ԼՂՀ Շահումյանի շրջանի Նոր Վերին Շենի Ջալալ Ջալավյանի անվան միջնակարգ դպրոցը շահագործման է հանձնվել 2002 թվականից. դպրոցն ունի 70 աշակերտ:
Շահումյանի շրջանի Նոր Վերին Շենի դպրոցը օժանդակության կարիք ունի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ՀՈՒՆԻՍԻ 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է դպրոցի տնօրեն Շահեն Մարգարյանը և ավելացրել, որ նախադպրոցական խումբ է հաճախում 15 երեխա:
«Դպրոցը ապահովված է ինտերնետ ցանցով: Ունենք համակարգչային նոր կաբինետ՝ 15 գործող համակարգչով,- ասել է դպրոցի տնօրենը և հավելել,- դպրոցն ապահովված է լավ մասնագետներով և միայն ռուսաց լեզվի մասնագետի պահանջարկ ենք ունենալու»:
Խոսելով դպրոցի խնդիրների մասին՝ Շ. Մարգարյանը նշել է նաև, որ կրթարանը չունի միջոցառումների ու հանդիսությունների սրահ, սպորտդահլիճ, ՆԶՊ-ի կաբինետ՝ համապատասխան պարագաներով: Դպրոցի գրադարանը համալրված չէ գեղարվեստական գրքերով:
Կարիք կա շենքային պայմանների բարելավման այլ խնդիրներ ևս:
«Այս տարի դպրոցը թողարկել է 4 շրջանավարտ. բոլորն էլ հայտ են ներկայացրել բուհ ընդունվելու համար,-նշել է Շ. Մարգարյանը և ավելացրել,- սակայն ուրախալին այն է, որ մեր դպրոցն ունի շնորհալի աշակերտներ, ովքեր մասնակցում են շրջանային օլիպիադաների և տարաբնույթ այլ միջոցառումների»:
«Այն շրջանավարտները, ովքեր համալսարանն ավարտելով վերդառնում են գյուղ, դպրոցն ապահովում է նրանց աշխատանքով, իսկ տղաները հիմնականում աշխատանքի են անցնում ԼՂՀ զինված ուժերում՝ որպես պայմանագրային զինծառայողներ»,- տեղեկացրել է դպրոցի տնօրենը: Շ. Մարգարյանը նաև ափսոսանք է հայտնել, որ 262 բնակչություն ունեցող Նոր Վերին Շեն գյուղը չունի մանկապարտեզ:

The Nor Verin Shen School in Shahoumyan, which has many talented pupils, is need of increased resources and facilities, according to its headmaster.
Nor Verin Shen School needs assistance
STEPANAKERT, JUNE 22, ARTSAKHPRESS: Talking about problems, he said that the school does not have a hall, gymnasium, and needs increased library resources.
“The Shahoumyan region’s Nor Verin Shen School in the Republic of Artsakh has been put into operation since 2002. The school has 70 pupils,” the school’s headmaster Shahen Margaryan told Artsakhpress, adding that 15 pupils attend pre-school group.
Despite the facility issues, the school has kept up to date with technological changes.
“The school has a new computer room with 15 computers, it is provided with internet,” the headmaster said, adding that the school has good specialists.
Artsakhpress learned that the school has talented pupils; they take part in different regional olympiads.
“The students graduating from the University come back to village. The girls are provided with job, whereas boys get down to work in the armed forces of the Republic of Artsakh,” said Margaryan.