Պատրիկ Ֆիորին կերգի Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում կանցկացվի սեպտեմբերի 17-19 «Ֆրանսիական օրեր Արցախում» փառատոն, որի շրջանակներում տեղի կունենան Ֆրանսիան և նրա մշակույթը ներկայացնող մի շարք միջոցառումներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության փոխանցմամբ՝ փառատոնի նպատակն է սերտացնել Արցախի և Ֆրանսիայի միջև հաստատված բարեկամական կապերը և ընդլայնել երկխոսությունն ու համագործակցության ոլորտները։
Փառատոնի շրջանակներում Արցախ կժամանեն «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի, Արցախի համայնքների հետ բարեկամացած Ֆրանսիայի քաղաքների, «Սատար Ղարաբաղին» միության և Ֆրանսիայի հայկական համայնքի մոտ 200 ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև արվեստագետներ ու լրագրողներ։
«Ֆրանսիական օրեր Արցախում» փառատոնի ծրագրում ընդգրկված են Ստեփանակերտի Ֆրանսիայի պուրակում «Հավերժություն» քանդակի (հեղինակ Թորոս) հանդիսավոր բացման և «Պոլ Էլյուարի Տուն» ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնի հիմնարկեքի արարողություններ, գրական-գեղարվեստական ցերեկույթ Ստեփանակերտի թիվ 1 դպրոցում, արցախյան և ֆրանսիական խոհանոցների ներկայացում, «Եզնիկ Մոզյան» արհեստագործական ուսումնարանի բացման արարողություն Շուշիում, ֆրանսիական «Ֆոլիմաժ» ստուդիայի անիմացիոն ֆիլմերի շնորհանդես Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանում, Ղարաբաղ-Ֆրանսիա բարեկամությունը խորհրդանշող բացիկների պատրաստման մրցույթ Ստեփանակերտի Ս.Շահումյանի անվան պուրակում։
Փառատոնը կավարտվի սեպտեմբերի 19-ին ֆրանսահայ երգիչ Պատրիկ Ֆիորիի համերգով Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում։

“French Days in Artsakh” festival be held in Nagorno-Karabakh
On September 17-19, “French Days in Artsakh” festival will be held in the Nagorno-Karabakh Republic, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Nagorno-Karabakh informed.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 11, ARTSAKHPRESS:In the framework of the festival a range of events presenting France and its culture will take place in Artsakh. The festival’s aim is to strengthen and broaden friendly ties, dialogue and cooperation between Artsakh and France.
Around 200 guests from France, representing France-Karabakh Friendship Circle, municipalities of French towns twinned with Artsakh communities, Support to Karabakh association and Armenian community of France, as well as artists and journalists will visit Artsakh in the framework of the festival.
The ceremonies of gala opening of the “Eternity” sculpture (by Toros) in the Stepanakert square of France and laying the foundation of The House of Paul Eluard francophone center, festive event in Stepanakert school N1, the demonstration of Artsakh and French cuisines, ceremony of the opening of Yeznik Mozyan vocational school in Shushi, the presentation of animation films of Folimage French studio at the State Museum of Fine Arts of Shushi, contest on making postcards symbolizing the Karabakh-France friendship in Stepanakert’s Shahumian Square are included in the program of “French Days in Artsakh” festival.
A concert at Stepanakert Revival square on September 19 by French-Armenian singer Patrick Fiori will conclude the festival.