
• Point 10 states: “After the words "open to all the member states of the USSR" in the second paragraph of Article 13 of the Agreement, add "including for the former autonomous entities of the USSR, which before the adoption of the declaration of the Supreme Council of the USSR "on the termination of the existence of the USSR" had a popular referendum on declaring independence, and based on it, the highest executive body of the autonomous entity applied to the Commonwealth of Independent States with a request to join the organization.”
3.3. On July 8, 1992, the Supreme Council of Armenia adopted a decision, the 2nd point of which stipulates: "It is unacceptable for the Republic of Armenia to consider any international or domestic document by which the Republic of Nagorno-Karabakh might be mentioned as part of Azerbaijan."
3.4. In other words, the Republic of Armenia with its founding document, the Declaration of Independence, clearly and irrevocably excluded any possibility of recognizing Artsakh as part of Azerbaijan, and with the decisions of the Supreme Council, which have the force of law, established the right of free self-determination of nations and created a legal basis for the possibility of Artsakh's membership in the CIS, as well as directly considered unacceptable any document indicating the status of Artsakh as a part of Azerbaijan. So, Armenia can recognize the territorial integrity of Azerbaijan, but never with the inclusion of Artsakh or the territory of 86,600 km2. In that sense, Nikol Pashinyan's statement today regarding the readiness to recognize the territorial integrity of Azerbaijan along with Artsakh is highly unacceptable and worrying.
4. As for the non-legal justifications, taking into account the exceptional importance of Artsakh in the security, international relations, identity and other fields of the Armenian statehood and the Armenian nation, it is even unnecessary for many to explain why any document and statement by Armenia recognizing Artsakh as a part of Azerbaijan is impermissible and unacceptable. I will cover the details of this direction in other publications. P.S. And when referring to Michel's timid and groundless urgings and expressions about the rights and security of the people of Artsakh, due to his use of Azerbaijani theses, I have to call him "the former elected representative of the population of the former Southern Netherlands".
And for the Republic of Armenia, the issues of rights and security of the people of Artsakh cannot bypass the right to self-determination, which in this case is the core of the rest of the rights and even security architecture of Artsakh and Armenia.