«Արցախ ՀԷԿ»-ն ավելացնում է արտադրության ծավալները. ընթացիկ տարում նախատեսվում է ապահովել էլեկտրաէներգիայի սպառման 65 տոկոսը
Անցած տարի հանրապետությունում սպառված մոտ 250-260 մլն կվտ/ժ էլեկտրաէներգիայի 57 տոկոսը կազմել է «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲ ընկերության հիդրոէլեկտրակայանների արտադրանքը, իսկ այս տարվա կանխատեսումներով ընկերությունը նախատեսում է ապահովել էլեկտրաէներգիայի սպառման 65 տոկոսը:
«Արցախ ՀԷԿ»-ն  ավելացնում է արտադրության ծավալները. ընթացիկ տարում նախատեսվում է ապահովել էլեկտրաէներգիայի սպառման 65 տոկոսը
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Վահրամ Բեգլարյանը՝ հավելելով, որ ընկերության ռազմավարական նպատակն է ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած նոր հիդրոէլեկտրակայանների շահագործման ճանապարհով ընդլայնել արտադրական հնարավորությունները, որը թույլ կտա ոչ միայն բավարարել հանրապետության էլեկտրաէներգիայի ամբողջ պահանջարկն, այլև արտահանել: Վ. Բեգլարյանի հավաստմամբ, այս ուղղությամբ ընկերությունն, իրականացրել է լայնածավալ ներդրումային ծրագրեր նոր ՀԷԿ-երի կառուցման համար:
«Նախ՝ կապիտալի համալրման նպատակով 2009-2011 թթ. ընթացքում ընկերության կողմից կազմակերպվել է սովորական բաժնետոմսերի 3 հրապարակային տեղաբաշխում, որոնց արդյունքում «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ Կանոնադրական կապիտալն աճել է 108 տոկոսով»,- ասաց Վ. Բեգլարյանը՝ նշելով, որ ներկայումս ընկերությունն ունի 1246 բաժնետեր, որոնց թվում ամենախոշոր բաժնետերն է հանդիսանում ԼՂՀ կառավարությունը՝ շուրջ 48 տոկոս բաժնեմասով: «Արցախ ՀԷԿ»-ի ղեկավարի տեղեկացմամբ, Ընկերության կողմից ներգրաված միջոցներն ուղղվել են նոր հիդրոէլեկտրակայանների կառուցմանը, մասնավորապես ստեղծման պահին «Արցախ ՀԷԿ» -ն էլեկտրաէներգիա էր արտադրում միայն Սարսանգի ջրամբարի վրա կառուցված 50 ՄՎտ հզորությամբ «Սարսանգ ՀԷԿ»-ի միջոցով, որի տարեկան միջին արտադրանքը կազմում էր 100 մլն կվտ/ժ, իսկ արդեն 2010-2012թթ. ընթացքում շահագործման են հանձնվել «Թրղի-1» և «Թրղի-2» փոքր և «Մատաղիս-1», «Մատաղիս-2» ՀԷԿ-երը, որի արդյունքում ընկերության ընդհանուր հզորությունն աճել է 33,3 տոկոսով, 50-ից հասնելով 66,7 ՄՎտ-ի, իսկ տարեկան արտադրողականությունն աճել է 63 տոկոսով կազմելով մինչև 170 մլն Կվտ/ժամ:
Անդրադառնալով նոր հէկ-երի կառուցման ծրագրերին գլխավոր տնօրենը տեղեկացրեց, որ անցած տարվանից սկսվել են Ընկերության կողմից կառուցվող 5 ՄՎտ հզորությամբ և տարեկան 16,5 մլն կվտ/ժ միջին արտադրողականությամբ «Թրղե-3» փոքր ՀԷԿ-ի կառուցման աշխատանքները, որը նախատեսվում է շահագործման հանձնել այս տարվա աշնանը. միաժամանակ հավելելով, որ ընկերության կողմից իրականացվող ծրագրերը նպաստում են հանրապետության տնտեսության մյուս ճյուղերի կայուն զարգացմանը:
«Այս տարիների ընթացքում էապես ավելացել է «Արցախ ՀԷԿ» -ի աշխատակիցների թիվը, որն աճելով 71 տոկոսով ներկայումս հասել է մոտ 180-ի՝ 135 հազար դրամ միջին աշխատավարձով»,- ասաց Վ. Բեգլարյանը՝ ավելացնելով, որ նոր հիդրոէլեկտրակայանի շահագործումից հետո աշխատակիցների թիվը կհասնի 200-ի: Վ. Բեգլարյանը նշեց նաև, որ Ընկերության թողարկված բոլոր բաժնետոմսերը ցուցակվում են «Նասդաք Օէմեքս Արմենիա» ֆոնդային բորսայում:

"Арцах ГЭС" увеличит производство электроэнергии. По прогнозам на этот год компания предусматривает обеспечить 65 % потребления электроэнергии
За прошедший год 57 % потребляемой энергии республики - 250-260 млн. кВт / ч- составило производство «Арцах ГЭС", а по прогнозам на этот год компания предусматривает обеспечить 65 процентов потребления электроэнергии.
В беседе с корреспондентом Арцахпресс генеральный директор компании отметил, что стратегической целью является путем эксплуатации модернизированных оборудований , силовых установок расширить производственные возможности, что позволит удовлетворить спрос на электроэнергию, также на экспорт. По словам генерального директора , компания реализовала крупномасштабные инвестиционные проекты для строительства новых ГЭС. Во-первых, для пополнения капитала в период с 2009-2011 годы в результате организованных компанией распределений акций, уставный капитал ООО “Арцах ГЭС” вырос на 108 %. На сегодня компания имеет 1246 акционеров , в число которых входит также правительство НКР- около 48 акций.
Ваграм  Бегларян заявил, что вложенные компанией средства были направлены на строительство новой ГЭС, в частности , в момент создания «Арцах ГЭС " производила электроэнергию только построенная на Сарсангском водохранилище " Сарсангское ГЭС” мощностью в 50 мегаватт, годовая средняя производительность составляла 100 млн кВт / ч , а уже с 2010-2012 гг. в эксплуатацию были сданы " Трги-1 " " Tрги 2 ", и "Матагис -1 " ГЭСы , в результате чего общая мощность компании увеличилась на 33,3 процента , от 50 до 66,7 МВт , а годовая производительность увеличилась на 63 % и составила 170 млн. кВт / ч. Говоря о строительстве новых ГЭС , генеральный директор сообщил, что компания запустила в прошлом году строительство “Трге-3 “ Маленькой ГЭС мощностью 5 МВт и годовой выработкой электроэнергии в 16,5 млн. кВт / ч., которая, как ожидается, начнет функционировать этой осенью, добавив, что реализуемые компанией программы способствуют развитию других секторов экономики. "Это значительно увеличило число работников компании , которое возросло на 71 %, достигнув около 180 человек с средней заработной платой до 135 тыс.
После введения в эксплуатацию новой ГЭС планируется число сотрудников довести до 200. Все акции, выпущенные компанией, входят в список фондовой биржи “ Насдак Оэмэкс Армения".