Հանրապետությունում, հուլիսի 15-ի դրությամբ՝ այս տարվա բերքի տակ կատարված հացահատիկային մշակաբույսերի հնձի ենթակա 45 հազար 416 հեկտար ցանքատարածություններից հնձվել է 40 հազ. 729 հա:
Հացահատիկայինների այս տարվա բերքատվության ցուցանիշները բարձր են
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ՀՈՒԼԻՍԻ 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԼՂՀ գյուղնախարարության մամլո ծառայության փոխանցմամբ՝ համախառն բերքատվությունը կազմել է 110 հազ. 689 տոննա, իսկ միջին բերքատվությունը՝ մեկ հեկտարից 27.2 ցենտներ՝ նախորդ տարվա 10.1 ց/հա-ի փոխարեն: Ընդհանուր առմամբ՝ հնձվել է 21 հազ. 640 հա ցորեն, 17 հազ 749 հա գարի, ինչպես նաև 1338 հա հաճար:
Ցորենի համախառն բերքատվությունը կազմել է 61 հազ 394 տոննա՝ 28.4 ց/հա-ից միջին բերքատվությամբ, նախորդ տարվա 11.4 ց/հա-ի փոխարեն, հնձված 45 հազ. 697 տ գարու միջին բերքատվությունը կազմել է 25.7 ց/հա, նախորդ տարվա՝ 8.4 ց/հա-ի համեմատ: Հաճարի համախառը բերքատվությունը 3598 տոննա է՝ 26.9 ց/հա-ից միջին բերքատվությամբ:

High rates of crop yield in Artsakh
On July 15, the Mass Media of the Ministry of Agriculture of the Republic of Nagorno-Karabakh informed Artsakhpress that from 45. 416 hectares sowing areas for grain harvest only 40 thousand 729 hectares have been reaped, adding that the gross yield amounted to 110 thousand 689 tons, while the average yield is 27.2 quintals per hectare, as compared to 10.1 quintals per hectare of the previous year.
STEPANAKERT, JULY 15, ARTSAKHPRESS: "Overall they gave 21 thousand 640 hectares of wheat, 17 thousand 749 hectares of barley, as well as 1338 hectares spelt."
The gross grain yield amounted to 61 thousand 394 tons, while the average yield is 28.4 quintals per hectare as compared to 11,4 quintals per hectare of the previous year. The average yield of 45 thousand 697 tons barley accounted to 25.7 quintals per hectare as compared to last year’s 8.4 quintals per hectare.