ԼՂ-ի նկատմամբ իր հավակնությունների համար օրինական որևէ փաստարկի բացակայությունն Ադրբեջանը փորձել է և փորձում է փոխհատուցել ագրեսիայով. Մասիս Մայիլյան
Արցախի Հանրապետության նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, նախկին արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանն «Արցախպրես»-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում անդրադարձել է Արցախյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի մեթոդաբանության խնդիրներին, Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի ահաբեկչական գործողություններին, այդ դրսևորումները միջազգային հանրության կողմից չեզոքացնելու քայլերին և օրակարգային այլ հարցերի՝ կապված Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման առկա խնդիրների հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հարցազրույցը ներկայացնում ենք ստորև.
-Պարոն Մայիլյան, տարբեր տարիների Դուք խոսել եք բանակցային գործընթացի մեթոդաբանությունը փոխելու անհրաժեշտության մասին ու պնդել, որ գործող մեթոդաբանությունը վաղ թե ուշ հանգեցնելու է հակամարտության ուժային լուծման փորձերի։ Ի՞նչ նկատի ունեիք, և ի՞նչը պետք է փոխվեր, ըստ Ձեզ։
-Նկատի ունեի այն, որ կարգավորման հիմքում պետք է դրվեին ոչ թե հակամարտության հետևանքները, մասնավորապես՝ տարածքների հարցը, այլ հակամարտության սկզբնապատճառը՝ Արցախի կարգավիճակը։ Չգիտես ինչու շատերը մոռանում են, որ երբ սկսվեց արցախյան շարժումը, ինչն էլ վերաճեց ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության, քանի որ Ադրբեջանն ի սկզբանե ցանկանում էր արյան մեջ խեղդել արցախցիների կամարտահայտությունը, այն ժամանակ տարածքների հարց չկար, ինչպես և չկար փախստականների ու ներքին տեղահանվածների խնդիր։ Դրանք ծագեցին հետո՝ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի արդյունքում։ Այնպես որ, ասածիս իմաստը հիմնախնդրի պատճառահետևանքային կապերի ճիշտ ձևակերպումն էր։
Իսկ ուժային լուծման մեղավորի հարցը նույնպես սկզբունքային է։ Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանը միջազգային ճանաչում է ստացել այն պայմանով, որ ընդունում է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ վեճը և պարտավորվում խաղաղ ճանապարհով լուծելու այդ վեճը։ Սակայն ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ-ին անդամակցելուց անմիջապես հետո Ադրբեջանը խախտել է այդ պարտավորությունները և պատերազմ է սանձազերծել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։ Պատերազմում կրած պարտությունը հանգեցրել է նոր ստատուս քվոյի և կողմերի միջև միջազգայնորեն ճանաչված շփման գծի ստեղծմանը։
Ցավոք, Ադրբեջանի ագրեսիան այդպես էլ պատշաճ միջազգային դատապարտման չի արժանացել։ Այդուհանդերձ, Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները բանակցային ողջ գործընթացի ընթացքում պատրաստակամություն են հայտնել փոփոխելու զորքերի շփման գիծը։Նման պատրաստակամությունն ուղեկցվում էր մինչև Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոշման միջոցով հակամարտության ամբողջական կարգավորումը ռազմական գործողությունների չվերսկսման անխախտ երաշխիքներ ստեղծելու պայմանով։
Ադրբեջանն իր բոլոր ագրեսիվ գործողությունները քողարկում է այն թեզով, որ իբր գործում է իր միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքում. սեփական ապօրինի ու անմարդկային գործողությունների համար Ադրբեջանն այլ արդարացումներ չունի։ Հետևաբար, հարկ է դիմել բոլոր այն երկրներին, որոնք ճանաչել են Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը, ու կոչ անել գիտակցելու, որ Ադրբեջանն իր անմարդկային քաղաքականությունն արդարացնում է՝ նրանց կողմից իր անկախության ճանաչման փաստով։ Այսինքն՝ ԽՍՀՄ փլուզման ժամանակ ընդունված միջազգային հապճեպ որոշումները խրախուսել են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ անպատիժ ապօրինությունների շարունակությանը։ Ոչ ոք չպետք է մոռանա, որ այդ ճանաչումը ստանալով՝ Ադրբեջանն ամբողջ աշխարհի առաջ իր վրա  պատասխանատվություն է վերցրել և պարտավորություն է ստանձնել խաղաղ ճանապարհով լուծել վիճելի հարցերը։ Բայց բոլորն էլ ականատես են, թե ինչ արժեն Ադրբեջանի այդ խոստումները, թեև չեն շտապում նրան պատասխանատվության ենթարկել։
-Ֆեյսբուքյան գրառումներում Դուք որպես ահաբեկչություն եք բնորոշում Արցախի շրջափակումը։ Արդյո՞ք Ադրբեջանի գործողությունները համապատասխանում են ահաբեկչության դասական ձևակերպումներին։
-Ադրբեջանի իշխանությունների գործողությունները՝ Արցախի 120 հազար  բնակիչների պատանդառումը և նրանց ազատման համար պաշտոնական Բաքվի ներկայացրած քաղաքական ու շահադիտական բնույթի պահանջներն, այո, հանդիսանում են պատերազմի և միջազգային ահաբեկչության դրսևորման ձև՝ ըստ միջազգային իրավունքի։ Դա նշանակում է, որ միջազգային արձագանքն էլ պետք է լինի համարժեք՝ ագրեսիային և միջազգային ահաբեկչությանը դիմակայելու և պատժելու տրամաբանությամբ:
՞նչ պետք է, ըստ Ձեզ, միջազգային հանրությունն անի ահաբեկչության այս նոր դրսևորումը չեզոքացնելու համար։
-Ահաբեկչական սպառնալիքի չեզոքացման նպատակով միջազգային իրավունքն ու միջազգային փորձը նախատեսում են պետությունների ուժային կառույցների համատեղ գործողություններ՝ուղղված միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարին։ Քանի որ Արցախի Հանրապետության ապօրինի շրջափակումը շարունակվում է տևական ժամանակ, և Արցախի ժողովուրդն առերեսվում է էթնիկ զտման իրական սպառնալիքի հետ, պետությունների ընկերակցությունը պետք է դիտարկի հնարավոր բոլոր տարբերակները, այդ թվում միջազգային հակաահաբեկչական համագործակցության շրջանակներում ուժային տարբերակը՝ հանուն 120 հազար խաղաղ բնակիչների փրկության։ Պետությունների ընկերակցությունը կարող է նման եզրահանգման գալ, և դրա համար կա իրավական կայուն հենք՝ ՄԻԵԴ-ի և ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից ստորագրված ու կոպտորեն խախտվող՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությունը։
-Պարոն Մայիլյան, անդրադառնանք ադրբեջանական մի վտանգավոր քարոզչական խարդավանքի։ Ի.Ալիևը ներկայումս շեշտը դնում է հետևյալ խոսույթի վրա՝ «չնայած 30-ամյա օկուպացիային՝ Ադրբեջանը պատրաստակամ է խաղաղության պայմանագիր կնքելու Հայաստանի հետ»։ Կարծում ենք, որ մեծ խորաթափանցություն պետք չէ հասկանալու համար սրա խորքային նպատակը, այն է՝ ի սկզբանե Հայաստանը դնել մահացու մեղքի տակ՝ խաղաղության պայմանագիրը ներկայացնելով որպես Ադրբեջանի բարի կամքի դրսևորում։ Ինչպե՞ս դիմակայել այս ծուղակին:
-Այս և մյուս քարոզչական հնարքների հիմնական նպատակը մեկն է՝ հնազանդեցնել ու նվաստացնել հայ ժողովրդին, որպեսզի նա ընդունի հետպատերազմյան իրողություններն ու Ադրբեջանի բոլոր պահանջները։ Ադրբեջանը նաև ուզում է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիրը ստորագրել իր իսկ պայմաններով՝ դրանով փաստացի օրինականացնելով 2020 թվականի հանցավոր պատերազմի արդյունքները։ Այսպիսի պայմաններով խաղաղության հաստատումն Ադրբեջանը դիտարկում է որպես Արցախի տարածքը զավթելու և այդ տարածքից հայ ազգաբնակչությանը դուրս մղելու, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունից առավելագույնը պոկելու հնարավորություն։
Սակայն իրողություններն այլ են։
1992 թվականին ճանաչելով Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման խնդրի առկայությունը՝ Ադրբեջանը միջազգային հանրության առաջ, ըստ էության, ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի Հանրապետության իրավազորության բացակայության փաստը։ Առավելագույնը, ինչ միջազգային հանրությունից ստացել է Ադրբեջանը իր ինքնիշխանության ճանաչման ժամանակ՝ եղել է ԵԱՀԽ հովանու ներքո միջազգային համաժողովի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման բանակցություններում մասնակցության իրավունքը։ Ի դեպ, համանման իրավունք ստացել է նաև Հայաստանը։ Այդ իրավունքը ստանալու համար Ադրբեջանը միջազգային պարտավորություն է ստանձնել խաղաղ ճանապարհով լուծելու հակամարտությունը։
Ադրբեջանը խախտել է իր միջազգային պարտավորությունը և ագրեսիա է իրականացրել ԼՂՀ-ի դեմ՝ նպատակ ունենալով իր վերահսկողության տակ վերցնել նրա տարածքը։ Ադրբեջանական ագրեսիան զսպելու նպատակով ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի ձեռնարկած հակագրոհի արդյունքում Ադրբեջանը ոչ միայն չկարողացավ իր վերահսկողության տակ վերցնել ԼՂՀ-ն, այլև ունեցավ տարածքային կորուստ։ Արդյունքում տեղի է ունեցել նախկին Ադրբեջանական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության բնակչության էթնիկական հատկանիշով առանձնացում. բնակչությունը տեղափոխվել է սեփական պետությունների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներ։ Այլ կերպ ասած՝ տեղի է ունեցել էթնոտարածքային տարանջատում։ Փաստացի նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ տարածքում կազմավորվել են երկու ինքնուրույն սուբյեկտներ՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը։ 1994 թվականի մայիսի 12-ի զինադադարը կնքվել է Ադրբեջանի Հանրապետության և ԼՂՀ-ի միջև՝ Հայաստանի մասնակցությամբ։ 1994 թվականի հետպատերազմյան բանակցությունների արդյունքներով կողմերի միջև ձեռք է բերվել համաձայնություն առանց երրորդ երկրների խաղաղապահ զորքերի ներգրավման՝ սեփական զինված ուժերով հակամարտության գոտու ռազմաքաղաքական վերահսկողություն հաստատելու մասին։ Կողմերի միջև տարածքային սահմանազատման խնդիրը մտցվել է ԵԱՀԽ շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման նպատակով բանակցությունների օրակարգ։
Բանակցությունների ողջ ընթացքում ԼՂՀ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքների վերահսկման կարգի որևէ գնահատական չի եղել՝ ընդամենը եղել են նախկին ԼՂԻՄ-ի շուրջ մի շարք տարածքներ Ադրբեջանին փոխանցելու մասին առաջարկներ՝ պայմանով, որ Ադրբեջանը պատասխանատվություն կստանձնի այդ տարածքներում միջազգային խաղաղապահ զորակազմ տեղակայել և ճանաչել ԼՂՀ-ի միջանկյալ կարգավիճակը՝ նախքան վերջնական կարգավիճակի որոշումը։
Ադրբեջանը համաձայնվել է բանակցություններ վարել այդ սկզբունքների հիման վրա։ Սակայն, 2020 թվականին պաշտոնական Բաքուն հերթական անգամ խախտել է իր ստանձնած պարտավորությունները և նոր ագրեսիա է ձեռնարկել Արցախի դեմ։ Պատերազմի արդյունքներով Ադրբեջանը փորձում է խեղաթյուրել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի էությունը, այն փոխարինելով «Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքների 30-ամյա օկուպացիայի» թեզով (ի դեպ, Ադրբեջանի կողմից մշտապես չարչրկվող՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի ԱԽ ոչ մի բանաձևում խոսք անգամ չկա Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքների օկուպացիայի մասին)։ Ավելին, Ադրբեջանն ինքն է խախտել 1993 թ. այդ բանաձևերը՝ չդադարեցնելով ռազմական գործողությունները, ինչի հետևանքով կորցրել է լրացուցիչ տարածքներ:
Իսկ այժմ Արցախի ժողովրդին, որին շրջափակման միջոցով Ադրբեջանը մեկուսացրել է արտաքին աշխարհից և վերջնագիր ներկայացրել, կեղծ ու անհիմն կերպով անվանում է «Ադրբեջանի քաղաքացիներ» և հպատակության պահանջներ է ներկայացնում։ Մինչդեռ Արցախի Հանրապետության տարածքի ու ժողովրդի նկատմամբ ոչ մի իրավազորություն Ադրբեջանը չունի, ինչպես և չի ունեցել իր անկախության բոլոր տարիներին։ Ադրբեջանում քաջ գիտակցում են, որ Արցախի ժողովուրդը մասնակցություն չի ունեցել ժամանակակից Ադրբեջանի և նրա սահմանադրության ձևավորման մեջ, հետևաբար, նաև այդ պատճառով Ադրբեջանի քաղաքացիությունը չի կարող տարածվել Արցախի ժողովրդի վրա։
Ադրբեջանի իրական մտադրությունը հետևյալն է՝ հասնել նրան, որ Հայաստանը հրաժարվի աջակցել Արցախի անկախությանը և էթնիկ զտման միջոցով բռնազավթել Արցախի տարածքը։ Իր այս պլանների իրականացումից միջազգային հանրությանը հեռու պահելու նպատակով էլ Ադրբեջանն առաջ է քաշել «Ադրբեջանի տարածքների 30-ամյա օկուպացիայի» հայեցակարգը։
Ու ամենևին էլ պատահական չէ, որ Ադրբեջանը միջազգային մակարդակով շրջանառության մեջ է դնում «լուրջ ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների նկատմամբ արդարադատության ապահովման» մասին թեզը։ Հերթական անգամ տեղի է ունենում իրավունքի խնդրի նենգափոխում. փորձ է արվում Արցախի 150 հազար բնակչությունից խլել պաշտպանության կարիք ունեցող իրավունքները և դրանք փոխանցել անհայտ կորած ադրբեջանցիների միֆական 4 հազար թվաքանակին։ Հարկ է նկատի ունենալ, որ այս հայեցակարգը, հայերին ադրբեջանական հանրությանը ինտեգրելու մտադրության քողի տակ, օրերս հրապարակայնացվել է Ադրբեջանի արտգործնախարարի մակարդակով՝ Ռեյկյավիկում Եվրոպայի Խորհրդի գագաթնաժողովի ժամանակ։ Այսինքն, Ադրբեջանը փորձում է շարունակաբար ու առանց քաշվելու արհամարհել իր իսկ նկատմամբ ցանկացած պահանջ և աշխարհին պարտադրել սեփական քմահաճույքները։
-Այսինքն, Արցախի նկատմամբ իր հավակնությունների արդարացման համար Ադրբեջանն օրինական փաստարկներ չունի։
-Ոչ, չունի, ինչպես և չի ունեցել երբևէ։ Դրանք միայն զեղծարարություններ են՝ համեմված շանտաժով, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ:

В эксклюзивном интервью «Арцахпресс» посол по особым поручениям Президента Республики Арцах, экс-министр иностранных дел Масис Маилян коснулся проблем методологии переговорного процесса урегулирования Арцахского конфликта, террористических действий Азербайджана против Арцаха, действий международного сообщества по нейтрализации этих проявлений и других вопросов повестки дня, связанных с существующими проблемами урегулирования Арцахской проблемы.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 мая, АРЦАХПРЕСС- Представляем интервью ниже:
-Господин Маилян, в разные годы Вы неоднократно говорили о необходимости трансформации методологии переговорного процесса и настаивали на том, что действующая методология рано или поздно приведет к попыткам силового разрешения конфликта. Что Вы имели в виду и что нужно было, по-Вашему, менять?
-Я имел в виду, что в основу урегулирования должны быть положены не последствия конфликта, в частности, вопрос территорий, а его первопричина – статус Арцаха. Многие почему-то предают забвению тот факт, что в то время, когда зарождалось Арцахское движение, которое впоследствии и переросло в азербайджано-карабахский конфликт, поскольку Азербайджан изначально пытался утопить в крови волеизъявление арцахцев, не было вопроса территорий, как и проблем беженцев и внутренне перемещенных лиц. Они появились потом – в результате развязанной Азербайджаном войны. То есть, смысл моего предложения состоит в правильном формулировании причинно-следственных связей Арцахской проблемы.
Вопрос определения виновного, спровоцировавшего силовое решение, также принципиален. Как известно, Азербайджан получил международное признание на условиях принятия спорности статуса Нагорного Карабаха и обязательства решить этот спор мирным путем. Но сразу же после вступления в СБСЕ/ОБСЕ Азербайджан нарушил данное обязательство и развязал войну против Нагорного Карабаха. Поражение в войне породило новый статус-кво и международно признанную линию соприкосновения между сторонами конфликта.
К сожалению, агрессия Азербайджана так и не удостоилась должного международного осуждения. Тем не менее, власти Армении и Нагорного Карабаха в процессе переговоров неоднократно изъявляли готовность к пересмотру линии соприкосновения. Подобная готовность обуславливалась получением нерушимых международных гарантий невозобновления военных действий до полного урегулирования конфликта посредством определения окончательного статуса Нагорного Карабаха.
Азербайджан оправдывает все свои агрессивные акты тем, что, якобы, действует на своей международно признанной суверенной территории: иных аргументов для оправдания своих противоправных и бесчеловечных действий у Азербайджана нет. Следовательно, необходимо обратиться к странам, которые признали суверенитет Азербайджана, с призывом осознать, что свои бесчеловечные действия Азербайджан оправдывает фактом признания с их стороны его независимости. То есть, поспешно принятые после распада СССР международные решения поощрили продолжение безнаказанных противоправных действий против народа Нагорного Карабаха. Никто не должен забывать о том, что, получив такое признание, Азербайджан перед лицом всего мира взял на себя ответственность и обязательство решать спорные вопросы мирным путем. Давно уже общеизвестно, чего стоят обещания Азербайджана, однако никто не торопится призвать его к ответственности.
-В своих постах в Фейсбук Вы квалифицируете блокаду Арцаха как проявление терроризма. Подпадают ли действия Азербайджана под классическое определение терроризма?
-Действия азербайджанского руководства, которое держит в заложниках 120 тысяч жителей Арцаха, и выдвинутые для их освобождения официальным Баку политические и меркантильные требования, согласно международному праву, являются формой войны и проявлением международного терроризма. Это значит, что международная реакция также должна быть адекватной – в логике противостояния и наказания агрессии и международного терроризма.
-Что, по-Вашему, должно предпринять международное сообщество для нивелирования подобного проявления терроризма?
- Для нейтрализации угрозы терроризма международное право и международная практика предусматривают совместные действия силовых структур государств, нацеленные на борьбу с международным терроризмом. Поскольку незаконная блокада Республики Арцах продолжается уже длительное время, и народ Арцаха сталкивается с реальной угрозой этнических чисток, сообщество государств должно рассмотреть все возможные варианты, в том числе силовой вариант в рамках международного антитеррористического сотрудничества – во имя спасения 120 тысяч мирных жителей. Сообщество государств может склониться к такому заключению, и для этого имеется прочная правовая база – решения ЕСПЧ и Международного суда ООН, а также подписанное Азербайджаном, но им же грубо нарушаемое Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года.
-Господин Маилян, давайте обратимся к новой и весьма опасной пиар-авантюре Азербайджана. И. Алиев акцентирует сейчас следующий нарратив – «несмотря на 30-летнюю оккупацию, Азербайджан готов подписать с Арменией мирный договор». Думается, не нужно быть семи пядей во лбу, чтобы усмотреть его глубинные цели, как-то: изначально поставить Армению под бремя смертного греха, позиционируя мирный договор как проявление доброй воли Азербайджана. Как можно обойти эту западню?
- Данный и подобные пропагандистские трюки преследуют одну основную цель - добиться унижения и подчинения армянского народа с тем, чтобы он признал поствоенные реалии и принял все требования Баку. Азербайджан пытается добиться подписания с Арменией мирного договора на своих условиях и тем самым фактически легитимизировать итоги преступной войны 2020 года. Мир на таких условиях рассматривается Азербайджаном как условие аннексии территории Нагорного Карабаха и вытеснения с этой территории армянского населения, а также как шанс вырвать максимум уступок у Армении.
Однако реалии обстоят иначе: признав в 1992 году существование проблемы определения статуса Нагорного Карабаха, Азербайджан, по сути, признал перед международным сообществом факт отсутствия юрисдикции Азербайджанской Республики над Нагорным Карабахом. Максимальное право, которое получил Азербайджан от международного сообщества в момент признания своего суверенитета – это право участия в переговорах по определению статуса Нагорного Карабаха в рамках международной конференции под эгидой СБСЕ. Кстати, такое же право было признано за Арменией. Для получения этого права Азербайджан взял на себя международное обязательство решить конфликт мирным путем.
Азербайджан нарушил свои международные обязательства и совершил агрессию против НКР с целью установления своего контроля над её территорией. В результате контрнаступательных действий Армии Обороны НКР, направленных на пресечение азербайджанской агрессии, Азербайджан не только не сумел установить контроль над НКР, но и потерял часть своих территорий. В итоге произошла сегрегация населения бывшей Азербайджанской ССР по этническому признаку - население перешло на территории, подконтрольные войскам собственных государств. Другими словами – произошло этно-территориальное размежевание. Фактически, на территории бывшей Азербайджанской ССР сформировалось два самостоятельных субъекта: Нагорно-Карабахская Республика и Азербайджанская Республика. Перемирие 12 мая 1994 года было заключено между Азербайджанской Республикой и НКР с участием Армении. По итогам поствоенных переговоров 1994 года было достигнуто согласие сторон по установлению военно-политического контроля в зоне конфликта собственными вооруженными силами - без привлечения миротворческих войск третьих стран. Проблема территориального разграничения между сторонами была внесена в повестку международных переговоров по определению статуса Нагорного Карабаха в рамках СБСЕ.
Никаких оценок режима контроля территорий, подконтрольных НКР, в течение всего периода переговоров не было – были всего лишь предложения по передаче ряда территорий вокруг бывшей НКАО Азербайджану при условии взятия Азербайджаном обязательств разместить на этих территориях международный миротворческий контингент и признать за НКР промежуточный статус до определения его окончательного политического статуса.
Азербайджан согласился вести переговоры на основе этих принципов. Однако в 2020 году официальный Баку в очередной раз нарушил взятые на себя обязательства и совершил новую агрессию против Арцаха. По итогам войны Азербайджан пытается подменить концепцию проблемы Нагорного Карабаха, заменив её на тезис о «30-летней оккупации территории Азербайджана Арменией» (кстати, ни в одной из упоминаемых всуе Азербайджаном резолюций СБ ООН не говорится об оккупации территорий Азербайджана со стороны Армении). Более того, Азербайджан сам нарушил данные резолюции 1993 года, отказавшись от прекращения военных действий, в результате чего потерял дополнительные территории.
Сейчас жителей Арцаха, которых посредством блокады Азербайджан изолировал от внешнего мира и предъявил ультиматум «реинтегрироваться в азербайджанское общество», лицемерно называя «гражданами Азербайджана», принуждают к признанию подданства. На деле никакого правомочия над территорией НКР и над его народом Азербайджан по-прежнему не имеет, как и во все годы своей независимости. В Азербайджане прекрасно понимают, что народ Нагорного Карабаха не принимал участия в формировании современного Азербайджана и его  конституции, соответственно, также в силу данного обстоятельства гражданство Азербайджана не может распространяться на народ Арцаха.
В действительности истинными намерениями Азербайджана являются достижение отказа Армении от поддержки независимости Арцаха и совершение этнической чистки с целью аннексии территории Нагорного Карабаха. Чтобы международное сообщество не препятствовало реализации этих планов, Азербайджан и выдвинул концепцию о «30-летней оккупации территории Азербайджана».
Отнюдь не случайно, что Азербайджан на международном уровне вводит в обиход тезис "обеспечение справедливости в отношении серьезных военных преступлений и преступлений против человечности". В очередной раз происходит подмена проблемы прав – у 150 тысяч армян Арцаха отнимаются требующие соблюдения права и присваиваются мифическим 4 тысячам пропавших без вести азербайджанцев. Надо учесть, что эта концепция, под видом намерений Азербайджана интегрировать армян в азербайджанское общество, была на днях обнародована на уровне министра иностранных дел Азербайджана на саммите Совета Европы в Рейкьявике. То есть, Азербайджан намерен и далее продолжать бесцеремонное игнорирование любых требований к себе и навязывать всему миру свои прихоти.
- То есть, у Азербайджана нет легитимных аргументов, оправдывающих его притязания в отношении Арцаха?
- Нет и никогда не было. Это всего лишь фальсификации, приправленные шантажом, с применением силы и угрозы силой.