Այլեւս հապաղելու ժամանակ չունենք, յուրաքանչյուր վայրկյանը թանկ է մեր ապագան փրկելու համար. Արթուր Թովմասյան
Ի՞նչ իրավունքների, անվտանգության եւ երաշխիքների մասին կարող է խոսքը լինել, երբ Ադրբեջանն ապօրինաբար 162 օր Արցախը պահում է լիրակատար շրջափակման մեջ՝ շարունակելով 1980-ականներից Արցախի ժողովրդի էթնիկ զտման քաղաքականությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 22-ին, Արցախի Ազգային ժողովում գումարված արտահերթ նիստի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
«Հայաստանի վարչապետը, անտեսելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակագիրը , հրապարակավ հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ճանաչել Ադրբեանի 86 600 կմ տարածքային ամբողջականությունը, որը ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ներառում է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղը, սակայն Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության հարցը պետք է քննարկվի Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությամբ: Ի՞նչ իրավունքների, անվտանգության եւ երաշխիքների մասին կարող է խոսքը լինել, երբ Ադրբեջանն ապօրինաբար 162 օր Արցախը պահում է լիրակատար շրջափակման մեջ՝ շարունակելով 1980-ականներից Արցախի ժողովրդի էթնիկ զտման քաղաքականությունը»,- ասաց նա:
Թովմասյանը կոչ արեց աշխրահասփյուռ հայությանը, Հայաստանի եւ Արցախի ճակատագրով մտահոգ հասարակությանը սատար կանգնել Արցախի՝ իր հայրենիքում խաղաղ եւ անկախ ապրելու եւ արարելու կամքին:
«Հարգելի պատգամավորներ, մենք այլեւս հապաղելու ժամանակ չունենք, յուրաքանչյուր վայրկյանը թանկ է մեր ապագան փրկելու համար, այս ծանր ժամանակներում հայրենիքին ծառայելը պարտք է, հայրենիքը՝ պաշտպանելը մասնագիտություն: Աստված զորավիգ Հայաստանի եւ Արցախի Հանրապետություններին»,- եզրափակեց նա:

У нас больше нет времени медлить, дорога каждая секунда для спасения нашего будущего: Артур Товмасян
О каких правах, безопасности и гарантиях может идти речь, когда Азербайджан 162 дня незаконно держит Арцах в условиях полной блокады, продолжая с 1980-х годов политику этнической чистки народа Арцаха?
СТЕПАНАКЕРТ, 22 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил сегодня, 22 мая, председатель НС Артур Товмасян в ходе внеочередной сессии, созванной в Национальном Собрании Республики Арцах.
"Премьер-министр Армении, проигнорировав декларацию Нагорно-Карабахской Республики, публично заявил, что Армения готова признать территориальную целостность  Азербайджана в 86 600 квадратных километров, куда, по словам Никола Пашиняна, входит и Нагорный Карабах, но вопрос безопасности населения Нагорного Карабаха должен обсуждаться в диалоге Баку-Степанакерт. О каких правах, безопасности и гарантиях может идти речь, когда Азербайджан 162 дня незаконно держит Арцах в условиях полной блокады, продолжая с 1980-х годов политику этнической чистки народа Арцаха", - сказал он.
Товмасян призвал армян всего мира, общественность, обеспокоенную судьбой Армении и Арцаха, поддержать волю народа Арцаха жить и творить мирно и независимо на своей родине.
"Уважаемые депутаты, у нас больше нет времени медлить, дорога каждая секунда для спасения нашего будущего, служить Родине в это непростое время - долг, защищать Родину - профессия. Да защитит Господь Республики Армения и Арцах", - заключил он.