Բեյթեդին արվեստի փառատոնին հայ երաժիշտները Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված համերգ կտան
Լիբանանի հանրահայտ մշակութային իրադարձություններից մեկին` Բեյթեդին արվեստի փառատոնին հայ արվեստագետները հանդես կգան Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ՕԳՈՍՏՈՍԻ 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը` Հայաստանի պետական կամերային և «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբերի հետ օգոստոսի 8-ին ելույթ կունենա Beiteddine Art Festival-ի շրջանակում: Երեկոյի ընթացքում որպես դիրիժոր հանդես կգա ՀԱՖՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:
Մաեստրո Թոփչյանի հաղորդմամբ՝ Լիբանանի մայրաքաղաքում անցկացվող իրադարձությունն ամենամեծ արվեստի փառատոններից է:
«Հրավիրված ենք նրանց կողմից: Ծրագրում կհնչեն Խաչատրյանի  Սպարտակ սյուիտը, Բրամսի Ջութակի կոնցերտը և Մոցարտի Ռեքվիեմը: Լիբանանում մեզ հետ ելույթ կունենա մեր մեծ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը: Քանի որ համերգը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, նրա հետ որպես բիս ուզում ենք կատարել Կոմիտասի «Կռունկ»-ը, որը վերջերս Ռուբեն Ալթունյանը մշակել է ջութակի և նվագախմբի համար: Շատ հայտնի մարդիկ արդեն նվագել են դա, այդ թվում` Մաքսիմ Վենգերովը: Հիմա մենք էլ պետք է կատարենք: Երկրորդ բաժնում էլ որպես նվեր երկու հատված կկատարենք Տիգրան Մանսուրյանի Ռեքվիեմից»,-նշել է Էդուարդ Թոփչյանը:
Այժմ Ֆիլհարմոնիկը և երգչախմբերն ակտիվորեն պատրաստվում են կարևորագույն ելույթին:
«Շատ լավ եմ գնահատում փորձերը, շատ լավ աշխատում ենք: Վստահ եմ` շատ լավ կնվագենք»,-հավելել է ՀԱՖՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժորը:
Որպես մենակատարներ համերգային երեկոյի ընթացքում  հանդես կգան նաև մեներգիչներ Իրինա Զաքյանը (սոպրանո), Պերճ Քարազյանը (տենոր), Նարինե Անանիկյանը (մեցցո սոպրանո) և Սարգիս Բաժբեուկ-Մելիքյանը (բարիտոն):

Armenian musicians will give concert in Beiteddine Art Festival
Armenia’s National Philharmonic Orchestra led by conductor Eduard Topchjan will give a concert in Beirut on August 8 during one of the Lebanon’s famous cultural events - the Beiteddine Art Festival.
STEPANAKERT, AUGUST 4, ARTSAKHPRESS: The concert will be dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
The concert participants will also include the State Chamber Choir of Armenia and ‘Hover’ State Chamber Choir. The conductor of the concert will be Eduard Topchjan - the principal conductor and artistic director of the Armenian Philharmonic Orchestra.
Maestro Eduard Topchjan said that the event held in the capital of Lebanon is one of the greatest cultural festivals.
The concert will feature the suite from Aram Khachaturian’s Spartacus ballet, Brahms’s violin concerto, and Mozart’s Requiem.
Soprano Irina Zakyan, tenor Perch Karazyan, mezzo-soprano Narine Ananikyan, and baritone Sargis Bazhbeuk-Melikyan will take part in the concert. The world-renowned violinist Sergey Khachatryan’s participation will turn the Beirut concert into a memorable event.