Հուսով ենք՝ Արցախում իրավիճակի բարելավումը պայմաններ կստեղծի Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկխոսության համար. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսական կողմը շարունակում է նպաստել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված բարդ հումանիտար իրավիճակի հանգուցալուծմանը` հումանիտար բեռնափոխադրումների համար Լաչինի և Աղդամի երթուղիների զուգահեռ ապաշրջափակման վերաբերյալ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի նախաձեռնության հիման վրա։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի մեկնաբանության մեջ՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը մարդասիրական օգնության հետ։
«Սեպտեմբերի 18-ին Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ջանքերով՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և ՌԴ ԱԳՆ-ի մասնակցությամբ, երկու ուղղություններից միաժամանակ պարենամթերքի և դեղորայքի խմբաքանակներ են առաքվել տարածաշրջան։ Ակնկալում ենք անխոչընդոտ և կանոնավոր մարդասիրական մատակարարումների շարունակություն՝ ելնելով տեղի բնակչության շահերից։
Հուսով ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի աստիճանական բարելավումը պայմաններ կստեղծի Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկխոսություն սկսելու և ղեկավարների միջև ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերի ամբողջ համալիրի իրականացման ուղղությամբ ռիթմիկ աշխատանքը վերսկսելու համար 2020-2022 թթ. հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Մենք լիովին շահագրգռված ենք Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության պահպանման մեջ», - ասված է Մարիա Զախարովայի հայտարարության մեջ:

The Russian side continues to contribute to the resolution of the difficult humanitarian situation in Nagorno-Karabakh, based on the initiative of the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation (RF), Sergey Lavrov, regarding the simultaneous unblocking of the Lachin and Aghdam routes for humanitarian cargo transportation. This is stated in the comment of the official representative of the Russian Ministry of Foreign Affairs (MFA), Maria Zakharova, news.am informs.
Russia MFA spox: We hope improvement of situation in Karabakh will create conditions for Baku-Stepanakert dialogue
STEPANAKERT, SEPTEMBER 18, ARTSAKHPRESS: "On September 18, with the efforts of the International Committee of the Red Cross, with the participation of the Russian peacekeeping contingent [in Nagorno-Karabakh] and the RF MFA, batches of food and medicine were simultaneously delivered to the region from two directions. We [(i.e. Russia)] expect the continuation of unhindered and regular humanitarian deliveries based on the interests of the local population.
"We hope that the gradual improvement of the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh will create conditions for starting a dialogue between Baku and Stepanakert and resuming the rhythmic work towards the implementation of the entire set of tripartite agreements in 2020-2022between the leaders at the highest level regarding the normalization of Armenian-Azerbaijani relations.
"We are fully interested in maintaining peace and stability in the South Caucasus," Russian MFA spox added in her comment.