Արգենտինահայերի շնորհիվ Հայոց ցեղասպանությունը դարձել է նաեւ Արգենտինայի խնդիրը
Արգենտինայում կայացել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված «Հիշողություն, ճշմարտություն, արդարություն եւ հետեւանքների վերացում» խորագիրը կրող գիտաժողով, որին մասնակցել են Արգենտինայում հայտնի պատմաբաններ, իրավաբաններ, մարդու իրավունքների պաշտպաններ, դատավորներ եւ լրագրողներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ՕԳՈՍՏՈՍԻ 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ PrensaArmenia.com.ar-ի փոխանցմամբ` Մարդու իրավունքների միջամերիկյան դատարանում հայտնի դատավոր Ռաուլ Զաֆֆարոնին, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանը, շեշտել է, որ Ցեղասպանությունը վեր է բոլոր օրենքներից եւ այն պետք է պատժվի օրենքի ամբողջ խստությամբ: «Անհնար է, որ թույլ տրվի հանցագործին փախչել արդարադատությունից: Դատապարտումը միակ տարբերակն է` վերականգնելու արդարությունն ու կանխարգելելու ցեղասպանությունների կրկնումը»,- ասել է Զաֆֆարոնին:
Փիլիսոփա Խոսե Պաբլո Ֆեյնմանն էլ շեշտել է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար հայերի պայքարը չի պարունակում ցավ եւ տառապանք: «Նրանք ցանկանում են արդարություն: Արդարություն եւ հանցագործներին պատիժ»,- ասել է փիլիսոփան` հավելելով, որ արգենտինահայերի շնորհիվ Հայոց ցեղասպանության հարցը դարձել է նաեւ Արգենտինայի խնդիրը:

Forum, entitled “Memory, truth, justice and elimination of consequences”, devoted to the Armenian Genocide was held in Argentina, attended by the historians, lawyers, human rights defenders, judges and journalists, popular in Argentina, PrensaArmenia.com.ar informed.
Armenian Genocide becomes Argentina’s issue due to Argentinean Armenians
STEPANAKERT, AUGUST 7, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The famous judge in the Inter-American Court of Human Rights Raul Zaffaroni, touching upon the Armenian Genocide, stated that genocide is beyond all laws and should be punished by the law. “It is impossible to permit a criminal to escape justice. Condemnation is the only option to restore justice and prevent recurrence of genocides”, - said Zaffaroni.
The philosopher Jose Pablo Feinmann stressed in his turn that the fight of the Armenians for the Armenian Genocide does not contain pain and suffering. “They want justice. Justice and punishment of the criminals”, - said the philosopher, adding that the Armenian Genocide has become Argentina’s issue due to the Argentinean Armenians.