ՀՀ 2600 քաղաքացիներ ՌԴ մուտք գործելու իրավունք են ստացել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ՀՈՒԼԻՍԻ 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հուլիսի 8-ին կայացած Կառավարության նիստից հետո լրագրողներին հայտնեց ՀՀ Պետական միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ հարցով ռուսական կողմի հետ տարվող բանակցությունները հաջող են ընթացել։ «Մեզ դիմել է 9500 մարդ։ Նրանցից յուրաքանչյուրի հետ բացատրական աշխատանք է տարվել, ներկայացվել է անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցուցակը։ Նրանցից շատերն անգամ չգիտեին, թե ինչ խախտումներ են թույլ տվել Ռուսաստանում։
Մենք փորձում ենք մեղմել այդ քաղաքացիների պատժի չափը՝ համագործակցելով ՌԴ պատկան մարմինների հետ։ Տարվա ընթացքում 9500 դիմումները մենք ուղարկել ենք ՌԴ։ Ամեն օր մեզ 20-60 քաղաքացի է դիմում։ 9500 դիմումներից 6000-ի նամակներն արդեն ստացվել են, եւ ՀՀ 2600 քաղաքացիներ նորից ՌԴ մուտք գործելու իրավունք են ստացել»,-ասաց Եգանյանը։

Снят запрет на въезд на территорию России для 2600 граждан Армении
Снят запрет на въезд на территорию России для 2600 граждан Армении, оказавшихся в российском «черном списке».
СТЕПАНАКЕРТ 8  июля АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с журналистами после заседания Правительства 8 июля заявил глава Государственной миграционной службы Армении Гагик Еганян. По его словам, переговоры по этому вопросу с российской стороной прошли успешно.
«9500 человек обратились в нашу службу, с каждым из них была проведена разъяснительная работа, был дан перечень необходимых документов.
Многие из них даже не знали – какие именно нарушения совершили в Российской Федерации. Мы пытаемся смягчить меру наказания в отношении этих граждан, сотрудничая с соответствующими органами РФ. В течение года 9500 заявлений мы отправили в РФ.
Ежедневно к нам обращаются от 20 до 60 граждан», - отметил Еганян. По его словам, ответ был получен на 6000 писем из 9500, и для 2600 граждан Армении снят запрет на въезд в Россию. Еганян также отметил, что переговорный процесс продолжается.