Արցախը երբեք չի հրաժարվելու իր պայքարի անշեղ ուղուց. ԱԺ արտահերթ նիստում հայտարարություն է ընդունվել
Քիչ առաջ ավարտվեց Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ գումարված արտահերթ նիստը՝ հրատապ հարցերի օրակարգով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արցախպրես»-ի  հաղորդմամբ՝  քննարկման հիմնական թեման այսօր՝ մայիսի 22-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունն է եղել այն մասին, որտեղ նա նշել է, որ ՀՀ-ն պատրաստ է ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն այն տեսքով, որտեղ ներառված է նաև Լեռնային Ղարաբաղը:
Նիստին դատապարտող ելույթներով հանդես են եկել ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, Խորհրդարանում ընդգրկված խմբակցությունների ղեկավարները, պատգամավորներ: Իսկ վերջում պատգամավորները միաձայն ընդունել են ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանի հնչեցրած հայտարարությունը, որում ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա  մամլո ասուլիսում կատարված հայտարարությունը, որում նա վերահաստատել է իր  պատրաստակամությունը՝  Արցախը ներառելու  Ադրբեջանի կազմում, խիստ վրդովմունք ու զայրույթ է առաջ բերել Արցախի Հանրապետությունում։  Նիկոլ Փաշինյանը,  փաստորեն, իր այդ  հանձնառությամբ կոպտորեն խախտում է Հայաստանի Հանրապետության  Անկախության հռչակագրի  և Սահմանադրության ամրագրումներն Արցախի մասին, առանձնապես,  Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի 1992 թվականի հուլիսի 8-ի որոշման հրամայական հիմնադրույթն առ այն, որ  «Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի համարել միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»։
Եվս մեկ անգամ վերահաստատում ենք, որ Արցախի կարգավիճակն արդեն իսկ որոշվել է 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ի համաժողովրդական կամարտահայտությամբ և որևէ իշխանություն իրավասու չէ այն բեկանելու։
Մեզ համար անընդունելի և առ ոչինչ են Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, մեր ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը և դրա իրացման փաստն անտեսող  Նիկոլ Փաշինյանի ցանկացած հայտարարություն և դրա  հիման վրա կազմված որևէ փաստաթուղթ։ Արցախը երբեք չի հրաժարվելու իր պայքարի անշեղ ուղուց։
Խորապես անհանգստացած առկա վտանգավոր  իրողությամբ՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը կոչ է անում համայն հայությանը թույլ չտալ ՀՀ օրվա իշխանությունների կողմից հայոց հայրենիքի մի մասը՝ Արցախի Հանրապետությունը և ՀՀ ինքնիշխան տարածքները,  անկլավների անվան տակ  Ադրբեջանին զիջելուն ուղղված  աղետալի քայլերը, ինչն անխուսափելիորեն հանգեցնելու է հայկական պետականության կորստին։
Միաժամանակ դիմում ենք ՀՀ և ԱՀ նախկին ու գործող նախագահներին՝ կոչ անելով դատապարտել Նիկոլ Փաշինյանի 2023 թ. մայիսի 22-ի արած հայտարարությունները։ Այլապես, ձեր լռությունը կդիտարկենք որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հետ համաձայնության նշան»:

Арцах никогда не откажется от неуклонного пути своей борьбы: На внеочередном заседании НС принято заявление
Недавно завершилась внеочередная сессия, созванная по инициативе депутатов Национального Собрания Республики Арцах в повестку которой были включены неотложные вопросы.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает "Арцахпресс", главной темой обсуждения на внеочередной сессии НС стало заявление премьер-министра РА Никола Пашиняна в ходе пресс-конференции, состоявшейся сегодня, 22 мая, где он заявил, что РА готова признать территориальную целостность Азербайджана в том виде, в котором будет включен и Нагорный Карабах.
Во время заседания председатель НС Артур Товмасян, лидеры парламентских фракций, депутаты выступили с осуждающими речами. И в конце депутаты единогласно приняли заявление председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям Ваграма Балаяна, в котором говорится:
«Заявление премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна на сегодняшней пресс-конференции, в котором он подтвердил свою готовность включить Арцах в состав Азербайджана, вызвало ярость и негодование в Республике Арцах. Фактически, этим обязательством Никол Пашинян грубо нарушает закрепления Декларации о независимости и Конституции Республики Армения касательно Арцаха, в частности, императивное положение постановления Верховного Совета Республики Армения от 8-го июля 1992 года о том, что «любой международный или внутригосударственный документ, в котором Нагорно-Карабахская Республика будет указана в составе Азербайджана, считается неприемлемым для Республики Армения».
Вновь подтверждаем, что статус Арцаха уже определен всенародным волеизлиянием 10-го декабря 1991 года и ни одна власть не вправе его изменить.
Любое заявление Никола Пашиняна, игнорирующее суверенитет Республики Арцах, право нашего народа на самоопределение и факт его реализации, а также любой документ, составленный на его основе, неприемлемы и ничтожны для нас. Арцах никогда не откажется от неуклонного пути своей борьбы.
Глубоко обеспокоенные нависшей реальной опасностью депутаты Национального собрания Республики Арцах призывают все армянство не допустить катастрофических шагов властей Республики Армения по уступке Азербайджану части армянской Родины - Республики Арцах и суверенных территорий Республики Армения под видом анклавов, что неизбежно приведет к потере армянской государственности.
В то же время обращаемся к бывшим и действующим президентам Республики Армения и Республики Арцах с призывом осудить заявления, сделанные Николом Пашиняном 22-го мая 2023 года. В противном случае мы будем рассматривать ваше молчание как знак согласия с премьер-министром Республики Армения».